בוטלה הטיסה? כל הזכויות שתהיו זכאים להן מיום חמישי

החוק לפיצוי וסיוע לנוסעים בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה שהציע ח"כ אחמד טיבי, ייכנס לתוקפו השבוע. נוסע שלא יקבל זכויותיו לפי חוק זה יוכל לתבוע עד עשרת אלפים שקל

זוהר בלומנקרנץ
12/08/2012

החוק לפיצוי וסיוע לנוסעים בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה שהציע ח"כ אחמד טיבי, ייכנס לתוקפו ביום חמישי ה-16 באוגוסט. לקראת יישומו, תקיים ועדת הכלכלה של הכנסת מחרתיים ישיבה מיוחדת וסיור בנתב"ג ובאל על , על מנת לבחון בין היתר את ההיערכות לקראת כניסת החוק לתוקף.

על פי ההצעה, שאושרה על ידי ועדת הכלכלה של הכנסת בראשות ח"כ כרמל שאמה-הכהן, נוסע שלא יקבל זכויותיו לפי החוק, יוכל לתבוע ממפעיל הטיסה או המארגן פיצויים לדוגמה של עד עשרת אלפים שקל.

לנוסעים יוצאו הטבות שונות בהתאם לזמן העיכוב או ביטול הטיסה. ההטבות כוללות, בין היתר, שירותי סיוע של מזון ומשקאות בהתאם לזמן ההמתנה, אירוח בבית מלון אם נדרשת שהייה של לילה, שירותי הסעה לבית המלון וממנו וכן שתי שיחות טלפון ושליחת הודעה בפקס או במייל לפי בחירת הנוסע.

כמו כן, הוא כולל הטבות נוספות - בהן השבת תמורה עבור טיסה שבוטלה ופיצוי כספי שייקבע בהתאם ליעד שלה. עוד נקבעו הוראות שנועדו להתמודד עם התופעה של רישום יתר לטיסות וסירוב של מפעיל טיסה או מארגן להעלות נוסע לטיסה. בנוסף, נוסע שטיסתו הוקדמה ביותר מחמש שעות יוכל לבחור אם לטוס בה, לקבל החזר עבור כרטיס הטיסה או כרטיס טיסה חלופי.

לפי החוק החדש, עיכוב של יותר משעתיים ייזכה את הנוסע בשירותי סיוע הכוללים מזון, משקאות ואפשרות ליצור קשר באמצעות טלפון, פקס או דואר אלקטרוני. במקרה של עיכוב של 5-8 שעות, יוכל הנוסע להחליט אם הוא ממתין לטיסה ובמקרה כזה יהיה זכאי לסיוע שיכלול גם לינה בבית מלון אם מדובר בהמתנה בלילה. הנוסע יוכל גם להחליט במקרה כזה שהוא לא ממשיך להמתין, ואז יהיה זכאי לקבל את הכסף ששילם עבור הטיסה בחזרה.

טיסה שיצאה באיחור של למעלה מ-8 שעות תיחשב לטיסה שבוטלה, כאשר שר התחבורה, חיים כץ, בהסכמת שר התמ"ת ובאישור ועדת הכלכלה, יוכל לשנות את הרף בטווח זמן של עד 4 שעות לשני הכיוונים. כלומר, להאריך את המועד ולקבוע כי איחור של עד 12 שעות ייחשב לטיסה שבוטלה, או לקצר את המועד ולקבוע כי איחור של 4 שעות בלבד ייחשב לטיסה שבוטלה.

עוד נקבע, כי לא ניתן יהיה להתנות על החוק - כלומר חברות התעופה יהיו חייבת להעניק את הסיוע לפי החוק לנוסעים גם אם הנוסעים ויתרו על זכויותיהם, אלא אם הם עשו זאת מאחר שקיבלו פיצוי מיטיב לעומת הפיצוי המוצע להם בחוק.

כמו כן, קיים סעיף הנועד למנוע הנפקת כרטיס טיסה פיקטיבי שמועד הטיסה בו לא אושר מראש עד 6 חודשים לפני מועד הטיסה, או שהנוסע לא קיבל הודעה על השינוי פחות מ-3 חודשים מראש.

ועדת הכלכלה אף קבעה עקרון, לפיו סוכני הנסיעות מהם קנה הנוסע את כרטיס הטיסה יסייעו ללקוח - במקרה של עיכוב או ביטול טיסה - לקבל ההטבות המגיעות להם לפי החוק מחברות התעופה.

שאמה-הכהן מסר כי: "מדובר באחת החוקים הצרכניים ביותר שעברו בכנסת ואני שמח שזכיתי לקדמה. הציבור מחכה יותר מדי זמן לחוק הזה, לכן הוועדה הקדישה לכך שעות רבות בדיונים ארוכים על מנת לאשרה בקריאה שנייה ושלישית בהקדם, כדי שהנוסעים בקיץ הקרוב יוכלו להיות מוגנים לא פחות מהצרכנים באירופה. החוק יבטיח שחברות התעופה יעשו כל מאמץ שהנוסעים ינפשו בכיף בחופים, ולא יישבו מתוסכלים על הספסלים בשדות התעופה. בשעה טובה הצטרפנו לעולם המפותח גם מבחינת זכויות הצרכן".

יוזם ההצעה, ח"כ טיבי, אמר כי "מדובר בחוק הצרכני ביותר שאושר בכנסת בשנים האחרונות. הוא נועד לטפל בנגע העיכובים והביטולים בטיסות הסדירות ובטיסות השכר, מהם סובל הנוסע הישראלי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully