פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הקיצוצים המסתמנים בתקציב: קצבאות ותשתיות

   בין הצעדים בהם מתכוונים שר האוצר וראש הממשלה לנקוט במסגרת המאמץ לקיצוץ בהוצאות בתקציב 2013: קיצוץ בקצבאות הילדים וקצבאות הביטוח הלאומי והקפאת פיתוח כבישים ורכבות

   הקיצוצים הנרחבים בתקציב 2013 חוזרים לסדר היום: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ דנו אתמול בהצעות משרד האוצר לקיצוץ בשכר עובדי השירות הציבורי ב-2013 בשיעור של כ-2.5%, בפגיעה בקצבאות הילדים בהיקף של 2.5 מיליארד שקל, בפגיעה בקצבאות אחרות של הביטוח הלאומי, בהעברת תשלום דמי ההבראה לעובדי המגזר הציבורי מ-2013 ל-2014, ובהקפאת תוכניות בסכום של מיליארדי שקלים בפיתוח מערך הכבישים והרכבות.

   נתניהו ושטייניץ נפגשו בלשכת ראש הממשלה עם בכירים במשרד ראש הממשלה ובאוצר, בישיבה יסודית ראשונה על הקיצוצים בתקציב המדינה ל-2013. בסיום הישיבה היה ראש הממשלה אמור להחליט אם הממשלה תקיים ביום ראשון הקרוב דיון ראשון בתקציב המדינה לשנה הבאה, או שהישיבה על מסגרות תקציב 2013 תידחה למועד מאוחר יותר.

   תקציב המדינה ל-2013 יהיה תקציב של גזירות בצד הוצאות הממשלה, ותקציב של מסים חדשים בצד ההכנסות. לפי שר האוצר ובכירי האוצר יש צורך לקצץ בתקציב המדינה לשנה הקרובה 13-15 מיליארד שקל בצד ההוצאות, כדי שניתן יהיה לעמוד ביעד הגירעון המתכונן לשנה הבאה, 3% מהתוצר.

   תקציב המדינה (TheMarker)
   (TheMarker)

   מומחי כלכלה סבורים כי סכום הקיצוץ הנדרש הוא נמוך יותר. לפי מומחי האוצר, יהיה צורך להטיל מסים נוספים על הציבור ב-2013 בנוסף לחבילת הגזירות שהוטלה באחרונה, בגובה של 14.4 מיליארד שקל, אחרת הממשלה לא תצליח לעמוד ביעד הגירעון שנקבע ל-2013.

   האוצר אמר כי אי אפשר לקצץ 13-15 מיליארד שקל בתקציב המדינה לשנה הקרובה בלי קיצוץ בתקציב הביטחון. שטייניץ צפוי לדרוש קיצוץ בתקציב הביטחון בהיקף של 3 מיליארד שקל לפחות, כפי שהציעה ועדת טרכטנברג עוד ב-2012 - וראש הממשלה לא קיבל את דרישתה.

   נדרש קיצוץ של 13-15 מיליארד שקל

   בדיון בלשכת ראש הממשלה השתתפו לצד נתניהו גם מנכ"ל משרדו, הראל לוקר; ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, יוג'ין קנדל; ומצד האוצר, שטייניץ; מנכ"ל משרדו, דורון כהן; ראש אגף תקציבים, גל הרשקוביץ; סגני ראש אגף תקציבים; החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו; וראש אגף כלכלה והכנסות המדינה, מיכאל שראל.

   הדיון אתמול בא בהמשך לשורה של פגישות בין לוקר וקנדל להרשקוביץ וראשי אגף תקציבים, בהן נידונו האפשרויות לקיצוץ 13-15 מיליארד שקל בצד ההוצאות בתקציב ל-2013. צוין גם כי האוצר עשוי להיתקל בקשיים בגביית 3 מיליארד שקל מהרווחים הכלואים ב-2013, ובגביית 2 מיליארד שקל נוספים המופיעים בתחזיות לשנה הבאה מהעמקת הגבייה, ולפיכך יהיה צורך בהטלת מסים נוספים על הציבור, בהיקף של 5 מיליארד שקל, למשל על ידי העלאת מס החברות והטלת מס ירושה.

   החלטה על הגזירות: אחרי החגים

   בימים האחרונים התקיימו גם שורה של דיונים בין שטייניץ להרשקוביץ, על מתווה אגף התקציבים לשנה הבאה. מאחר ואנשי ראש הממשלה ובכירי האוצר הגיעו שלשום לסיכומים, הוחלט לקיים את הישיבה שנערכה אמש בראשות ראש הממשלה, להציג בפניו עובדות, הערכות וסדרי עדיפויות, כדי שיוכל לקבל החלטות.

   ההערכה בלשכת ראש הממשלה וגם בלשכת שר האוצר היא כי החלטות על קיצוצים וגזירות יתקבלו ויפורסמו על ידי ראש הממשלה, לכל המוקדם, לאחר החגים. ההחלטה אם יהיה תקציב מדינה מאושר בסוף השנה תלויה בהחלטת נתניהו.

   ראש הממשלה צפוי לבדוק בימים הקרובים אם יש סיכוי לאישור תקציב הגזירות של 2013 בממשלה ובכנסת עד סוף דצמבר. לשם כך הוא צפוי לקיים שיחות בימים הקרובים עם שלושת ראשי המפלגות השותפות הקואליציוניות הגדולות שלו, אביגדור ליברמן, ראש סיעת ישראל ביתנו; אלי ישי, ראש סיעת ש"ס; ואהוד ברק, ראש סיעת עצמאות.

   אם נתניהו יחליט כי אין לו את היכולת הפוליטית להעביר את תקציב 2013 כחוק עד סוף דצמבר, הבחירות יוקדמו ואישור תקציב הגזירות של 2013 יועבר להחלטת הממשלה הבאה, לאחר הבחירות. ההערכה היא כי במקרה כזה תקציב הגזירות יאושר לכל המוקדם במאי 2013. אם נתניהו יחליט כי ביכולתו להעביר את מתווה האוצר לתקציב 2013, תקציב המדינה יוצג ויאושר בממשלה בשתי ישיבות, כאשר השנייה והמכרעת תתקיים אחרי החגים.