וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הריבית בגוש האירו נותרה על 0.75%

גיא קצוביץ'

6.9.2012 / 15:09

בניגוד לההערכות המוקדמות, החליט נגיד הבנק האירופי מריו דראגי להותיר את הריבית בגוש האירו על כנה בגובה 0.75%. האם ה-ECB ייצא ברכישות אג"ח?

הבנק המרכזי האירופי (ECB) החליט להותיר את הריבית ללא שינוי על 0.75%. זאת, כאשר מרבית ההערכות היו כי יו"ר ה-ECB מריו דרגי יוריד את הריבית בכ-0.25% לרמה של 0.5% - שפל כל הזמנים בגוש האירו. באנגליה הותיר הבנק המרכזי את הריבית ברמה של 0.5%.

אולם, החלטת הריבית אינה הסיפור המרכזי של היום, אלא מסיבת העיתונאים שלאחריה (תחל ב-15:30), אליה יצטרף (באופן חריג) ראש ועידת שרי האוצר של גוש האירו ז'אן-קלוד יונקר, ובה מקווים רבים כי דרגי ישיק את "התוכנית הגדולה" עליה עובד ה-ECB מזה מספר שבועות - ובגינה נאלץ הנגיד האירופי "לפספס" את כנס הבנקאות המפורסם בג'קסון הול, בסוף השבוע האחרון.

בינתיים נרשמות ירידות בתשואות על האג"חים של ספרד ואיטליה. אג"ח איטליה ל-10 שנים נסחרות בתשואה של 5.43% ואג"ח ספרד ב-6.26%. האירו מתחזק בשיעור של כ-0.3% לרמה של 1.263 דולרים.

היום דווח כי התוצר המקומי הגולמי של גוש האירו רשם ברבעון השני של השנה צמיחה שלילית של 0.2%, לעומת הרבעון הקודם שגם הציג צמיחה שלילית של 0.2%. הנתון הזה הינו בהתאם להערכות של האנליסטים ושל היורוסטאט, משרד הסטיטסטיקה הרשמי של גוש האירו. בחישוב שנתי, גוש האירו הציג צמיחה שלילית של 0.5% ברבעון השני של השנה לעומת הרבעון המקביל אשתקד, כשהצפי של האנליסטים היה לצמיחה שלילית של 0.4%.

לפי דיווחים בסוכנויות הזרות, נזכיר, ביניהם הדלפות ומסמכים שהגיעו לידי ה"וול סטריט ג'ורנל" ו"הגרדיאן", צפוי הבנק המרכזי האירופי להשיק תוכנית רכישות אג"ח ממשלתיות - וזאת, במטרה ללחוץ כלפי מטה את תשואות האג"ח של הממשלות ה"חייבות" באירופה, וביניהן ספרד ואיטליה.

ההערכות גורסות כי תוכנית הרכישות תתמקד באיגרות ממשלתיות ל-3 שנים, או לחלופין כי במסגרת התוכנית יציב ה-ECB רף עליון או "רצועת ניוד" למרווחי האג"ח הממשלתיות באירופה (כאשר תשואות אג"ח גרמניה מהוות בנצ'מארק ליעד).

אולם, ישנן גם אפשרויות נוספות עבור ה-ECB לפעולה, אשר הבולטת מביניהן היא תוכנית להגברת נזילות שלישית, לאור שתי התוכניות הקודמות (LTRO מספר 1 ומספר 2), במסגרתן הזרים ה-ECB כחצי טריליון אירו, למאות מוסדות פיננסיים שונים.

מטרת ה-LTRO, נזכיר: להגביר את אמון המשקיעים בבנקים, ולקוות כי האחרונים ישתמשו באשראי שקיבלו, בין היתר, כדי לרכוש אג"ח ממשלתיות. הלכה למעשה, ה-ECB מקווה כך לרכוש איגרות חוב "בדלת האחורית", מבלי לבצע שינויים באמנת האיחוד האירופי - המונעת ממנו לרכוש אג"ח, לבינתיים.

הציפיות לקראת תוכנית רכישות משמעותית מטעם ה-ECB בספטמבר, התגברו לאחר שהיו"ר דרגי הכריז ב-26 ביולי כי "יעשה הכל" כדי לשמור על שלמות גוש האירו, ואף הבהיר: "אל תדאגו - זה יספיק", באמירה שהציתה ראלי בשווקים. 3 שבועות לאחר מכן, הצטרפה קנצלרית גרמניה לאמירותיו של דרגי, כשציינה ברטוריקה זהה כי גרמניה "תעשה הכל" לרסן את המשבר.

בשבוע שעבר, נזכיר, חזר דרגי על אמירותיו, והבהיר כי המשבר באירופה "דורש טיפול באמצעות צעדים יוצאי דופן".

מנגד, אנליסטים וכלכלנים אחרים גרסו כי ה-ECB יאכזב היום ולא יכריז על התוכנית לה מייחלים המשקיעים, ויעדיף להמתין לנתוני מאקרו נוספים, גם כמו לפסיקת ביהמ"ש העליון בגרמניה בדבר הקמת מנגנון הייצוב האירופי, ב-12 בספטמבר. החלטה, אשר אם תאושר - ייתכן ותייתר את הצורך ברכישות אג"ח על ידי ה-ECB עצמו.

באשר להחלטת הריבית עצמה, כ-30 מתוך 58 כלכלנים בסקר "בלומברג" סברו כי דרגי יוריד היום את הריבית בעוד כ-0.25%, כאמור, בעוד היתר סבורים כי הריבית בגוש האירו תיוותר ללא שינוי. גם הבנק המרכזי של אנגליה פרסם כאמור את החלטת הריבית שלו, שנותרה על כנה (0.5%) בד בבד עם תוכנית ההרחבה הכמותית של הבנק, אשר רוכש אג"ח בכ-375 מיליארד ליט"ש (597 מיליארד דולר).

עדכון ראשון: 8:43

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully