וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שיעור המס על עבודה: עולה בישראל, יורד בשאר העולם

עינב בן יהודה

21.7.2002 / 13:55

בנק ישראל: נטל המס הגבוה על עובדים בעלי הכנסה גבוהה עלול להרתיע השקעות בישראל המתבססות על עובדים בעלי כישורים גבוהים ועלול להוות תמריץ להגירה של עובדים אלו

ממחקר השוואתי שערך ד"ר עדי ברנדר ממחלקת המחקר של בנק ישראל עולה כי בשנים 1998-2002 גדל הפער בשיעורי המס על הכנסות מעבודה בישראל לעומת מדינות ה-OECD.

מההשוואה, הכוללת גם תשלומים לביטוח לאומי ומסים מקומיים על שכר, עלה כי בשלוש השנים האחרונות הפחיתו 20 מתוך 26 מדינות ה-OECD את שיעורי המס על הכנסות מעבודה, בעוד בישראל הועלו שיעורים אלו, בפרט בשנת 2002.

רק במספר קטן של מדינות, כגון דנמרק ובלגיה, גבוה שיעור המס ברמות ההכנסה הגבוהות מזה הנהוג בישראל. חלקם של המסים בסך הכנסתו של הפרט גבוה יחסית למדינות OECD, בפרט ברמות הכנסה שמעל 12 אלף שקל. לדוגמה, לאב ל-2 ילדים שהוא המפרנס היחיד במשפחה, המשתכר כ-24 אלף שקל ינוכו בישראל מסים בסך 44.6%, בהשוואה ל-35.8% בממוצע במדינות ה-OECD. ברמות שכר של כ-60 אלף שקל מגיע שיעור המס הממוצע ל-54.1% בישראל, בהשוואה ל-42.1% בממוצע במדינות ה-OECD.

שיעורי המס על הכנסות מעבודה בישראל היו גבוהים יותר מאלו הנהוגים במדינות ה-OECD בשנים 1998-1999, ואף עלו בשלוש השנים האחרונות. כתוצאה מכך התרחב הפער בין שיעור המס הממוצע בישראל לזה במדינות ה-OECD בין 1% ל-3% ברמות הכנסה של עד כ-24 אלף שקל. ברמת הכנסה של 60 אלף שקל גדל בתקופה זו הפער בין ישראל לממוצע במדינות ה-OECD ב-7%, זאת בעקבות ביטול תקרת ההכנסה החייבת במס בריאות ודמי ביטוח לאומי והעלאת שיעור מס ההכנסה בחצי אחוז בשנת 2002.

מהשוואת שיעור המס השולי על הכנסות מעבודה, הכולל את תשלומי המעסיק לביטוח לאומי, עולה כי קיים פער קטן, אם כי מתרחב, בנטל המס השולי בין ישראל למדינות ה-OECD ברמת השכר השווה לתוצר לנפש (כ-6,000 שקל). במשכורות של בין 12 אלף שקל ל-60 אלף שקל בחודש, אותן משתכרים כ-20% מכלל המועסקים בישראל, שיעור המס השולי הכולל את תשלומי המעסיק גבוה בישראל ב-10%-13% משיעורו הממוצע במדינות ה-OECD.

במחלקת המחקר מציינים כי נטל המס הגבוה על שכרם של עובדים אלו מייקר את העסקתם בישראל, בהשוואה להעסקתם של עובדים דומים במדינות אחרות ועשוי להרתיע משקיעים מלמקם בישראל פעילות המתבססת על עובדים בעלי כישורים גבוהים. בנוסף, מציינים בבנק ישראל, כי שיעורי מס אלה עלולים להוות תמריץ להגירה של עובדים משכילים בישראל למדינות בהן שיעור המס על שכרם נמוך יותר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully