וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חשד: וורלדקום סייעה בניפוח בועת האינטרנט

יהודה שויצר

21.7.2002 / 16:12

דיווחה על נתוני תעבורת רשת גבוהים בהרבה מהמצב האמיתי; קצב צמיחת הגלישה באינטרנט היה נמוך ב-90% מהמדווח, כך טוען "לייט רידינג"

האם חברת וורלדקום ניפחה באופן מלאכותי גם נתוני תעבורה באינטרנט? מגזין הטכנולוגיה "לייט רידינג" טוען כי החברה סייעה בניפוח בועת האינטרנט דרך דיווחים כוזבים על תעבורה, גבוהה מהמצב האמיתי, של גולשים באינטרנט. וורלדקום מספקת את התשתית לחלק ניכר מתעבורת האינטרנט בארה"ב דרך רשת הסיבים האופטיים שפרסה.

מדברי עובד בחברה שצוטט בעילום שם, חשף לייט רידינג כי וורלדקום דיווחה באופן רציף כי תעבורת הגולשים ברשתותיה (traffic) זהה לקיבולת הרשת - למרות שתעבורת הגולשים היתה נמוכה בהרבה. החברה למעשה דיווחה באופן רציף על קיבולת של 100% ברשתותיה.

השיטה בה נקטה וולרדקום היתה פשוטה ומקוממת כאחד. כשהחברה לדוגמה - חיברה לרשתותיה לקוח חדש לקו במהירות X היא מיהרה לדווח על כך כ-traffic, על אף שלא ניצל עד תום את כל הקיבולת.

כעת, לאחר קריסת ענף האינטרנט, מהלך זה וולרדקום נחשב לאחת הגורמים לטיפוח מיתוס האינטרנט. בתקופת הבועה רווחה ההנחה כי תעבורת האינטרנט מכפילה עצמה בכל 3.5 חודשים, כלומר בכל שנה צומחת תעבורת האינטרנט באלף אחוז. מניתוח שלאחר התפוצצות הבועה נמצא כי הנתונים האמיתיים, טובים ככל שיהיו, היו נמוכים בהרבה מהנתונים ההם וכי תעבורת האינטרנט צמחה בשיעור של 100% בשנה - עשירית מכפי שדווח בעבר.

וורלדקום, חברת שיחות החוץ השנייה בגודלה בארה"ב, חשפה לפני כשלושה שבועות הונאת ענק בהיקף של 3.8 מיליארד דולר, שנועדה להציג את החברה כרווחית. וורלדקום פיטרה את סמנכ"ל הכספים, סקוט סאליבן, והחשב של החברה, לאחר שחקירה פנימית גילתה כי הוצאות בשווי 3.8 מיליארד דולר לא דווחו כחוק בדו"חותיה ולא נרשמו במאזן. פירמת המבקרים של ספרי החשבונות של וורלדקום היתה לא אחרת מאשר ארתור אנדרסן, הפירמה שהסתבכה בפרשיית אנרון.

על פי ההערכות, לחברה לא יהיה מנוס מלהגיש בקשה להגנה מפני פשיטת רגל כבר בשבוע הנוכחי. במידה שוורלדקום - שנכסיה מסתכמים ב-104 מיליארד דולר - תגיש בקשה להגנה מפני פשיטת רגל, היא תתפוס את מקומה של ענקית האנרגיה אנרון תחת הכותרת פשיטת הרגל הגדולה בהיסטוריה האמריקאית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully