תנובה, שטראוס וטרה יעלו מחירים אחרי סוכות

העלאת המחירים באה בתגובה לעלייה במחיר המטרה של החלב. מוצרי החלב בפיקוח צפויים להתייקר גם הם אך בשיעור נמוך יותר

אילנית חיות

יצרניות מוצרי החלב תנובה, שטראוס וטרה נערכות לביצוע העלאות מחירים במוצרי החלב אחרי סוכות, וזאת בעקבות עליית מחיר החלב הגולמי (מחיר המטרה).

ערב חג הסוכות פרסם משרד החקלאות את המלצתו על ביצוע עלייה של 9.4% במחיר החלב הגולמי, שיעמוד על 2.34 שקל לליטר חלב, מחיר הכולל היטל בגובה 4.7 אגורות לליטר.

בעקבות זאת צפויה ועדה משותפת למשרד האוצר ולמשרד החקלאות להכריז בתוך שבועיים על עליית מחירי מוצרי החלב שבפיקוח, הכוללים חלב בשקית ובקרטון, גבינה צהובה במעדנייה עמק וגלבוע, חמאה ומוצרי ניגרת כמו אשל.

עם זאת, מוצרי החלב בפיקוח צפויים להתייקר בשיעור נמוך יותר ממחיר המטרה, כיוון שבהשוואה למחיר המטרה במועד ההתייקרות האחרונה שחלה במוצרי החלב שבפיקוח (רבעון שני 2011) מדובר בעלייה של 6.7% במחיר המטרה, מ-2.19 שקלים לליטר חלב (כולל היטל) ל-2.34 שקלים לליטר כעת.

בכיר במשרד החקלאות אומר ל"גלובס" כי "מחיר המטרה הנוכחי די דומה למחיר המטרה שהיה באפריל 2008. מחירי מוצרי החלב בפיקוח הולכים לפי הנוסחה ולפי התשומות, בצורה מקצועית ומסודרת. בשנת 2009 מחירי המוצרים שבפיקוח ירדו בשיעור של כ-5%, בשנת 2010 לא היה שינוי, וב-2011 הם עלו שוב. בסך-הכול מחירי מוצרי החלב בפיקוח כמעט לא השתנו ב-4 השנים האחרונות. אם תשווי לדיור ולדלק, תגלי שמחירי מוצרי החלב המפוקחים עלו הכי פחות".

בהתייחס לעלייה החדה שרשמו מוצרי החלב שלא בפיקוח, אומר אותו בכיר: "עד שהבעלות על תנובה השתנתה, מחירי מוצרי החלב נעו בהתאם לעלייה במחירי המוצרים המפוקחים. הפריצה בעליית המחירים הייתה מ-2008 עד 2011". נזכיר כי מ-2008 תנובה היא תחת שליטתה של קרן אייפקס.

יצרניות החלב - תנובה, שטראוס וטרה - המתינו לעלייה במחיר המטרה כדי לבצע עליית מחירים גורפת במוצרים. 3 החברות אותתו היום (ג') על הכוונה להעלות מחירים בקרוב, אך סירבו למסור אם יבצעו עליית מחירים כוללת במוצרי החלב שלהן.

מתנובה נמסר כי "לאור העלייה החדה של מחיר החלב הגולמי בשיעור של 9.4%, צפויה התייקרות במחירי המוצרים המפוקחים. תנובה בוחנת את צעדיה בהתאם".

קבוצת שטראוס מסרה: "אנו לומדים את ההחלטות ובוחנים את ההשלכות בגין עליית מחיר המטרה, כמו גם עלויות שאר מחירי התשומות וחומרי הגלם".

חברת טרה מסרה כי "העלייה במחיר החלב הגולמי, המצטרף לעליית התשומות הכלליות, תחייב את טרה לעדכן את מחיר מוצריה בהתאם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully