וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התחזית לשנה הבאה: 300 אלף מובטלים

ליאור כגן

22.7.2002 / 12:17

תחזית פסימית באוצר: שיעור האבטלה עשוי להגיע ליותר 11%; מנכ"ל האוצר: השיעור ימשיך לגדול כל עוד לא יהיה שינוי במספר העובדים הזרים; הערכה: עלות האינתיפאדה - 50 מיליארד שקל

שיעור האבטלה במשק ימשיך לעלות ועשוי להגיע ליותר מ-11% בשנת 2003 - כך מעריכים כלכלני האוצר. המשמעות היא שמספר המובטלים יהיה גבוה מ-300 אלף. מיכאל שראל, הכלכלן של האוצר, אומר כי הגידול באבטלה הוא בלתי נמנע, בין היתר בשל מספר העובדים הזרים בישראל שהוא הגבוה במדינות המערב. יצוין כי שיעור האבטלה כיום עומד על 10.6%, כלומר כ-270 אלף מובטלים.

לדברי מנכ"ל משרד האוצר, אוהד מראני, שיעור האבטלה ימשיך לטפס ויעלה על 11% תחת שתי הנחות: שהצמיחה ב-2003 תסתכם ב-1% ושלא יהיה שינוי במספר העובדים הזרים והפלסטינים.

מראני ציין כי שיעור ההשתתפות של גברים ישראלים בשוק העבודה הוא נמוך מאוד בהשוואה למדינות המערב ועומד על כ-84% בעוד ששיעור ההשתתפות הממוצע במדינות ה-OECD גבוה מ-90%.

מראני התחייב כי האוצר יעמוד ביעד הגירעון לשנת 2002 שנקבע על 3.9%. "יכולה להיות חריגה של עשירית האחוז, אך אם נראה שמדובר בחריגה גדולה יותר, נעשה את כל הצעדים הנדרשים", הוא אמר.

לדברי שראל, המשק הישראלי הפסיד 10% תוצר בשנתיים האחרונות, זאת בהנחה כי הצמיחה בשנים הקודמות היתה נמשכת בתקופה זו. מדובר בהפסד תוצר של 50 מיליארד שקל, שמחצית ממנו נובע מהמצב הביטחוני, ומחציתו מנפילת ההיי-טק.

אורי יוגב, הממונה על התקציבים באוצר אמר כי הקיצוץ בתקציב 2003 אינו כולל העלאת נטל המס. "אנו במצב בו נטל המס אינו יכול לעלות יותר, ואופציה זו לא קיימת עבורנו", אמר יוגב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully