וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דן אנד ברדסטריט לא משנה את דירוג האשראי של ישראל ביוני

אמיר טייג

22.7.2002 / 12:26

בחברת הדירוג מציינים כי היציאה מהמיתון בארה"ב לא תשפיע בשלב זה על המשק הישראלי; הביקושים הגלובליים נשענים על מוצרי הכלכלה המסורתית ופחות על היי-טק

חברת הדירוג דן אנד ברדסטריט לא משנה את דירוג האשראי של ישראל בחודש יוני. כזכור, החברה הורידה בחודש מאי השנה, את דירוג האשראי של ישראל מ-DB2d ל-DB3a - ירידה קלה ביותר, אך עקרונית.

בדן אנד ברדסטריט מציינים כי היציאה מהמיתון בארה"ב לא תשפיע בשלב זה על המשק הישראלי, משום שאין צפי לסיום המשבר הכלכלי בישראל או להפסקת מצב הלוחמה עם הפלשתינאים. הצמיחה הישראלית תוגבל גם מהעובדה שהביקושים הגלובליים ממשיכים להישען על מוצרי הכלכלה המסורתית ופחות על היי-טק, שהוא ענף היצוא המוביל של ישראל.

בחודש מאי הסבירו בחברה את הורדת דירוג האשראי במצב הביטחוני הקשה המתמשך המשפיע על כלכלת ישראל והעריכה כי זו תחילה של מגמת שלילית. עם זאת, החברה החליטה לא להמשיך ולהפחית את דירוג האשראי של ישראל במדרגה נוספת בחודש יוני. למרות זאת, כלכלני חברת המידע והדירוג דן אנד ברדסטריט מעריכים כי "המצב הבטחוני, אופן ניהול המשק והכלכלה החלשה, עלולים לפגוע בדירוג האשראי של ישראל, אם אלה יימשכו".

בניתוח לחודש יוני 2002 שנעשה בימים אלה, אומרים מומחי דן אנד ברדסטריט כי כלכלת ישראל נמצאת אמנם בסיכון מתמשך, ובשל כך יש אזהרה מסוימת ללקוחות החברה ברחבי העולם להימנע מחשיפת יתר מול עמיתיהם הישראלים, אך ככלל, לא חל שינוי במעמדה של ישראל לעומת מאי 2002.

עוד מוסיפים מומחי החברה, כי כלכלת ישראל ממשיכה להימצא תחת לחץ כלפי מטה, כלומר פרופיל הסיכון הכולל של המדינה נמצא עדיין במגמת הרעה. הפעם מוסבר הדבר גם באי הבהירות הכלכלית השוררת בישראל, בשל הבעיות שהתעוררו בנסיונות לאשר את התוכניות הכלכליות ובשל התפתחויות בינלאומיות הנוגעות למשק הישראלי.

כלכלני חברת הדירוג הזרה מסיימים את הדו"ח החודשי בנימה פסימית יחסית לגבי ההתפתחויות הצפויות במשק הישראלי. החברה מעריכה כי האבטלה בישראל תהיה השנה כ-11.7% בהשוואה ל-9.3% בשנת 2001, וכי הגירעון בתקציב יסתכם בכ-5.7% מהתוצר - דבר שיביא, להערכתם, לזעזועים פיסקליים נוספים. בחברת הדירוג מוסיפים כי חוסר האמון בהנהגה הכלכלית וניהול כושל של המשק פוגעים גם באמון בשקל ומעודדים לחצים אינפלציוניים.

יש לציין כי קיימת תמימות דעים בין שני הבנקים הגדולים, הפועלים ולאומי, לגבי שיעור האבטלה והגירעון ב-2002: 10.7% ו-4.5%, בהתאמה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully