הממונה על ההגבלים: מאגר "תמר" - מונופול

השלכות ההכרזה הן, בין היתר, פיקוח על מחיר הגז שיימכר. גילה: "המשמעות היא שהאיסורים וההוראות שחלים על מונופול חלים גם על כל שותפה ב'תמר'"

עמירם ברקת
13/11/2012

דיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים, הכריז היום (ג') על מאגר הגז "תמר" כעל מונופול החל ממחצית שנת 2013. משמעות ההכרזה היא בין השאר הטלת חובת דיווח על רווחיות ומחירים.

השותפות דלק קידוחים (1301 +0.54%), אבנר יהש (230.3 +0.26%), נובל אנרג'י (95 -0.01%), ישראמקו (53 -0.19%) ודור חיפושי גז יוכרזו כבעלות מונופולין יחד ולחוד. שיעורי האחזקות בתמר הם דלק (15.625%), אבנר (15.625%), נובל (36%), ישראמקו (28.75%) ודור (4%).

"המשמעות היא שהאיסורים וההוראות שחלים על מונופול מכוח החוק חלים גם על כל שותפה ב'תמר', במסגרת פעילותה גם במאגרי גז אחרים מ'תמר', דוגמת 'לוויתן' או 'שמשון'", נמסר בהודעת הממונה על ההגבלים העסקיים.

על פי חוק ההגבלים העסקיים קיימים איסורים מיוחדים החלים על מונופול והממונה יכול לתת לבעל מונופול הוראות שיש בהן כדי למנוע פגיעה בתחרות או בציבור. בפרט, ישנו איסור בחוק על בעל מונופול לנצל את מעמדו לרעה באופן שעלול להפחית את התחרות או לפגוע בציבור, בין היתר באמצעות קביעת מחיר מופרז או מחיר טורפני, אפליה בין לקוחות, או התניה בתנאים לא מקובלים.

כמו כן, חל גם איסור על סירוב בלתי סביר לספק את המוצר. הממונה יכול גם לתקוף התנהגות של מונופול העלולה לחסום כניסה של ספקים מתחרים לשוק, או לדחוק אותם מן השוק, או לפגוע בתחרות בין לקוחותיו העסקיים של המונופול.

  • דיויד גילה
  • תמר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully