וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר היציג עלה ל-4.694 שקלים

אלי דניאל

24.7.2002 / 15:35

סוחרים: היתה תגובת יתר בשוק במגמת הייסוף בשקל; חדרי עסקות: חברות גדולות מצטיידות בדולרים

הדולר המשיך להתחזק גם היום על 4.694 שקלים - 0.62% או כ-3 אגורות מעל השער היציג שנקבע אתמול על 4.665 שקלים. העלייה בדולר מתבצעת זה היום השני ברציפות, לאחר שהדולר ירד בתחילת השבוע עד לרמה של 4.625 שקלים. לאחר קביעת השער היציג המשיך הדולר להתחזק לרמה של 4.697 שקלים.

מחדרי העסקות נמסר כי נפח המסחר גבוה יחסית לימים האחרונים. "היתה תגובת יתר במגמת הייסוף בשער השקל", אומר אחד הסוחרים. לדבריו, פעילים רבים הבינו בתחילת השבוע ששער של 4.625 שקלים הוא אטרקטיווי לרכישת דולרים. מחדרי העסקות נמסר כי חברות גדולות החלו להצטייד בדולרים.

התחזקות הדולר מתבצעת בעקבות מספר גורמים: הירידות החדות בשווקי ארה"ב שמשפיעה הבוקר על שוקי אירופה; המצב הבטחוני שפעילים רבים חוששים כי יוחמר והעברת הרפורמה במס שמשמעותה מיסוי האפיקים השקליים והפחתת המס על האפיק המט"חי.

בנק ישראל נחלץ היום לטובת הבנקים כשאישר הפחתה בחובת הנזילות המשנית על פקדונות במטבע חוץ. כיום חובת הנזילות המשנית על פקדונות במט"ח עומדת על 10% שהם כ-4 מיליארד דולר, והיא תופחת בקצב של 1% בחודש. המשמעות היא שלמערכת הבנקאות יתפנו מקורות נוספים במט"ח, מה שעשוי אולי להוריד את הריביות של מערכת הבנקאות בהלוואות המט"חיות לסקטור העסקי.

בבית ההשקעות פריקו, המתמחה במסחר במט"ח, סבורים כי הפיחות שנרשם ביומיים האחרונים בשערו של השקל נובע מההתפתחויות בזירה הבטחונית - ההתנקשות בחייו של סלאח שחאדה - ומפעילותו של הסקטור העסקי. עם זאת, בפריקו סבורים כי פערי הריביות בין ישראל לארה"ב צפויים לגרור היצעי מט"ח, כך שטרם מוצה פוטנציאל הייסוף של השקל.

כלכלני בית ההשקעות מוסיפים כי אישור המלצות ועדת רבינוביץ' צפוי להוביל לעלייה בשערו של המטבע האמריקאי, שכן מיסוי האפיקים השקליים - אפיקים אשר כיום פטורים ממס - יפחית עוד יותר את האטרקטיוויות של אפיקים אלה והציבור עשוי להעביר נכסים לאפיקים המט"חיים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully