וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק ישראל מקטין חובת הנזילות על מט"ח כדי להוזיל הריבית הדולרית ללקוחות

אמיר טייג

24.7.2002 / 9:51

החל מ-1 באוגוסט תופחת בהדרגה חובת הנזילות המשנית בשיעור של 1% לחודש עד לביטולה

בנק ישראל הודיע היום לבנקים על הפחתה הדרגתית של חובת הנזילות המשנית על פקדונות הבנקים במטבע חוץ, עד לביטולה. בהתאם להודעת נגיד בנק ישראל מהיום, החל מיום ה', ה-1 באוגוסט 2002, חובת הנזילות המשנית תופחת בהדרגה בשיעור של 1% לחודש עד לביטולה.

הפחתת חובת הנזילות המשנית בשיעור זה תקטין את פקדונות החובה של הבנקים בבנק ישראל בשיעור של כ-200 מיליון דולר לחודש במשך 10 חודשים, ותגדיל את המקורות החופשיים במט"ח העומדים לרשות הבנקים ותאפשר הרחבה במתן אשראי במט"ח על ידי מערכת הבנקאות.

בתקופה האחרונה סובלת המערכת הבנקאית בישראל ממצוקת מקורות במט"ח הנובעת מהעלאת הריבית של הבנקים בחו"ל עבור הלוואות לבנקים בישראל. לפי מקור באחד הבנקים, הריבית עלתה בפועל אף שרק דירוג האשראי של הבנק הבינלאומי הורע. כמו כן היא נובעת מירידה בהיקף ההון הזר שנכנס למשק.

כתוצאה מכך העלו הבנקים הגדולים את הריבית המינימלית ללקוחות הטובים והמועדפים. הריבית המינימלית הועלתה לליבור פלוס 1.8%-1.6%, לעומת ריבית של ליבור פלוס כ-1% לפני כחודש. שינוי מדיניות בנק ישראל צפוי לאפשר לבנקים פינוי מקורות דולריים אשר עד כה הופקדו בבנק ישראל כבטחונות, ולגרום להוזלת האשראי הדולרי ללקוחות הבנקים.

מהמחלקה המוניטרית בבנק ישראל נמסר כי השינוי הנוכחי בהוראות הנזילות הוא במסגרת המדיניות המקובלת על הבנקים המרכזיים בעולם, של ירידה בהישענות על שיעורי נזילות ככלי מדיניות מוניטרית. בבנק מציינים, כי הנזילות המשנית היא שריד לתקופה שבה שימוש מרכזי של רזרבות המט"ח היה לתמיכה בייצוב שער החליפין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully