וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יוני קפלן: הקטנת נטל המס על עבודה מוטל בספק

24.7.2002 / 14:59

לדברי נציב מס הכנסה לשעבר בקצב גידול תוצר נמוך יותר לא תתאפשר ההורדה בשיעורי המס על עבודה במידה והוצאות הממשלה לא יקטנו בהתאמה

נציב מס הכנסה לשעבר וחבר ועדת בן בסט, יוני קפלן, אמר בכנס של משרד ליובושיץ קסירר Ernst & Young, שנערך השבוע כי בדומה למסקנות ועדת בן בסט, ועדת רבינוביץ נגעה בתחומים הראויים בהם מיסוי בינלאומי, שוק ההון והפחתת מיסים על עבודה. יחד עם זאת, קפלן הביע מספר הסתייגויות בנוגע להפחתת המס על העבודה, קביעת שיעורי מס שונים בשוק ההון וטיפול באופציות לעובדים.

קפלן אמר, כי עפ"י הנחות היסוד שעליהן התבססה ועדת רבינוביץ הקטנת נטל המס על עבודה מוטל בספק וזאת בניגוד להצהרות הועדה. קפלן העלה תהיות בנוגע לגודל הגירעון שברפורמה. בהתאם לניתוח שהציג אשר לדבריו נלמד ממסקנות הוועדה, הגירעון הינו מיליארד וחצי שקל ולא כפי שהוצג ע"י הוועדה (מיליארד שקל). זאת ועוד, הנחת הוועדה למקור מימון להפחתת המס על עבודה בהתבסס על קצב גידול בתוצר בשיעור 4% משנת 2004, הינה אופטימית ויתכן כי בקצב גידול תוצר נמוך יותר לא תתאפשר ההורדה בשיעורי המס על עבודה במידה והוצאות הממשלה לא יקטנו בהתאמה.

קפלן: "לא ניתן לנתק את תוכנית החירום הכלכלית מהרפורמה ובשילובן ניתן לומר כי נטל המס בשנים 2003-2002, הלכה למעשה, עלה, וזאת בעקבות ביטול התקרה לתשלומי ביטוח לאומי והגדלת שיעור המע"מ באחוז". לדבריו ההכבדה בהעלאת שיעור המע"מ תיפול על השכבות החלשות ושכבות הביניים אשר למעשה יממנו ב- 2003 את הפחתת המס על העבודה.

קפלן גורס כי קביעת שיעורי מס שונים על מכשירים שונים בשוק ההון יצרו מצב שהמס יהווה שיקול בהעדפת מכשיר זה או אחר ולא ינוטרל משיקולי ההשקעה כפי שהיה נוצר אילו היה מוטל מס אחיד.

קפלן ציין כי בפרק החקיקה המתייחס לאופציות לעובדים, המליצה הוועדה על טכניקה אשר יכולה ליצור ניגוד אינטרסים מובהק בין העובד למעביד ובטח לתכנוני מס. בחירת המסלול על ידי המעביד יכולה להפלות עובד על פני עובד אחר תחת ארגון אחד.

פרופ' יצחק סוארי שהנחה פאנל בנושא שוק ההון אמר, "כי על פי הנתונים שפורסמו על ידי בנק ישראל בנוגע לשיעורי המס המקובלים במדינות המערביות המתקדמות, אלו החברות ב- OECD, לא זאת בלבד שנטל המס אינו מתקרב לשיעורים המקובלים, נהפוך הוא וזאת בעיקר בשנים 2003-2002".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully