וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אלון שטרן: התשואה למפרסמים מפרסום בטלוויזיה גבוהה ב-80% לעומת 2001

ענת ביין

25.7.2002 / 12:10

מנכ"ל יוניברסל מק'אן: הרייטינג הממוצע לבתי אב עלה ב-84% לעומת אשתקד, אך העלייה לא באה לידי ביטוי בעלייה במחירי הפרסום, והתוצאה היא יחסי עלות-תועלת טובים בהרבה למפרסם

"התשואה למפרסמים מפרסום בטלוויזיה גבוהה השנה ב-80% לעומת השנה הקודמת", כך טוען אלון שטרן, מנכ"ל יוניברסל מק'אן מקבוצת מק'אן קשר בראל.

לדבריו, בהשוואה בין 2002 ל-2001, עלה הרייטינג הממוצע לבתי אב ב-84%. בחודש יולי 2001 עמד הרייטינג הממוצע על 9.43%, לעומת 17.3% ביולי 2002. עם זאת, אומר שטרן, מחירי הפרסום בטלוויזיה נשארו דומים מאוד למחירי השנה הקודמת, כי "מדובר בשוק לא משוכלל, בו ההיצע והביקוש משפיעים על מחיר זמן האוויר ולא הרייטינג".

סיבות אלה, בנוסף לכניסתו של ערוץ 10 למשחק ("שחקן זניח מבחינת הרייטינג, אבל מצליח להביא קהלים חדשים ובכך להגדיל את הכיסוי"), מביאות ליחסי עלות-תועלת טובים בהרבה למפרסמים בטלוויזיה.

את עליית הרייטינג מסביר שטרן במצב הכלכלי והבטחוני הקשה, שגרם לקהל לסגל לעצמו אורח חיים ביתי יותר, לבזבז פחות כסף בחוץ ולהעדיף את הבילוי הזול והזמין - צפייה בטלוויזיה.

על כך מוסיף שטרן סיבות הקשורות, לדעתו, בשינויים בסביבה הטלוויזיונית. "לפני שנה", הוא אומר, "היה תהליך הדיגיטציה בשיאו, והצופים בבית מצאו עצמם פתאום עם מגוון עצום של ערוצי טלוויזיה. YES ביצעו קמבק גדול והגדילו משמעותית את מספר המנויים שלהם, הכבלים החלו להחדיר את הערוצים הדיגיטליים, וכולם העניקו למצטרפים חדשים חבילות הכוללות את כל הערוצים בחינם למשך מספר חודשים. הצופה מצידו מצא עצמו פתאום ב'חנות צעצועים' ענקית, ו'שיחק' להנאתו בערוצים שונים תוך שהוא זונח את הערוצים המסורתיים.

"כעת, שנה אחרי, פגה ההתלהבות מהצעצוע החדש. לרוב המצטרפים מהשנה הקודמת פג תוקף מבצעי הערוצים חינם, ורק פחות מרבע מהמנויים לוקחים את החבילות המלאות, כשהם צריכים לשלם עבורן. היות שהשוק רווי באופן יחסי, קצב ההצטרפות ירד, כלומר פחות אנשים מקבלים ערוצים חינם. משמעות הדבר היא ירידת המגוון הזמין של הערוצים בבית".

סיבה נוספת לעליית הרייטינג, לדעתו של שטרן, היא שיפור משמעותי בלוח המשדרים של ערוץ 2. "לוח השידורים השנה בנוי ומתוכנן נכון יותר. יש בו מגוון רחב של תוכניות אסקפיסטיות הנותנות לצופה מפלט מהמצב הבטחוני-כלכלי. ולראיה - הצופה מצביע בשלט ורואה טלוויזיה".

לדברי שטרן, ערוץ 2 התחזק מאוד והצפייה בו עלתה בכ-80%. נתח הצפייה של הערוץ מתוך כלל הצפייה בטלוויזיה עמד לפני שנה על 19%, ואילו השנה עומד נתח הצפייה שלו על 30%. זה אומר שגם הערוץ עצמו התחזק - ולא רק הצפייה בטלוויזיה, אומר שטרן.

"התשואה שמקבל היום מפרסם תמורת הכסף שהוא משקיע בפרסום בטלוויזיה גבוהה ב-80% לעומת השנה הקודמת, וקל לראות את זה בתוצאות של בדיקות הזכירות של הקמפיינים. למשל, ביולי שנה שעברה היה הקמפיין לפלאפון עם להקת מיומנה הקמפיין הזכור ביותר לחודש יולי עם זכירות של 5.5 נקודות. בקמפיין הושקעו מיליון דולר. לעומתו, קמפיין יופלה דיאט, שהוא הקמפיין הזכור ביותר לחודש יולי 2002, קיבל 21 נקודות והושקעו בו 500 אלף דולר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully