וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרפורמה: איש עסקים "סידר" לעצמו פטור ממס

ליאור כגן

25.7.2002 / 12:38

מאיר זיילר, המתגורר בקרית מלאכי מזה 30 שנה, לא ישלם מס על הכנסותיו בחו"ל; חילופי האשמות בין קליינר לרבינוביץ'; ירון אלדר: "הסעיף הוכנס על ידי חברי הכנסת"


מאיר זיילר, תושב קרית מלאכי המתגורר בישראל מזה 30 שנה, הוא האיש שרשם אתמול הישג מכובד כשהצליח לקבל חוק מיוחד הפוטר אותו מתשלום מס על הכנסותיו מחו"ל, כך נודע ל-ThaMarker. זיילר עבד קשה בשביל לזכות בחוק מיוחד עבורו - הסעיף המיוחד תוקן על שמו לאחר עבודת לובי מאומצת, שכללה שכנוע של חברי ועדת הכספים.

הפרסום בתקשורת גרם לחילופי האשמות בין ח"כ מיכאל קליינר, שתמך בחוק, לבין יו"ר וועדת הרפורמה במס, יאיר רבינוביץ, ונציבת מס הכנסה, טלי ירון אלדר. קליינר מאשים את רבינוביץ' וטלי ירון אלדר, כי הם יזמו את החוק, ואילו השניים טוענים כי לחברי הוועדה לא היה יד בדבר, וכי התיקון הוכנס על ידי חברי ועדת הכספים של הכנסת.

התיקון הפוטר את זיילר מתשלום מס הוכנס בימים האחרונים של דיוני וועדת הכספים, למרות התנגדות נחרצת של חברי ועדת רבינוביץ'. מקורות בירושלים מעריכים כי דבר התיקון לא היה ידוע לשר האוצר, או לאנשי משרדו.

העיתון "ידיעות אחרונות" דיווח הבוקר כי לפי תיקון לסעיף 76, "יחיד שהיה לתושב ישראל והינו בעל שליטה ומנהל במפעל מאושר, יהיה פטור ממס בשנות המס 2003-2006, על הכנסות מריבית, דיווידנד ודמי שכירות שאינן הכנסות מעסק ושמקורן בנכסים מחוץ לישראל, אשר היו לו לפני שהיה לתושב ישראל, או נכסים אחרים שבאו במקומם ושנותרו בידיו לאחר שהיה לתושב ישראל. כמו כן יהיה פטור ממס על רווח הון ממכירת אותם נכסים, אלא אם ביקש אחרת, לעניין ההכנסה, כולה או מקצתה".

נכון, התיקון אולי מבלבל קצת בקריאה ראשונה, אך לא את זיילר. התיקון קובע בבירור כי זיילר לא ישלם מס על עסקיו בחו"ל, בנוסף לעובדה כי הוא משלם מס מופחת על הכנסותיו בארץ עקב הגדרת מפעלו כמפעל מאושר. לזיילר יש מפעל בקריית מלאכי העוסק בייצור בדים.

חברי וועדת כספים אומרים שזיילר עשה עבודת לובי ענפה, ואף איים כי יסגור את המפעל וישלח 100 עובדים הביתה אם שהסעיף לא יעבור במסגרת הרפורמה במס.

בתגובה ל"ידיעות אחרונות" אמר רבינוביץ': "אני המום מכך שהסעיף הזה עבר. התנגדנו לו בכל תוקף, חברי הכנסת דחפו לתוך החוק סעיף לא רלוונטי כדי לעזור לאדם אחד. אני מודיע פה שידם של חברי הוועדה שלי לא היתה במעל הזה", הוסיף. קריאה חוזרת של התיקון יכולה להעיד כי אין הרבה אנשים שעונים על לכל הקריטריונים. חברים בוועדת רבינוביץ' טוענים שהוא מתאים לאדם אחד בלבד - מאיר זיילר.

ח"כ מיכאל קליינר, חבר ועדת הכספים, אמר בתגובה לכתבה שהתפרסמה ב"ידיעות אחרונות": "אז מה אם עזרתי ליהודי? לא קיבלתי שום תמורה לזה".

בתגובה לפניית TheMarker, אמר קליינר, כי תגובתו כפי שפורסמה ב"ידיעות אחרונות" אינה נכונה. לדבריו, כי זיילר אומנם פנה אליו בעניין וכי הכנסת התיקון הינה מוצדקת. זיילר נמצא במעמד של תייר בישראל, והוא לא היחידי שיהנה מהסעיף, וגם אם כן, הרי שרצה לעשות הכל על מנת להימנע מסגירת המפעל בקריית מלאכי. קליינר אף סבור כי התיקון לסעיף היה צריך להיות רחב יותר, ולכלול אנשי עסקים נוספים להם מפעלים בארץ.

חברי ועדת רבינוביץ' טוענים כי זיילר אומנם מוגדר כתייר, אך רק לפי משרד הפנים. לפי משרד הפנים, על מנת להיחשב תייר, עליו לעזוב פעם בשלושה חודשים את הארץ. אולם, לפי פקודות מס הכנסה, זיילר מוגדר כתושב ישראל, שכן פעילותו, משפחתו, וביתו נמצאים בישראל מזה 30 שנה.

משה דרוקר, מחברי ועדת רבינוביץ', אמר כי ידי חברי הוועדה לא היו בעניין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully