וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משרד רו"ח ברלב: היקף המעילות במחצית הראשונה של 2002 כ-48.5 מיליון דולר

אמיר הלמר

25.7.2002 / 14:12

סכום זה הינו בניטרול "הונאות ענק" שבהן טיפל המשרד במהלך מחצית השנה האחרונה בהיקף של כ-80 מיליון דולר

הנזק כתוצאה ממקרי ההונאות שטופלו במשרד רואי החשבון ברלב ושות' במחצית הראשונה של שנת 2002 הסתכם בכ-48.5 מיליון דולר - כך עולה מדו"ח חצי שנתי שפירסם היום המשרד, בעוסק בביקורת חקירתית בראשותו של רואה החשבון יהודה ברלב.

בדו"ח מצויין כי סכום זה הינו בניטרול "הונאות ענק" שבהן טיפל המשרד במהלך מחצית השנה האחרונה בהיקף של כ-80 מיליון דולר. כזכור, משמש ברלב בין השאר כמנהל המיוחד של הבנק למסחר שנפל קורבן למעילת ענק בהקף של יותר מ-200 מיליון שקל.

לגבי הונאות הענק מציין ברלב כי הונאות בוצעו בגופים פיננסים גדולים. בין הונאות אלה, מלבד פרשת הבנק למסחר, מציין הדו"ח הונאה שבוצעה באחד מהמוסדות הכספיים הגדולים בארץ, שם נחשד בעל השליטה בארגון, שאף הוא תאגיד גדול, כי העביר במהלך מספר שנים משאבים כספיים למימון פעולותיו, וזאת מבלי לידע ולקבל את אישורם של שאר בעלי המניות.

הדו"ח מציין כי אחד הגורמים שהקלו על התאגיד השולט בהעברת המשאבים היתה העובדה כי היה בכוחו למנות את מרבית חברי הדירקטוריון וכן את מנכ"ל הארגון. במהלך השנים נוצר מצב בו למרבית חברי ההנהלה היתה זיקה אישית לתאגיד השולט, כך שהנהלת החברה והתאגיד השולט פעלו כגוף אחד. על פי החשדות, הארגון מימן לתאגיד השולט את פעילותו ואיפשר לו לפעול מנכסיו, וזאת מבלי לקבל תמורה.

בדו"ח מציין ברלב כי בחצי השנה האחרונה היתה עלייה במספר הפניות למשרד בבקשה להיעזר בשירותי הביקורת החקירתית לצורך חשיפת הונאות, והשנה גם בקרב גורמים פרטיים ובעלי עסקים קטנים ובינוניים.

עוד מציין הדו"ח כי בתקופה הנסקרת היתה עלייה דרסטית בכמות האירועים המתרחשים בענף הביטוח ובענף הבנקאות, המתאפיינים בהיקף ההונאה הגדול ובהשפעתו על גורמים רבים החיצוניים לארגון.

לפי הדו"ח, כ-30% ממבצעי ההונאות באירגון הם עובדיו, כ-40% הם בעלי הארגון ובכ-30% מהמקרים מדובר בגורמים החיצוניים לארגון.

עוד מצביע הדו"ח על עלייה חדה במקרים בהם החליטו הנפגעים לנקוט בהליך אזרחי נגד מבצעי ההונאה. עם זאת, יש עדיין שיעור גדול של נפגעים שמנסה להגיע לפשרה ולהסדר עם מבצעי ההונאה, מחוץ לכותלי בית המשפט, במטרה להשיב חלק מכספם במהירות המירבית.

במרבית המקרים, מציין הדו"ח, התעורר החשד לקיומו של מעשה הונאה או מעילה בעקבות מידע שהתקבל מגורמים הפועלים בתוך הארגון בו בוצעה ההונאה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully