וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מריל לינץ': הירידה בהכנסות אמדוקס אינה זמנית

נטע יעקבי

25.7.2002 / 14:18

הדרדרות בצבר ההזמנות וירידה במספר החוזים מראות כי ההאטה הגיעה לפיתחה של אמדוקס בעיכוב של שנה וחצי

הדו"ח המעודכן של בית ההשקעות מריל לינץ' על אמדוקס נפתח בנימה פסימית למדי: "שנתיים רזות נוספות מחכות לאמדוקס", אומר האנליסט טל ליאני המסקר את החברה ומוסיף כי הרבעון השלישי הפיסקלי של החברה הוא רק ההתחלה לתקופה זו.

אמדוקס פירסמה אמש תוצאות כספיות לרבעון השלישי הפיסקלי שלה, שהסתיים ב-30 ביוני 2002, בהתאם לתחזיות המונמכות שסיפקה באזהרת הרווח שלה. החברה דיווחה על הכנסות של 380 מיליון דולר ורווח פרופורמה למניה של 20 סנט. בהכללת הוצאות חד פעמיות עברה אמדוקס להפסד של 26.8 מיליון דולר. בשיחת הוועידה שקיימה החברה אתמול עם פרסום התוצאות נזהרו מנהליה מלספק תחזיות מעבר לרבעון אחד קדימה. ברבעון הרביעי שלה מצפה אמדוקס לדווח על הכנסות של 350-360 מיליון דולר ורווח פרופורמה למניה של 17-20 סנט למניה.

דב בהרב, המנכ"ל הטרי של החברה, ציין מספר חולשות שחוותה החברה במהלך הרבעון, בהן ירידה במספר הלקוחות החדשים ובשווי הממוצע של עסקה. במהלך הרבעון חתמה החברה על 5 חוזים חדשים, וזאת לעומת 10 חוזים חדשים בממוצע מדי רבעון בעבר. "חוזה אחד היה מוצלח במיוחד עם ספקית תקשורת גדולה בצפון אמריקה", אמר בהרב, "אך שאר העסקות היו בסדר גודל נמוך ממה שציפינו". כך שבסך הכל, גם השווי הממוצע של עסקה היה נמוך מהממוצע לו ציפו בחברה.

עיכוב בפרויקט קיים גרם לירידה של 50 מיליון דולר בהכנסות


מעבר לכך, דיווחה החברה על קשיים בסגירת חוזים ועל עיכובים בחוזים קיימים. לדברי בהרב, אחד מלקוחותיה הגדולים החליט לדחות התקנה של חלק מהמוצרים, ודבר זה גרם לירידה של 50 מיליון דולר בהכנסות הרבעון. בנוסף, חל עיכוב בפרויקט ההתקנות של מוצרי בילינג אצל לקוחה גדולה אחרת, דויטשה טלקום.

בהרב העריך כי המצב הנוכחי בשוק עלול להימשך גם ברבעון הראשון של 2003, אך הוא לא נתן תחזית מדויקת. במריל לינץ' סבורים כי לא מדובר בחולשה של מספר רבעונים, אלא של תקופה ארוכה יותר. "בשל אופי פעילותה, אמדוקס חשה את ההאטה בשוק בעיכוב של כ-18 חודשים", אומר ליאני, "אני סבור כי שחיקת המחירים, החולשה בשוק הטלקום וההוצאות הקמוצות ייתרגמו להאטה נוספת ברבעונים הבאים".

ליאני מדגיש כי הוא אינו רואה את הירידה הנוכחית בתוצאות החברה כזמנית. "השוק השתנה", הוא אומר, "ועובר משוק של מוצרים יקרים התפורים לפי מידות הלקוח לשוק של מוצרים זולים יותר - מוצרי מדף". המסקנה שלו היא כי אמדוקס צריכה להתאים את עצמה אל השינויים בשוק על ידי הורדת מחירים ושינוי בהתמקדות צוות המו"פ שלה.

שולי הרווח התפעולי ירדו מ-24.8% ל-15.5%, מספר הרשיונות החדשים צפוי לרדת ב-8%-10%

ליאני מזהה מספר נקודות חולשה נוספות בתוצאות הרבעון האחרון של אמדוקס. שולי הרווח התפעולי, למשל, נפלו מ-24.8% ברבעון הקודם ל-15.5% ברבעון השלישי. בשיחת הוועידה אמר בהרב כי המטרה היא לחזור לרמות של 20%, אך הדבר עלול להתרחש רק בעוד רבעון או שניים. ליאני סבור כי שולי הרווח התפעולי יישארו ברמות נמוכות אלו זמן רב יותר, אפילו עד שנת 2004.

נקודה מדאיגה אחרת היא הנפילה בצבר ההזמנות של החברה ברבעון השלישי מ-1.33 מיליארד דולר ברבעון הקודם ל-1.16 מיליארד דולר. בחברה עידכנו אף כי צבר ההזמנות צפוי להמשיך ולרדת גם ברבעון הרביעי. הירידה בצבר ההזמנות מטרידה למדי, שכן ירידה מתמדת בהזמנות משמעותה ירידה עתידית גם בהכנסות. בתשובה לשאלות אנליסטים בנושא, אמר בהרב בשיחת הוועידה כי אין להוציא מכלל אפשרות ירידה עתידית בהכנסות ברבעון הראשון של 2003. בהרב הוסיף עוד כי מוקדם להעריך מתי יחזור צבר ההזמנות לגדול.

הירידה בצבר ההזמנות תשפיע ברובה על תוצאות שנת הכספים 2003 של החברה, שכן צבר הזמנות הוא לארבעת הרבעונים הקרובים. במריל לינץ' מוסיפים עוד כי גם מספר הרשיונות החדשים המתווספים מדי רבעון צפוי לרדת ב-8%-10%. מאחר שרשיונות חדשים הם הבסיס להכנסות נוספות משירותים ותמיכה, הרי שירידה במספר הרשיונות החדשים מרמזת על ירידה נוספת בהכנסות העתידיות.

בשל כך, בעוד שתחזית האנליסטים הממוצעת היא להכנסות של כ-1.4 מיליארד דולר בשנה זו, במריל לינץ' חוזרים על תחזית להכנסות של 1.09 מיליארד דולר בלבד ב-2003 ורווח למניה של 60 סנט. "אנו חוששים כי הרבעון הזה מסמל רק את תחילתן של שנתיים קשות, בהן תנסה אמדוקס למצב את עצמה מחדש בשוק", אומרים בבית ההשקעות, "אנו סבורים כי אמדוקס היא שורדת, אך כמה אתגרים לא פשוטים יעמדו בדרכה בשנים הקרובות". בבית ההשקעות חוזרים על המלצת "נייטרלי" למניית החברה, לטווח הרחוק ולטווח הקרוב.

בפתחה של תקופה לא קלה, תסייע לאמדוקס קופת המזומנים הגדולה שלה, העומדת היום על 1.013 מיליארד דולר, בדומה לרבעון הקודם. בנוסף, מצפים בחברה כי פיטורי 1,035 איש, מתוכם 890 עובדי החברה ו-145 עובדים של קבלני משנה, יביאו לחיסכון של 30 מיליון דולר מדי רבעון - חיסכון שיורגש כבר ברבעון הראשון של שנת הכספים 2003. בחברה הוסיפו כי לא מן הנמנע שיצטרכו לנקוט בצעדי חיסכון בהוצאות נוספים, במידה שרמת ההכנסות תמשיך לרדת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully