וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ועדת קרול צפויה להמליץ על תחרות בשוק התקשורת באמצעות תשתיות עצמאיות

ערן גבאי

25.7.2002 / 14:51

הערכות: מונופול יכול לעצור את התחרות בשוק המתבסס על החכרת תשתית באמצעות עיכוב אינסופי בקביעת מודל התמחור; צפויה ירידה במחירי המגזר העסקי ועלייה במגזר הפרטי

ועדת קרול, בראשות רן קרול, המגבשת מדיניות לפתיחת שוק התקשורת לתחרות, צפויה להמליץ על מודל תחרות משולב בטלפוניה הפנים ארצית, כך ששחקנים חדשים שייכנסו לשוק יעשו בעיקר שימוש בתשתיות עצמאיות. אולם הוועדה תמליץ במקביל שבמספר מקרים מוגבל תתאפשר החכרת תשתית (אנבאנדלינג).

פיני שמואלי-ניסן ואודי סביצקי מווגה ייעוץ כלכלי מעריכים שהמונופול בתחום התקשורת ומי שמחזיק בתשתית הקיימת יכול לעצור את התחרות בשוק המתבסס על החכרת תשתיות למתחרים, על ידי עיכוב אינסופי בקביעת מודל התמחור המורכב.

לאחרונה דווח כי ועדת קרול נוטה לסגת מחלק מהדרישה ממתחרים חדשים לקיומו של שירות אוניברסלי בכ-15 אזורים שונים בארץ. המפתח לעניין הפריסה האוניברסלית הוא בהבנת היחס שבין העלות השולית להכנסה השולית של בזק באזורי פריפריה. באם יחס זה אכן יוצא בהפסדה של בזק, כפי שהחברה טוענת, והיא נאלצת לסבסד את מחירי הקווים שלה בפריפריה ברווחיה במגזר העסקי, הרי שההיגיון הוא שלא יישלחו מתחרים חדשים רק כדי לאזן הפסדים בשוק.

בהקשר זה נבחנת האפשרות להפעלת קרן פיצוי לבזק, לפיה המתחרים החדשים בשוק יתחרו בבזק במגזר העסקי בלבד, אך יהיו חייבים בתשלום תמלוגים לבזק בגין חובתה לעמוד בעיקרון האוניברסליות - מתן שירות בכל הארץ.

המגמות לכך שעיקר התחרות בבזק תתמקד בשוק העסקי, עולות גם משני השינויים העיקריים בתעריפי בזק בעת האחרונה: השינוי בתעריפי החברה והפיכת הארץ כולה לאזור חיוב אחד, והחלטת החברה להעניק 3 חבילות חדשות למחירי הלילה בקווי בזק.

במאי אושר לבזק לעבור לשיטת גבייה ההופכת את כל הארץ לאזור חיוב אחד מהלך שהיטיב עם המגזר העסקי ובא על חשבון המגזר הפרטי.

גם החבילות שמציעה בזק למגזר הפרטי המאפשרות לדבר ללא הגבלה בין קווי בזק בשעות הערב והלילה, בסופי שבוע ובחגים, מתאימים למעשה למנוי המבצע כ-12 שיחות בלילה בממוצע.

שתי מגמות אלה - הטבה בתעריפי המגזר העסקי והכבדה במחירי המגזר הפרטי - צפויות רק להמשיך ולהתחזק. הקטנת מרווחי הרווח של בזק במגזר העסקי כתוצאה מכניסת מתחרים חדשים לתחרות בבזק רק במגזר זה, תחייב את החברה להגדיל את תעריפיה לשוק הפרטי, המשלם היום מחירים נמוכים מאוד בהשוואה עולמית, כשלמעשה, רק התעריפים בקפריסין נמוכים מאלה של בזק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully