שטייניץ: "יחימוביץ' הציגה תוכנית לחורבן כלכלי"

"התוכנית של יחימוביץ' לא עסקה כלל בצמיחה כלכלית וביצירת מקומות עבודה", אמר שר האוצר בוועידת ישראל לעסקים

יוסי ניסן

שר האוצר יובל שטייניץ היה אורח כבוד בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס" שמתקיימת היום (א') בת"א. העורך הראשי של "גלובס" חגי גולן נשא דברי פתיחה והפנה אותם לשטייניץ: "תמונת המאקרו לא פשוטה, האי-שוויון גדל, יש לממשלה מעט כלים ומשאבים לטיפול בבעיות, ועוד. אז מהי המדיניות הנכונה שעל ממשלת ישראל לנקוט?".

גולן הציג בפני שטייניץ מגוון משימות ובעיות במשק הישראלי שראוי לתקן אותן, וביקש מהשר לתת את דעתו על האתגרים העומדים בפנינו. "אז מה עושים?", שאל גולן.

שטייניץ ביקש לפתוח בצרות של אחרים שהן גם הצרות שלנו. "ביקרתי בגרמניה לאחרונה וראיתי שם דאגות עצומות לגורל אירופה. כנ"ל גם על כלכלת ישראל. יש הישגים, אבל יש גם אתגרים. כמדינת מוטת ייצוא, המשבר הגלובלי משפיע מאוד על ישראל - הוא עוד לא מאחורינו".

לדברי השר, "אירופה עדיין על סף התרסקות, המשבר עדיין שם כדי להישאר והדיבורים הם אם אפשר למנוע התסקות טוטלית - לא דיבורים על יציאה מהמשבר". שטייניץ מנה עוד מספר מדינות ויבשות שחוות האטה, שלדבריו משליכה גם על הכלכלה הישראלית.

"יש כעת סימן שאלה גדול - האם ארה"ב תוכל לחזור לצמיחה משמעותית בקרוב והאם סין תוכל לשמור על הצמיחה שהיא רושמת - שתי השאלות האלה רלוונטיות לכלכלה הגלובלית וגם הישראלית. לפני 4 שנים חשבנו שאם נצליח להחזיק מעמד שנתיים שלוש אז גם העולם יתאושש ואנחנו נצמח איתו. אבל אנחנו רואים שזה לא כך והכלכלה הגלובלית רחוקה מלהתאושש".

עוד אמר שר האוצר כי "לא שמעתי שום תוכנית צמיחה לא מיאיר לפיד ולא מציפי לבני, אבל כן שמעתי משהו שכונה תוכנית כלכלית משלי יחימוביץ'. אני רוצה להגיד שהתוכנית של יחימוביץ' לא עסקה כלל בצמיחה כלכלית וביצירת מקומות עבודה. אם זו התוכנית הכלכלית שלה - עדיף שלא תהיה תוכנית בכלל. התוכנית שלה היא תוכנית לחורבן כלכלי".

גם פיטר ג'ארט, כלכלן בכיר ב-OECD ומחבר הסקירה על כלכלת ישראל, דיבר בפאנל "מתכוונים לצמיחה - נערכים לצנע". לדבריו, "הרפורמות המוצעות באירופה עשויות וצפויות לעודד את הצמיחה במדינות המתקשות. זה הזמן לנקוט באמצעים וה-OECD מוכן ומזומן".

עוד דיבר פרופ' מיירון שולס, חתן פרס נובל לכלכלה וממפתחי מודל "בלק אנד שולס". לדבריו, בעתיד הקרוב הכלכלה הגלובלית תגלוש למיתון, אבל יחד עם זאת הממשלות עושות מאמצים כדי להקל על המדינות המתקשות. בגוש האירו ננקטים אמצעים לרסן את הגירעונות התופחים ולעודד צמיחה, גם אם על חשבון זעזועים במדינות עצמן".

הדוברים נשאו דברים בפאנל "מתכוונים לצמיחה - נערכים לצנע", בהנחיית העורך הראשי של "גלובס" חגי גולן ובמעמד שר האוצר יובל שטייניץ, במסגרת ועידת ישראל לעסקים 2012 של "גלובס" שמתקיימת היום בת"א.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully