החלטה דרמטית: פישר מוריד הריבית ב-0.25%

בנוסף, הועלתה תחזית הצמיחה ל-3.8% בגלל הגז מ"תמר". הגז הטבעי צפוי להוסיף 1% לצמיחה בשנה הבאה

קובי ישעיהו

בנק ישראל שוב מפתיע ומוריד את הריבית. הריבית לחודש ינואר תעמוד על 1.75%, ירידה של 0.25%.

בבנק ישראל מציינים כי מחירי הדירות המשיכו לעלות בחודשים ספטמבר אוקטובר. אולם, מוקדם להעריך כיצד ישפיעו המגבלות על שיעור מימון המשכנתאות, שהוטלו על ידי המפקח על הבנקים ונכנסו לתוקפן בתחילת נובמבר, על מחירי הדירות.

עוד מציינים בבנק ישראל כי התפתחות המחירים בפועל והצפיות לאינפלציה לשנה קדימה, וההפתעות כלפי מטה במדדי המחירים לצרכן שנרשמו בחודשים האחרונים, מצביעות על המשך הירידה בסביבת האינפלציה וככל הנראה גם על רפיון בביקושים המקומיים. האינפלציה בהסתכלות על 12 החודשים האחרונים נמצאת מתחת למרכז היעד, והציפיות לאינפלציה לשנה קדימה נמצאות סביב מרכז יעד האינפלציה. במחירי הסחורות בכלל והנפט בפרט נרשמה החודש ירידה. אלה צפויים להשפיע בהמשך גם על המחירים המקומיים.

האינדיקטורים על הפעילות הריאלית ממשיכים להצביע על חולשה ויתכן אף על התמתנות נוספת בקצב הצמיחה. בנוסף, התחזקות השקל בתקופה האחרונה עשויה להקשות על המשק להתמודד עם הקשיים הניצבים בפניו. החודש עדכנה חטיבת המחקר את תחזית הצמיחה לשנה הבאה, ובניכוי השפעת תחילת הפקת הגז מהמאגר החדש, הצמיחה ל-2013 עודכנה כלפי מטה ל-2.8% לעומת 3% בתחזית הקודמת. התחזית הכוללת את הפקת הגז עומדת על 3.8%. ראוי לציין כי ההתפתחות הצפויה בתעסוקה ובאבטלה עקבית עם שיעור הצמיחה ללא הפקת הגז.

רמת הסיכונים הכלכליים מהעולם נותרה גבוהה, ועימה החשש מפני השפעות שליליות על הכלכלה המקומית. תחזית הצמיחה של משקים מובילים בעולם עודכנה כלפי מטה על ידי הבנקים המרכזיים במשקים אלה ועל ידי ארגון ה-OECD. עדיין קיימת אי ודאות ביחס לבעיית "הצוק הפיסקלי" בארה"ב ולמשבר החובות באירופה. נתוני המקרו באירופה, ובכלל זה במדינות הליבה מצביעים על כניסה למיתון; מנגד, בארה"ב ובסין נתוני המקרו הפתיעו לטובה. הבנק המרכזי של ארה"ב הודיע על תוכנית הרחבה כמותית נוספת ועל כך שתוכנית הרכישות כמו גם הריבית האפסית צפויים להמשך כל עוד שיעור האבטלה יהיה גבוה מ- 6.5% והאינפלציה הצפויה לשנה עד שנתיים קדימה נמצאת מתחת ל-2.5%. מספר בנקים מרכזיים הפחיתו החודש את הריבית. בנוסף, השווקים לא מתמחרים העלאת ריבית בשנה הקרובה על ידי אף אחד מהבנקים המרכזיים של המדינות המפותחות הגדולות.

(תוכן מקודם)

לא רק בזמן הקורונה: השירות הרפואי שעוזר לחולי לב

בשיתוף שחל
לכתבה המלאה

תחזית הצמיחה עולה ל-3.8%

כלכלני בנק ישראל פרסמו במקביל גם תחזית צמיחה חדשה. התחזית הוצגה לוועדה המוניטרית אתמול לקראת קבלת ההחלטה על הריבית. להערכת חטיבת המחקר, בשנה המסתיימת ברבעון הרביעי של 2013 צפוי שיעור האינפלציה להסתכם ב-1.8%.

צמיחת התוצר המקומי הגולמי בשנת 2012 מוערכת ב-3.3%. בהנחה שהפקת הגז מקידוח "תמר" תחל במהלך הרבעון השני של 2013, הצמיחה הצפויה לשנת 2013 עומדת על 3.8%, לעומת 3% בתחזית הקודמת והיא מבטאת את החלטת הלמ"ס לגבי המתודולוגיה של רישום תפוקת הגז (והחלפת יבוא דלקים) בנתוני החשבונאות הלאומית במחירים קבועים; בהינתן מתודולוגיה זו, חטיבת המחקר מעריכה כי הפקת הגז תתבטא בתוספת של כ-1% לצמיחה ב-2013.

בבנק ישראל מציינים כיבמידה שיחול עיכוב בהזרמת הגז, תחזית הצמיחה ל-2013 תעודכן כלפי מטה, אך הדבר אינו צפוי להשפיע על התפתחות רמות התעסוקה והאבטלה.

כלכלני המאקרו שוב הופתעו

כ-66% מהחזאים בשוק ההון סברו כי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, בראשות הנגיד פרופ' סטנלי פישר, לא תשנה את שיעור הריבית במשק - 2%. כ-33% מהחזאים סבורים כי הוועדה תפחית את הריבית שוב ברבע אחוז, לרמה של 1.75%. כך עולה מסקר בלומברג.

נזכיר כי הוועדה התכנסה כבר אתמול (א') לדיון ראשוני. בשבועות האחרונים החלו לזרום נתונים שערערו את הקונצנזוס ששרר עד אז לגבי אי-שינוי הריבית במשק. ראשית, מדד המחירים לצרכן בנובמבר שוב הפתיע את השוק, והפעם ביתר שאת, כאשר ירד בכחצי אחוז לעומת תחזית של אי-שינוי, דבר שהוריד מאוד את הציפיות לאינפלציה. מבחינה זו, הסביבה האינפלציונית נמוכה מאוד: תחזית האינפלציה לשנה קדימה צנחה לכ-1.8%, פחות מאמצע יעד יציבות המחירים. גם הזינוק בעודף בחשבון השוטף וייסוף השקל אל מול הדולר בחודשים האחרונים תומכים בהפחתה נוספת.

אלא שנראה כי סוגים אחרים של נתונים אחראים להפחתת ריבית פוטנציאלית: הנתונים על פעילות המשק הישראלי (ביקושים ואבטלה) הנתונים הפיסקאליים (גירעון ומיסוי) ונתוני הכלכלה הגלובלית.

בהקשר הזה נציין כי בשבועות האחרונים ממשיכים לזרום הנתונים המצביעים על ירידה בצריכה הפרטית לנפש ועל ירידה ביבוא מוצרי צריכה ומוצרי השקעה, על המשך ההתמתנות ביצוא ובהשקעות בבנייה. כמו כן, נתוני האבטלה מתחילים להרים ראש. העלאת תחזית הצמיחה למשק הישראלי על ידי בנק ישראל שצפויה להתפרסם מחר עם הודעת הריבית, איננה משפרת את תמונת המאקרו העגומה: העלאה זו נובעת מהתחלת זרימת הגז, דבר שאינו משפר את המצב הפיסקאלי ואת תמונת התעסוקה במשק.

בוועדה המוניטארית ישנן כעת שתי קבוצות ברורות: האחת אופטימית, וסבורה כי לא חלה הרעה משמעותית בפעילות. קבוצה זו תומכת בהותרת הריבית על כנה; השנייה פסימית למדי, ובראשה ניצב לא אחר מהנגיד פישר, שכבר הפתיע לפני חודשיים והפחית את הריבית כנגד כל התחזיות. הפחתת ריבית נוספת מחר תהיה בגדר הצהרה על מה באמת חושבים אלו שמנהלים את המדיניות המוניטארית על העתיד הקרוב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully