וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הערכה: הנגיד ישאיר הריבית על 9.1%

ליאור כגן

28.7.2002 / 11:08

גורמים כלכליים: קליין ימתין לראות כיצד מתקדם הקיצוץ בתקציב לפני הורדת הריבית; למרות הירידה בציפיות האינפלציה - בבנק ישראל מחכים לסימנים שיאשרו מגמת התייצבות בשווקיםנגיד בנק ישראל ד"ר דוד קליין צפוי להותיר את הריבית המוניטרית לחודש אוגוסט ללא שינוי ברמה של 9.1%, כך מעריכים גורמים כלכליים בירושלים. קליין נקט בסדרת העלאות ריבית בעקבות הסערה הפיננסית במשק - כך שריבית בנק ישראל עלתה משפל של 3.8% בדצמבר 2001 ל-9.8% בסוף חודש יוני.

בבנק ישראל מודעים לעובדה כי בחודש האחרון חלה ירידה חדה בסביבת האינפלציה, וכי ציפיות האינפלציה לשנה הקרובה עומדות כיום על כ-3%. סביבת האינפלציה הנמוכה, שמגובה בהערכות למדדים נמוכים ושליליים בחודשים הבאים, יוצרת מצב בו הריבית הריאלית גבוהה ומקשה מאוד על פעילות המגזר העסקי.

אולם, למרות הירידה בציפיות האינפלציה נראה כי נגיד בנק ישראל יעדיף להמתין עם הפחתת הריבית. קליין מודע לעובדה כי המשק עדיין לא מתאושש מהמיתון (המדד המשולב ירד ב-0.2% בחודש יוני), וכי הנפילות בבורסות העולם יקשו על התאוששות היצוא. הוא גם יודע שהפחתת ריבית תעודד, בצורה מסוימת, את הפעילות במשק. יחד עם זאת, לאחר הניסיון המר של החצי הראשון של 2002 עושה רושם כי קליין יעדיף להמתין ולראות כיצד מתקדם הקיצוץ בתקציב 2003 ולסימנים שיעידו כי ההתייצבות בשווקים בישראל לא היתה זמנית.

בנק ישראל ביצע בשבוע שעבר פעולה שנועדה להגדיל פער הריביות בין השקל לדולר כשאיפשר לבנקים להפחית את חובת הנזילות המשנית על פקדונות במט"ח, מה שאומר כי לרשות הבנקים יעמדו מקורות מט"ח בהיקפים גבוהים יותר. מדובר בהפחתה של 1% בחודש בחובת הנזילות, שמשמעותה תוספת של כ-400 מיליון דולר בחודש במקורות המט"חיים לבנקים.

למרות שבבנק ישראל העדיפו לומר כי מדובר בצעד מתוכנן, נראה כי הדבר התבצע גם בשל הלחץ הגדול שהורגש בתחום האשראי במט"ח. הבנקים התקשו להשיג מקורות, וההלוואות מחו"ל ניתנו להם בריבית גבוהה יותר. התוצאה היתה שההבנקים העלו את הריבית על האשראי במט"ח לליבור פלוס 2%-3%, ובכך צימצמו את פער הריביות בין השקל לדולר. ההוראה החדשה של בנק ישראל, בדבר הפחתת חובת הנזילות המשנית, גרמה כבר לחלק מהבנקים להפחית את הריבית על האשראי במט"ח, דבר שמגדיל למעשה את פער הריביות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully