וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הזרים נוטשים: צניחה של כ-95% בהשקעות הישירות במחצית הראשונה של השנה

ליאור כגן

28.7.2002 / 14:31

בנק ישראל: מגמת הצמצום בהיקף ההפקדות התגברה בחודשים הראשונים של השנה והפכה למשיכות מאפריל

המצב הבטחוני בישראל, הסערה הפיננסית של מחצית השנה הראשונה והמיתון העולמי, גרמו למשקיעים הזרים לצמצם באופן משמעותי את היקף ההשקעות החדשות בישראל, ואף לממש השקעות קיימות.

מנתונים שמפרסם היום בנק ישראל עולה כי ההשקעות הישירות של הזרים צנחו בכ-95% במחצית הראשונה של השנה, והסתכמו ב-168 מיליון דולר בלבד. לשם השוואה, בכל שנת 2001 הסתכמו ההשקעות הישירות של הזרים ב-3.1 מיליארד דולר.

נתון מעניין נוסף בו חלה תפנית לרעה, הוא היקף פקדונות הזרים בישראל. מהנתונים עולה כי בחודש יוני פדו הזרים 407 מיליון דולר בפקדונות במט"ח בישראל, וכ-39 מיליון דולר נוספים בפקדונות בשקלים. בבנק ישראל מסבירים כי השקעות תושבי חוץ במשק הסתכמו בחודש יוני במימושים נטו בסכום של 152 מיליון דולר, רובן הגדול משיכות מפקדונות. זאת, לאחר מגמה מתמשכת של צמצום בהפקדות אשר החלה עוד בתחילת שנת 2000 והתגברה בחודשים האחרונים, ובאפריל הפכה למשיכות.

בהשקעות תושבי חוץ במניות של חברות ישראליות לא היה החודש שינוי של ממש בהשוואה למאי, והן הסתכמו בכ-164 מיליון דולר. בבנק ישראל מציינים, כי בניגוד לעבר, מרבית ההשקעה בתיק למסחר היתה באמצעות רכישה של אג"ח מסוג שחר.

המשקיעים המוסדיים: במהלך חודש יוני מימשו חברות הביטוח, קופות גמל וקרנות השתלמות השקעות במט"ח ובחו"ל בהיקף של 34 מיליון דולר. זאת, לאחר מגמה מתמשכת של גידול בהיקף השקעות בחו"ל, כחלק מאסטרטגיה ארוכת טווח. מתחילת השנה השקיעו המשקיעים המוסדיים בחו"ל 820 מיליון דולר, 513 מיליון דולר ע"י חברות ביטוח ו-307 מיליון דולר ע"י קופות גמל וקרנות השתלמות.

פעילות היחידים בחודש יוני הסתכמה במכירות מט"ח בהיקף של 40 מיליון דולר. הפעילות התאפיינה במגמה מעורבת במכשירים השונים. בקרנות הנאמנות המתמחות במט"ח בארץ ובחו"ל נרשמו פדיונות נטו בהיקף של 97 מיליון דולר. זאת, לאחר חמישה חודשים שבהם נרשמה צבירה בקרנות הנאמנות המתמחות במט"ח.

סך הפעילות בפקדונות בארץ ובחו"ל הסתכמה בגידול בפקדונות בהיקף של 57 מיליון דולר. בפקדונות במט"ח בארץ המשיכה המגמה שהחלה בחודש מאי של משיכות נטו שהסתכמו ב-94 מיליון דולר. במקביל המשיכה המגמה של העברות נטו לפקדונות בחו"ל באמצעות מערכת הבנקאות שהסתכמו ב-151 מיליון דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully