וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יום תנודתי בדולר - היציג נקבע על 4.731 שקלים

ליאור כגן

29.7.2002 / 15:43

הסוחרים נערכים לפקיעת האופציות וממתינים לראות האם האוצר יצליח להעביר את תוכנית הקיצוצים בממשלה מחר


שבוע המסחר בשוק המט"ח נפתח כאשר הדולר ירד לרמה של כ-4.72 שקלים - הרמה בה נסחרו האופציות הדולריות אתמול בסיום המסחר. אבל מי שחשב שהשקל שב להתחזק טעה - לא עברה שעה מפתיחת המסחר והדולר החל להרים ראש. שערו היציג של הדולר נקבע על 4.731 שקלים, ירידה של 0.2% לעומת היציג שנקבע ביום שישי, ועלייה דומה לעומת הרמה בה נסחר הדולר אתמול במסגרת האופציות.

מחדרי העסקות נמסר כי העלייה בדולר מרמה של 4.72 שקלים התבצעה בעיקר בשל רכישות של בנקים, במחזורים לא גבוהים. הסוחרים מציינים כי בשבוע האחרון חלה עלייה בנפח המסחר בשוק המט"ח, בעיקר בשל חזרת המשקיעים הזרים למסחר. "הדולר עולה כאשר שהמשקיעים הזרים נכנסים לתמונה", אומר אחד הסוחרים. "הם לא היו פה שבועיים-שלושה והדולר צנח ל-4.62 שקלים", הוא מוסיף.

היום בשעה 16:30 יפרסם נגיד בנק ישראל, דוד קליין, את הריבית לחודש אוגוסט. בשוק ההון מעריכים כי להודעה זו לא אמורה להיות השפעה על המסחר בשקל-דולר, שכן יש תמימות דעים בדבר הותרת הריבית ללא שינוי ברמה של 9.1%. במידה שהיציבות היחסית בשווקים הפיננסיים תישמר, צפוי קליין לבצע הפחתה קלה בריבית לחודש ספטמבר.

הפעילים בשוק המט"ח נערכים גם לפקיעת סדרת האופציות הדולריות של חודש יולי שתתבצע לפי השער היציג שייקבע מחר. סוחרי האופציות מעריכים כי לא צפויה תנודה חדה בשער החליפין, אם כי מנסיון העבר הם לא שוללים אפשרות זו לחלוטין.

הכלכלנים חלוקים בדעותיהם לגבי הכיוון בדולר, אם כי רובם מסכימים כי לא צפוי פיחות חד בשער השקל. בגיפט, מקבוצת אילנות בטוחה, מעריכים כי במידה שתישבר רמת ההתנגדות של 4.769 שקלים, הדולר יטפס ל-4.88 שקלים. בגיפט מציינים כי ללא הצטרפות קרנות הנאמנות ולאור העובדה שאחזקת פוזיציה דולרית יקרה - צפוי במקרה זה מימוש רווחים מהיר יותר".

בשוק המט"ח עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות בתחום תקציב המדינה ל-2003. מחר צפויה הממשלה לאשר את תוכנית הקיצוץ בתקציב בהיקף של כ-8.7 מיליארד שקל, אך נראה כי המשימה לא תהיה קלה בשל ההתנגדות הרבה שנשמעת מאז יום שישי. אישור הקיצוץ בממשלה יתמוך בהתחזקות השקל, אך מנגד, קשיים בהעברת הקיצוץ, או הוצאת סעיפים ממנו, עשויים לגרום לפיחות בשקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully