פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מודיעין: דירות 3 חדרים יימכרו ב-560 אלף שקל

   הצלחה במכרזי המחיר למשתכן במודיעין לצד כישלון במכרזי שכירות. 671 דירות ייבנו ומתוכן 25% יהיו במחירים מופחתים לזכאי משרד השיכון

   הצלחה במכרזי מסלול מחיר למשתכן במודיעין לצד כישלון במכרזי השכירות לטווח ארוך. מדובר במכרזים במסלול מחיר למשתכן בשכונת קייזר דרום בהם זכו חמישה יזמים - אלמוג כ.ד.א.י, פרץ בונה הנגב, אחים אוזן חברה לבנייה וחברת י.זילברמינץ ובנו. המכרז, שההצעות אליו הוגשו כבר לפני כשלושה חודשים, התייחס ל-11 מתחמים שונים בדרום העיר המאפשרים בניית 827 יחידות דיור סך הכל.

   על פי תוצאות המכרז, הוכרזו זוכים רק ב-8 מתחמים כאשר לשאר המתחמים לא הוגשו הצעות. כך, מתוך 827 דירות סך הכל יוכלו להיבנות במתחם 671 דירות, 25% מהן במחירים מופחתים לזכאי משרד השיכון.

   במקביל, מכרזים לשכירות ארוכת טווח באותו המתחם נכשלו כאשר לאחד לא הוגשו הצעות ולשני הוגשה הצעה שלא תאמה את תנאי המכרז. מכרזים אלו כללו אפשרות לבניית 164 יחידות דיור סך הכל, מתוכן 66 דירות להשכרה מפוקחת, 32 להשכרה בשוק החופשי ושאר הדירות, 66 במספר, למכירה.

   בניגוד למכרזים דומים של משרד השיכון במסגרת המסלול למחיר למשתכן, במכרז זה היו יכולים היזמים לזכות ביותר ממגרש אחד, וכך אכן קרה. חברת אלמוג כדאי למשל, זכתה בשלושה מתחמים, החברות פרץ בונה הנגב והאחים אוזן זכו בשני מתחמים כל אחת וחברת י. זילברמינץ ובנו זכתה במגרש אחד.

   "לאחר שעדכנו את מחירי הקרקע במכרז, ניתנה כאן הנחה שתאפשר בנייה של דירות זולות לזכאים", אמר היום (ב') ל"גלובס" יקי אמסלם, מנכ"ל חברת אלמוג כדאי שזכתה במכרזים לבניית 123 דירות סך הכל, מתוכן 31 דירות לזכאי משרד השיכון. ההצעה הזוכה של החברה עמדה על 5,635 שקל למ"ר (לא כולל מע"מ). "התכנון שלנו הוא לבנות דירות קטנות לזכאים, דירות 3 חדרים בשטח כ-80 מ"ר כולל ממ"ד, שיוכלו להימכר סביב 560 אלף שקל כולל מע"מ. דירה דומה נמכרת היום בשוק החופשי בכ-1.1 מיליון שקל. שאר הדירות שייבנו יהיו בנות 4-5 חדרים, דירות גן ופנטהאוזים. מחיר דירות 4 חדרים ינוע סביב 1.5 מיליון שקל".

   במקביל, לצד המחירים שנשמעים אטרקטיביים לאחר הזכייה במכרז, מודה אמסלם כי המחיר הסופי של הדירות יהיה גבוה יותר בכ-100 אלף שקל בפועל וזאת משום שעל פי המכרז, יוכלו הקבלנים לעלות על הקרקע רק בעוד שנתיים: "למרות שאנחנו משלמים את דמי הפיתוח תוך 50 יום כפי שנדרש במכרז, הפיתוח ייעשה רק בשלב מאוחר יותר. עלויות המימון שלנו משפיעות בסופו של דבר גם על מחירי הדירות ובגלל שרק עוד שנתיים יוכל להיבנות הפרויקט, המחיר יהיה גבוה יותר ואני מעריך שהדירות לזכאים יימכרו סביב 660 אלף שקל לדירה".

   נזכיר שלאחר שנשמעה ביקורת על כך שמחירי הקרקע המקוריים שפורסמו במסגרת המכרז היו גבוהים, עדכנו במשרד השיכון את המכרז ושינו את המחירים. כך, לדוגמה, מגרש המאפשר בניית 56 דירות במתחם שיקף מחיר לקרקע ליחידת דיור בגובה 394 אלף שקל כולל פיתוח לאחר עדכון מחיר הקרקע לעומת 426 אלף שקל לקרקע ליחידת דיור כולל פיתוח במחיר המקורי.

   במתחם אחר, המאפשר בניית 72 יחידות דיור סך הכל עמד המחיר לפני העדכון על כ-402 אלף שקל לקרקע ליחידת דיור כולל פיתוח לעומת 377.5 אלף שקל לקרקע ליחידת דיור כולל פיתוח במחיר המעודכן. יש לציין שבמקביל לעדכון מחירי הקרקע, עודכנו גם מחירי הפיתוח. עדכון כפול זה הוביל גם למקרים בהם בעוד מחיר הקרקע ירד, מחיר הפיתוח דווקא עלה מה שהשאיר את המחיר בחלק מהמתחמים פחות או יותר באותה הרמה.