וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נמשך מחנק באשראי המט"ח: היקף האשראי במט"ח ירד ריאלית ב-2% בחודש יוני

אמיר טייג

29.7.2002 / 14:40

כך עולה מדו"ח של המחלקה המוניטרית של בנק ישראל; ; היקף האשראי בשקלים ירד ב-0.3%; היקף האשראי במשק הישראלי ביוני הסתכם ב-667.3 מיליארד שקל

במהלך חודש יוני היקף האשראי המט"חי עלה נומינלית ב-1.5% לרמה של 156 מיליארד שקל, אך בניכוי השפעת הפיחות היקף האשראי במט"ח ירד ריאלית ב-2% בחודש יוני, ירידה יוצאת דופן אשר לא נראתה זמן רב - כך עולה מדו"ח של המחלקה המוניטרית של בנק ישראל.

ביוני הצטמצם היקף האשראי המשק הישראלי בכ-0.3% לרמה של 667.3 מיליארד שקל, ירידה של כ-2 מיליארד שקל לעומת חודש מאי. לראשונה מזה שבעה חודשים נרשם קיטון בסעיף זה, אך החודש הירידה היא בשיעור גבוה יותר. הירידה באשראי היא אחד הסממנים המובהקים למיתון במשק הישראלי, אשר מעמיק על פי נתון זה. עסקים רבים בישראל מתקשים לקבל אשראי מהמערכת הבנקאית, שהקשיחה לאחרונה את דרישותיה בעקבות חשיפתה ללווים בעייתיים.

היקף הפקדונות שבידי הציבור עלה בחודש יוני ב-400 מיליון שקלים ל-266.3 מיליארד שקל, עלייה מתונה יחסית לחודשים קודמים. ירידה זו היא המשך ישיר למגמה שהחלה לפני חצי שנה, לפיה משך הציבור כספים מפקדונות שקליים והעבירם לפקדונות צמודי דולר והשקעות מחוץ לישראל. במהלך תקופה זו ירד היקף הפקדונות של הציבור בכ-12.2 מיליארד שקל.

המערכת הבנקאית הישראלית מתקשה בחודש האחרון להעניק אשראי במט"ח לעסקים. קושי זההנובע מהתייקרות המקורות של הבנקים בחו"ל, בעקבות עליית רמת הסיכון של ההלוואות לגופים ישראליים. בתחילת יולי העלו הבנקים את הריבית המט"חית בכ-0.7% לרמה של ליבור פלוס 1.7%. לאחרונה הודיע בנק ישראל כי הוא נחלץ לעזרת הבנקים ומשחרר אותם מחובת אשראי משני, החל מ-1 באוגוסט. נתוני בנק ישראל מאששים את הערכות כי העסקים בישראל מתקשים לגייס הלוואות במט"ח.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully