וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבנק הבינלאומי ירכוש 46% מתבל תמורת מחיקת החוב ל-UPC

ערן גבאי

29.7.2002 / 15:21

יו.פי.סי אמורה לפרוע חוב של 55 מיליון יורו תוך חודשיים

מגעים מתקדמים מתנהלים בין הבנק הבינלאומי הראשון ליו.פי.סי להעברת נתח המניות של החברה ההולנדית בתבל (46.5%) לידי הבנק, כך שהבינלאומי יהפוך, בשלב הראשון, לבעלים בחברת הכבלים - כך נודע ל-TheMarker.

על פי ההבנות המתגבשות, הבנק הבינלאומי ימחוק בתמורה ל-UPC את כל חובותיה לבנק, בהיקף כולל של כ-250 מיליון שקל.

בכך ייווצר מבנה בעלות חדש בתבל: דסק"ש תחזיק 48.5%, הבנק הבינלאומי יחזיק ב-46.5% וחברת שימוול תחזיק בהחזקות מיעוט של כ-5%.

החוב של UPC לבנק הבינלאומי מסתכם בכ-55 מיליון יורו, ול-TheMarker נודע שעל פי ההסכם המקורי אמורה UPC לפרוע את חובה בתוך כחודשיים.

השלמת העסקה בין הבנק הבינלאומי לבין UPC תהפוך את הבנק לשחקן משמעותי במו"מ למיזוג חברות הכבלים, ותעביר אותו ממעמד של נושה למעמד של בעל מניות מרכזי באחת משלוש חברות הכבלים. מצב זה יעביר את הבינלאומי לצד השני של שולחן הדיונים מול הבנקים הנושים הגדולים של תבל, ובעיקר מול בנק לאומי .

על פי חוקי הבנקאות בישראל אסור לבנק להחזיק יותר מ-20% מנכס ריאלי, ולפיכך יצטרך הבינלאומי לקבל את אישור הפיקוח על הבנקים להחזיק את חבילת המניות החריגה. גם אם יתקבל אישור כזה, הוא ככל הנראה יותנה במכירת רוב חבילת המניות בתוך פרק זמן מוגבל - עד לאחזקה של 20% בלבד.

להבנות המתגבשות בין הבנק הבינלאומי ל-UPC יש משמעות גם בהיבט של חברת הכבלים הממוזגת. ההסדר המוצע על ידי הנאמן של תבל, צבי יוכמן, להבראת תבל כולל מכירת נכסים בחברה - כ-10%-15% מהחזקות בעלי המניות בחברת הכבלים הממוזגת, ומכירת ההחזקות בחברות נטוויז'ן וגלובקול. בגין תוכנית זו בטחונות הבנק הבינלאומי בחובות תבל אמורים היו לקטון בכ-3% משווי מניות חברת הכבלים הממוזגת.

למעשה, העסקה המתגבשת בין הבינלאומי ל-UPC מעניקה לחברת הכבלים הממוזגת שווי הדומה לזה שהוצע על ידי יוכמן, שכן תמורת כ-55 מיליון יורו (כ-250 מיליון שקל) מקבל הבנק כ-20% בחברת הכבלים הממוזגת. עסקה זו עשויה להעניק לחברת הכבלים הממוזגת שווי של כ-400-500 מיליון דולר אחרי חוב.

הבנק הבינלאומי העניק הלוואה של כ-55 מיליון יורו לחברת UPC, המחזיקה בכ-46.5% ממניות תבל, בתמורה לשעבוד מחצית ממניותיה בתבל - כ-23%. על פי היקף זה, אמור הבנק, שתבל חייבת לו כ-450 מיליון שקל, ליהנות משעבוד של 10% ממניות חברת הכבלים הממוזגת.

בפועל קיימות היו שתי אופציות: הבינלאומי מונע פגיעה בבטחונותיו ומעביר את כל הדילול באחזקות UPC כתוצאה ממכירת המניות בחברה הממוזגת לחברה ההולנדית, או שהבנק נושא בחלקו היחסי בדילול וישעבד לעצמו כ-7% בלבד ממניות החברה הממוזגת.

בעבר איים הבינלאומי על UPC שאם לא תגדיל את בטחונותיו, הוא ייאלץ לחלט את 23% ממניות תבל על פי ההסכם שיש לו עם UPC, ובמקביל יפעל למציאת משקיע שירכוש ממנו את נתח המניות בתבל.

מקור משפטי בכיר המטפל בפרשת תבל אמר באחרונה ל-TheMarker ש"לא בטוח שמבחינה משפטית הבנק הבינלאומי יכול להגיע לשיעבוד של 46% מההחזקות של UPC בתבל, שכן מהלך שכזה עשוי לפגוע בתוכנית ההבראה של תבל ולמנוע הסכם עתידי של החלפת מניות בכסף". לטענת אותו גורם, במהלך שכזה הבנק הבינלאומי הופך לבעל אינטרס ונכנס לנעליו של בעל מניות בחברה, ועל כן יש מקום שהבנקים יתנגדו למהלך.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully