וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כצפוי: קליין הותיר את הריבית ללא שינוי - 9.1%

ליאור כגן

29.7.2002 / 16:31

למרות הירידה בציפיות האינפלציה נראה כי נגיד בנק ישראל העדיף להמתין עם הפחתת הריבית; בבנק ישראל מציינים שעדיין קיימים גורמים המאיימים על היציבות הפיננסית

נגיד בנק ישראל ד"ר דוד קליין הותיר היום כצפוי את הריבית המוניטרית לחודש אוגוסט ללא שינוי ברמה של 9.1%. בנק ישראל קיבל את ההחלטה בעקבות ההעלאה בשיעור 2% של הריבית בחודש הקודם שהובילה לייסוף מסוים בשקל, והובילה לירידה בתשואות האג"ח הלא צמודות. במקביל היתה רגיעה בשווקים הפיננסיים וירדו הציפיות לאינפלציה והתכנסו בשיעור הקרוב לתחום העליון של יעד הממשלה. בבנק ישראל מציינים עם זאת שעדיין קיימים סיכונים ליציבות במשק הבאים מכיוון שוקי חו"ל והארועים הבטחוניים ועל כן שיעור הריבית במשק לפי שעה גבוה יחסית.

קליין נקט בסדרת העלאות ריבית בעקבות הסערה הפיננסית במשק - כך שריבית בנק ישראל עלתה משפל של 3.8% בדצמבר 2001 ל-9.8% בסוף יוני. בבנק ישראל מודעים לעובדה כי בחודש האחרון חלה ירידה חדה בסביבת האינפלציה, וכי ציפיות האינפלציה לשנה הקרובה עומדות כיום על כ-3%. סביבת האינפלציה הנמוכה, שמגובה בהערכות למדדים נמוכים ושליליים בחודשים הבאים, יוצרת מצב בו הריבית הריאלית גבוהה ומקשה מאוד על פעילות המגזר העסקי.

אולם, למרות הירידה בציפיות האינפלציה נראה כי נגיד בנק ישראל העדיף להמתין עם הפחתת הריבית. קליין מודע לעובדה כי המשק עדיין לא מתאושש מהמיתון (המדד המשולב ירד ב-0.2% בחודש יוני), וכי הנפילות בבורסות העולם יקשו על התאוששות היצוא. הוא גם יודע שהפחתת ריבית תעודד, בצורה מסוימת, את הפעילות במשק. עם זאת, לאחר הניסיון המר של המחצית הראשונה של 2002 עושה רושם כי קליין יעדיף להמתין ולראות כיצד מתקדם הקיצוץ בתקציב 2003 ולסימנים שיעידו כי ההתייצבות בשווקים בישראל לא היתה זמנית.

בנק ישראל ביצע בשבוע שעבר פעולה שנועדה להגדיל את פער הריביות בין השקל לדולר כשאיפשר לבנקים להפחית את חובת הנזילות המשנית על פקדונות במט"ח, מה שאומר כי לרשות הבנקים יעמדו מקורות מט"ח בהיקפים גבוהים יותר. מדובר בהפחתה של 1% בחודש בחובת הנזילות, שמשמעותה תוספת של כ-400 מיליון דולר בחודש במקורות המט"חיים לבנקים.

למרות שבבנק ישראל העדיפו לומר כי מדובר בצעד מתוכנן, נראה כי הדבר התבצע גם בשל הלחץ הגדול שהורגש בתחום האשראי במט"ח. הבנקים התקשו להשיג מקורות, וההלוואות מחו"ל ניתנו להם בריבית גבוהה יותר. התוצאה היתה שהבנקים העלו את הריבית על האשראי במט"ח לליבור פלוס 2%-3%, ובכך צימצמו את פער הריביות בין השקל לדולר. ההוראה החדשה של בנק ישראל, בדבר הפחתת חובת הנזילות המשנית, גרמה כבר לחלק מהבנקים להפחית את הריבית על האשראי במט"ח, דבר שמגדיל למעשה את פער הריביות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully