וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קליין: במשק שבו היציבות מתערערת - חובה לקצץ בתקציב הביטחון

ליאור כגן

30.7.2002 / 12:14

לדברי הנגיד, תשלומי השכר של הממשלה גדלו ריאלית ב-7 מיליארד שקל בשנתיים האחרונות; מציע להגיע להבנה בין הממשלה לבין ההסתדרות והמעסיקים בנוגע לשכר במשק

"תוכנית העבודה של האוצר חייבת לכלול הבנה בין הממשלה לבין ההסתדרות והמעסיקים בנוגע לשכר במשק. זה מכשיר שהפעלנו בעבר בזמנים קשים, וחובה לנקוט בו גם היום", כך אמר היום נגיד בנק ישראל בכנס באוניברסיטת בר-אילן.

קליין ציין כי תקציב ההוצאות השכר של הממשלה גדל ריאלית (כלומר מעבר לשיעור האינפלציה) בשנים 1999-2001 ב-7 מיליארד שקל. "עכשיו מחפשים כ-8 מיליארד שקל לקצץ", אמר קליין. "אם לאורך השנים הממשלה היתה דואגת כי השכר יישמר ריאלית, יכול להיות שלא היינו מתלבטים איפה לקצץ היום".

לדברי הנגיד, אין ברירה אלא לקצץ בתקציב הביטחון. "הוצאות הביטחון גדלו מאוד, והן מהוות נטל גדול על התקציב. כדי לשמור על ביטחון במשק בו היציבות מתערערת, חובה לקצץ בתקציב הביטחון", אמר.

קליין סבור כי יש לטפל גם בנושא תשלומי ההעברה, אך לא בדרך שבה בכל פעם תוקפים נושא ספציפי. "חייבית לפעול בחזית רחבה", אמר. "זה לא טריק שאפשר לעשות ולגמור". לדבריו, יש לטפל גם בנושא ההכשרה המקצועית, שכן "יש הרבה מאוד הוצאות מיותרות בתחום הזה", כדבריו.

קליין תקף את לשכות התעסוקה ואת מדיניות עידוד התעסוקה של הממשלה. לדבריו, "שירותי ההשמה צריכים לעבור שינוי. צריך להכניס אנשים למעגל העבודה ולא רק לרשום אותם".

לדברי הנגיד, הממשלה חייבת להגדיל את ההשקעות בתשתית: "הממשלה מוציאה רק 2% מהתקציב על השקעות, ו-98% הולכים להוצאות שוטפות. אם רוצים לעודד צמיחה - חייבים להגדיל את סעיף ההשקעות של הממשלה", אמר.

בהתייחסו לריבית אמר הנגיד כי הריבית לטווח קצר תוכל לרדת אם הריביות לטווח ארוך, אלו שנקבעות בשוק האג"ח, יירדו. "צריך שהריבית הריאלית תרד לרמות של תחילת שנה, סביב 4%. המטרה היא לדאוג ליציבות מחירים ואנו נעשה זאת", הכריז.

הנגיד תקף את ניסיון האוצר להגביל את סמכויות בנק ישראל על ידי חקיקה. "מי שרוצה לראות כיצד מנסים לשתק בנק מרכזי, יכול להציץ בחוק בנק ישראל שהניח האוצר בכנסת. הניסיון לשתק את בנק ישראל האריך את הדרך ליציבות מחירים, והמשק סבל מזה מאוד", אמר קליין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully