וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ממשלת קולומביה ביטלה מכרז בו גילת היתה המתמודדת היחידה

גתית פנקס

30.7.2002 / 13:03

זאת, עקב חששות שלא תוכל לעמוד בהתחייבויות; הסבסוד המתוכנן מהממשלה עמד על 43 מיליון דולר

מצבה הפיננסי של גילת לוויינים וחששות שלא תוכל לעמוד בהתחייבויות עתידיות מונעים ממנה לקבל חוזים חדשים: בימים האחרונים הודיעה הממשלה הקולומביאנית על זניחת כוונתה בשלב זה להוציא אל הפועל מכרז להתקנת שירותי טלפוניה ואינטרנט עבור 500 מרכזים קהילתיים באזורים מרוחקים במדינה. הסיבה לכך אינה קשיי מימון של המכרז, שכן הממשלה התכוונה להציע סבסוד של 113 מיליארד פזוס - כ-43 מיליון דולר. הסיבה, אם כן, היא אחרת: המתמודדת היחידה במכרז, אותו יזמה חברת Compartel, היתה גילת לוויינים.

עיתונים קולומביאניים, ובהם עיתון העסקים הדרום אמריקאי "ביזנס ניוז אמריקס", מצטטים את שרת התקשורת של המדינה, אנחלה מונטויה, שאומרת כי ההחלטה לביטול המכרז נלקחה "לאחר שנלמד המצב הפיננסי והכלכלי של גילת". למרות שהיא עמדה בכל הדרישות של המכרז מבחינה טכנולוגית, השרה אמרה כי החברה "חווה קשיים פנימיים שעלולים לסכן את היכולת שלה בטווח הרחוק לעמוד בהתחייבויות החוזה". ממש כך. שווי השוק של גילת כיום הוא 16.5 מיליון דולר - שפל כל הזמנים עבורה.

30% מהכנסותיה של גילת ב-2001 נבעו מתחום הטלפוניה (60%-65% מארגונים גדולים ו-5%-10% מהשוק הצרכני), והיא נותנת דגש רב לסגמנט זה. גילת מספקת לאחר ההתקנה גם שירותים - מעבר לתוכנה - כמו גם תחזוקה ותמיכה, ולכן ככל הנראה חששה ממשלת קולומביה מפני אפשרות כי גילת לא תעמוד בהתחייבויות הללו וכי ההשקעות הרבות בתשתית עשויות לרדת לטמיון. בגילת סירבו להגיב.

נקודת אור מסוימת עשויה להיות לגילת ממכרז נוסף שתקיים ממשלת קולומביה במדינה, אף הוא באמצעות קומפרטל, ששם מועמדותה של גילת נותרת תקפה, ולא מן הנמנע שהסיבה לכך היא שמתמודדות 7 חברות נוספות. מדובר במכרז להתקנת 2,800 קווים טלפוניים באזורים הכפריים במדינה - הצעה שכוללת סבסוד של עד 107 מיליארד פזוס (41.1 מיליון דולר), שיחולקו בין 5 אזורים גיאוגרפיים במדינה.

גילת הציעה לספק ציוד לכל האזורים. בין החברות האחרות המתמודדות ניתן למנות את אטלנטיקה - קונסורציום הכולל את STM וויירלס האמריקאית; Broadedge, MB דה קולומביה; Afluentes ו-Linza לאחד מהמחוזות; Edatel - למחוז הצפוני במדינה; ו-Telenarino למחוז הדרום מערבי של המדינה.

במאי פורסמה כוונת הממשלה הקולומביאנית להכריע בעניין המכרז עד סוף יוני, אולם, ככל הידוע, קומפרטל טרם עשתה זאת. ממשרד התקשורת הקולומביאני נמסר לעיתון "ביזנס ניוז אמריקס" כי מדובר בשני מכרזים בהם התהליכים הם שונים, ורמזו שאין להקיש מביטול המכרז למרכזים הקהילתיים לגבי המכרז לשירותי הטלפוניה.

המצב הפיננסי הקשה לגילת בא לידי ביטוי בחובות כוללים של כחצי מיליארד דולר: מעבר לחובות ארוכי הטווח לבנקים, מקורם של 350 מיליון דולר הוא בבעלי האג"ח, שתאריך פרעונן יחל ב-2005. בחברת הדירוג מעלות הנמיכו בחודש שעבר את דירוג התחייבויותיה של גילת והעריכו כי גילת היא בעלת אפיונים העלולים לגרום לאי עמידה בפירעון תשלומי הריבית והקרן. את הרבעון הראשון של השנה סיימה גילת עם 91.7 מיליון דולר בקופה (כולל מזומנים חסומים).

הנושים של גילת נמצאים בלחץ גם מחובות של החברה הבת של גילת, סטארבנד, שהגישה בקשה להגנה מפניהם Chapter 11). לסטארבנד עצמה חובות של 229 מיליון דולר ונכסים נזילים בהיקף של 58 מיליון דולר - גם לאחר שסטארבנד הודיעה בדוחות האחרונים שלה כי היא "מוחלת" ומוחקת חוב של 78 מיליון דולר שמקורו בסטארבנד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully