וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סילבן שלום: אין ברירה צריך לקצץ 8.5 מיליארד שקל

אמיר טייג

30.7.2002 / 13:29

שר האוצר בישיבת הממשלה: "אנחנו מביאים לממשלה תוכנית רב-שנתית ל-5 שנים, שבמהלכן יושקעו 5 מיליארד שקל כל שנה לטובת תשתיות"; הממשלה צפויה להצביע היום על אישור התקציב

"עד לפני מספר חודשים כאשר ההחרפה במצב הבטחוני בישראל הגיעה לשיא, השווקים בישראל עברו טלטלה שאיימה לחולל משבר בכלכלת ישראל", כך אומר היום שר האוצר, סילבן שלום, לחברי הממשלה הדנים היום בהצעת התקציב לשנת 2003. "השווקים מצפים לאישור התוכנית, ועל מנת לחזקם החלטנו לרדת במהלך 2003 לגירעון של 3% בלבד מהתוצר", מוסיף שלום. "זהו יעד שאפתני בזמן מלחמה, אך אין ברירה המשמעות של כך הינה קיצוץ גדול של למעלה מ-8.5 מיליארד שקל מהתקציב", אומר שלום.

הממשלה צפויה להצביע היום על אישור התקציב לשנת 2003. בספירה אחרונה של הצבעתם הצפויה של השרים, שערכו אמש בכירים במשרד ראש הממשלה ובמשרד האוצר, נותרה בעינה ההערכה כי התקציב יזכה באמון הממשלה.

"הדחיפה העיקרית שהממשלה יכולה לתת, כמובן, היא דחיפה לגברת הצמיחה והתעסוקה", כך אומר שלום, ומוסיף כי זו תיעשה באמצעות השקעה גדולה מאוד בתשתיות. "אנחנו מביאים לממשלה תוכנית רב-שנתית של 5 שנים שבמהלכן יושקעו 5 מיליארד שקל כל שנה מתקציב המדינה לטובת תשתיות", אומר שלום.

שר האוצר מציין כי העוגן הראשון עליו מבוססת הרפורמה בתקציב הוא הקיצוץ בתקציב הביטחון של כ-3 מיליארד שקל. שלום טוען כי ניתן יהיה לבצע קיצוץ כואב ללא פגיעה בבטחון המדינה. על פי הצעת התקציב שפורסמה בסוף שבוע שעבר, מרבית הקיצוץ התקציבי במשרד הביטחון יבואו על חשבון הוצאות השכר והתנאים של משרתי הקבע מדרג שאינו לוחם. שלום מציין כי דרושה התייעלות במערכת הביטחון, התייעלות שאינה פשוטה אך הכרחית.

בנוגע לרפורמה בשוק העבודה אומר שלום כי הוא "חושב שלא יכול להיות שמי שקם כל בוקר לעבודה במתפרה בקרית שמונה או קריית גת ירוויח שכר נמוך יותר ממקבלי קצבת הכנסה. המטרה שלנו היא לתת תמריץ לצאת לעבודה ולא להישאר בבית". לדברי שר האוצר, "לדעתנו אין אפשרות להמשיך את המצב שבמדינת ישראל יכול מקבל קצבת הבטחת הכנסה יחד עם ההטבות הנלוות לקבל יותר משכר מינימום". על פי הצעת האוצר, יקוצצו כ-3.5 מיליארד שקל בתקציבי אבטחת הכנסה של ביטוח לאומי.

בהמשך לקיצוץ בהוצאות ביטוח לאומי, אומר שלום כי "אי אפשר להמשיך עם המצב בו יש עבודה במדינת ישראל והיא הולכת לאזרחים לא ישראלים", ומוסיף כי אוצר המדינה ואזרחי ישראל מממנים את משכורות העובדים הזרים באמצעות נקודות זכות במס הכנסה. "אנחנו חושבים שצריך וניתן למסות את העובדים הזרים החל מהשקל הראשון", כך אומר שלום.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully