וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הישג לדני דנקנר: נדחתה הבקשה להוסיף אישום נגדו

חן מענית

18.2.2013 / 10:08

השופט: אין קשר בין כתב האישום המקורי, שעוסק בעבירות שדנקנר ביצע לכאורה כשכיהן כיו"ר בנק הפועלים, לבין פריט אישום שביקשה הפרקליטות להוסיף

הישג לדני דנקנר: בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה הבוקר (ב') את בקשת הפרקליטות להוסיף לכתב האישום העיקרי שהוגש נגד דנקנר פריט אישום נוסף שעניינו "עריכת הסכם פקטיבי בין דנקנר לבין גרושתו במטרה להתחמק מתשלום מס".

השופט צבי גורפינקל קבע כי אין קשר בין כתב האישום המקורי, שעוסק בעבירות שדנקנר ביצע לכאורה כשכיהן כיו"ר בנק הפועלים, לבין פריט אישום זה וציין כי אם האישום היה מתווסף לכתב האישום העיקרי המשמעות הייתה ניהול הליך מקביל להליך אזרחי שיזמה המדינה נגד דנקנר ומתנהל בבימ"ש השלום בחיפה. עם זאת, השופט קבע כי הפרקליטות רשאית להגיש בעניין זה כתב אישום נפרד נגד דנקנר.

בבקשה להוסיף את פריט האישום הנוסף שהוגשה לפני כשבועיים טענה הפרקליטות, שדנקנר ביקש מגרושתו, שושנה ויזן, להכין הסכם כוזב במטרה להתחמק מתשלום מס, שבמסגרתו התחייבה ויזן להעביר לידיו ארבעה מגרשים בעתלית, שהיא כביכול החזיקה עבורו בנאמנות. לדברי הפרקליטות, בפועל ויזן כלל לא החזיקה בנאמנות עבור דנקנר את ארבעת המגרשים בעתלית, אלא הם היו חלק מהתמורה אותה היא העבירה לדנקנר במסגרת ויתורו על זכויותיו בבית בעתלית עבורה.

עוד טוענת הפרקליטות כי על סמך החוזה הכוזב, פנה דנקנר לרשויות המס וביקש לפטור אותו מתשלום מס שבח ומס רכישה בגין העברת המגרשים בעתלית לידיו. "במטרה להתחמק מתשלום מס, הכין דנקנר הצהרה כוזבת או חוזה כוזב והשתמש במרמה, ערמה ותחבולה", נטען. היום, כאמור, כי דנקנר לא יואשם בגין פרשייה זו, לפחות לפי שעה.

כתב האישום העיקרי נגד דנקנר, הוגש על-ידי המחלקה הכלכלית הפרקליטות המדינה לבית המשפט המחוזי בת"א, בגין שורה של עבירות מרמה והפרת אמונים בתאגיד, קבלת דבר במירמה, הלבנת הון ועבירות נוספות. לדברי הפרקליטות, דנקנר ביצע את העבירות בעת שכיהן כיו"ר בנק הפועלים.

כתב האישום כולל ארבעה אישומים. האישום הראשון עוסק בפרשת רכישת בנק פוזיטיף. לפי אישום זה, פעל דנקנר בניגוד עניינים מהותי בהיותו יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים, בכך שלא דיווח על הקשרים העסקיים של חברת אלרן השקעות, בה היו לו אחזקות משמעותיות, עם קבוצת RP בראשותו של רפי ברבר. זאת, בעודו מנהל מו"מ עם ברבר על תשלום פיצוי לקבוצת RP בגין ויתור על חלקה בעסקה לרכישה משותפת של בנק פוזיטיף הטורקי על-ידי בנק הפועלים ו-RP.

ברכיב האישום השני נטען כי דנקנר קיבל הלוואה בסך 5 מיליון יורו מבנק הולנדי, השייך לאיש העסקים הטורקי, הליט צ'ינגלולו, המחזיק גם בבנק פוזיטיף הטורקי, על סמך הצהרת הון כוזבת. באישום השלישי טוענת הפרקליטות כי דנקנר קיבל הלוואה בסך 3.4 מיליון שקל מבנק הפועלים (כמסגרת אשראי) על סמך טענה כוזבת כי הכסף ישמש לרכישת נכס, בעוד שבפועל הוא שימש לרכי שאג"ח של חברת אלרן השקעות. ברכיב האישום הרביעי נטען כי דנקנר השתמש בחשבון שנפתח על-שם מזכירתו בבנק הפועלים, מבלי שיידע את הבנק על כך.

דנקנר גם עומד לדין בימים אלה במשפט פרשת הולילנד, בה הוא מואשם כי נתן שוחד למנהל מינהל מקרקעי ישראל לשעבר, יעקב אפרתי, במטרה לקדם את הפשרת קרקעות חברת המלח, שהייתה בבעלות משפחתו.

דנקנר מיוצג בידי עוה"ד נבות תל-צור, יוסי בנקל, רותי ליטבק וטל שפירא.

  • עוד באותו נושא:
  • דני דנקנר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully