וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קנס של 135 אלף שקל לסוחר על ספקולציה במניות

יוסי ניסן

26.2.2013 / 12:50

ועדת האכיפה המנהלית הטילה עיצום כספי על סוחר בבורסה בגין ביצוע 28 הפרות מנהליות של איסור המניפולציה בדרך של עסקאות עצמיות

ועדת האכיפה המנהלית של רשות ני"ע הטילה עיצום כספי בסך 135 אלף שקל (מתוכו 35 אלף שקל לתשלום בפועל ו-100 אלף שקל על תנאי) על "סוחר יום" בבורסה בת"א, שביצע לדבריה 28 עבירות מניפולציה בניירות ערך בדרך של עסקאות עצמיות.

לפי הודעת הרשות, ישראל חזוט הוגדר כאמור כ"סוחר יום", והוא נהג לפעול תדיר במניית חברת ניסקו תעשיות (1275) (1992) באמצעות חשבונות בשליטתו, ובאופן שמשפיע ישירות באופן ברור ומובהק על שער נייר הערך.

לפי ההודעה, חזוט ביצע בין החודשים פברואר 2011 ועד ינואר 2012, 28 עסקאות עצמיות בהן רכש מניות בחשבון האחד ומכר בחשבון האחר שלו בו-זמנית - בזמנים קרובים האחד לשני, מה שעובר על דרישת הסימולטניות בעסקה העצמית של רשות ני"ע. יצוין, כי על 21 עסקאות נוספות שיוחסו לחזוט לא נמצא כי השפיע על שער המניה או שהביא לניפוח מחזורי מסחר.

ההפרה המנהלית של מניפולציה חלה על משקיעים בניירות ערך המוגדרים לפי תדירות או היקף הפעילות. על פי ההגדרה, משקיע הינו מי שביצע במהלך 3 החודשים שקדמו למועד ההפרה פעולות רכישה או מכירה של ניירות ערך, בבורסה, בכמות או בהיקף שאינם נמוכים מ-50 פעולות בממוצע בחודש או היקף פעולות חודשי ממוצע של מיליון שקל.

הרשות קבעה כי פרשנות נכונה של המונח "פעולות" בהגדרה זו - מספר הפקודות שהזרים המפר (כולל פקודות שלא בוצעו) בשלושה חודשים שקדמו לתחילת כל חודש בתקופת ההפרות.

בעיצום הכספי שנגזר התחשבה הרשות במספר ההפרות, בעובדה שחזוט לא הרוויח מפעילותו האסורה, במצבו הבריאותי הרעוע ובמצבו הכלכלי הקשה, וכן בכך שמדובר בשנת האכיפה הראשונה של חוק האכיפה המנהלית - ולכן, לדבריה, מדובר בענישה מקלה יחסית.

ד"ר אילנה מודעי ועו"ד טל אמיר ממחלקת האכיפה המנהלית ייצגו את רשות ניירות ערך בתיק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully