וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לשכת עוה"ד מתנגדת להצעת האוצר להגביל תביעות בגין רשלנות רפואית

הארץ

31.7.2002 / 8:18

במשרד האוצר אמרו כי בשנים האחרונות נרשמה עלייה של עשרות אחוזים בהוצאות המוסדות הרפואיים עבור הגנה מפני תביעות ופרמיות לביטוח מקצועי



מאת בן-ציון ציטרין



לשכת עורכי הדין מתנגדת להצעת משרד האוצר להגביל תביעות בעניין רשלנות רפואית במערכת הבריאות הציבורית. המלצת האוצר כלולה במסגרת הצעת התקציב ל-2003, והיא אמורה להיכלל בחוק ההסדרים שצמוד להצעת התקציב שבה דנה אתמול הממשלה. לדברי מקורות בלשכה, הכללת ההצעה בחוק ההסדרים תמנע דיון פרלמנטרי בחוק, ותאפשר את העברתו על אף שהוא סותר את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. פורום הנזיקין בלשכה מתכוון לפעול בקרב הח"כים לשינוי החקיקה המוצעת.



לפי הצעת הלשכה, אדם שיגיש תביעה שעילתה מתן טיפול רפואי רשלני על ידי קופות חולים או בתי חולים ציבוריים, יהיה זכאי לפיצוי מוגבל. כמו כן תיקבע תקופת התיישנות מקוצרת לתביעה מסוג זה. כיום תקופת ההתיישנות עומדת על 25 שנה. במשרד האוצר אמרו כי בשנים האחרונות נרשמה עלייה של עשרות אחוזים בהוצאות המוסדות הרפואיים עבור הגנה מפני תביעות ופרמיות לביטוח מקצועי.



לדברי יו"ר פורום עורכי הדין המתמחים בנזיקין, עו"ד יראון פסטינגר, ההצעה תפגע בזכויות של עשרות אלפי נכים ונפגעים קשים כתוצאה מרשלנות רפואית. "הפגיעות והנכויות קשות במיוחד, והמעט שנותר לקשיי יום אלה הוא תביעת זכויותיהם בביהמ"ש," אמר פסטינגר.



לדברי פסטינגר, הטענה כי חלה עלייה בסכומי הפיצויים ובפרמיות הביטוח, אינה נכונה. לדבריו, הטענה נבדקה על ידי ועדה ציבורית שהוקמה ביוזמת ממשלת רבין, בראשות שופט בית המשפט המחוזי, ד"ר גבריאל קלינג. הוועדה בדקה את העניין ביסודיות במשך שנים, וב-99' הגישה את מסקנותיה שלפיהן אין הצדקה לפגוע בזכויות הנכים והנפגעים מרשלנות רפואית. פסטינגר הסביר, כי בשנים האחרונות נשבר קשר השתיקה שהתקיים בין הרופאים, ולכן נרשמה בשנים האחרונות עלייה מסוימת בפסקי דין נגד המערכת הרפואית.



הצעת האוצר מתייחסת לבתי החולים הממשלתיים, המבוטחים בחברת הביטוח הממשלתית ענבל, ומהווים 40% ממערכת הבריאות. כמו כן נוגעת ההצעה לבתי החולים הציבוריים ולקופת חולים כללית, המבוטחים באמצעות ביטוח פרטי. לדברי פסטינגר, הזכות לשלמות הגוף היא זכות חוקתית בסיסית, והניסיון להוציא ענף שלם מבתי המשפט לידי פקידים, תוך רמיסת זכויות הנכים והנפגעים, לא יצלח. "ניסיון דומה עשה אגף התקציבים לפני שלוש שנים בימי ממשלת ברק, כאשר ניסה להלאים את תחום תאונות הדרכים ולפגוע בכ-130 אלף נפגעי התאונות בשנה, גם כן ללא הצדקה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully