מה יעשה מותו של צ'אווס למחיר הנפט?

ונצואלה היא המדינה השנייה בעולם ברזרבות נפט, והיא יכולה להפיק 6-9 מיליון חביות נפט ביום. ב-2007 הלאים צ'אווס את תעשיית הנפט במדינה - האם שוק האנרגיה ייפתח שוב?

נדב נוימן
06/03/2013

מותו של נשיא ונצואלה הוגו צ'אווס עשוי לעורר שינויים פוליטיים בונצואלה שיפתחו את שוק האנרגיה במדינה למשקיעים זרים, כך מעריכים היום (ד') בעולם הנפט, לאחר שהלילה הלך לעולמו מנהיג מעצמת הנפט הדרום אמריקנית.

צ'אווס הלך הלילה לעולמו לאחר מאבק בן שנתיים במחלת הסרטן, והיה בן 58 במותו. ובתקופה האחרונה הוא עבר סדרת טיפולים נגד המחלה בבית חולים בהוואנה, בירת קובה, אך ב-18 בפברואר דיווחו הרשויות במדינה כי הנשיא חזר לונצואלה והועבר לבית חולים צבאי, ומאז הדרדר מצבו.

כעת, עם מותו, עולות השאלות לגבי עתיד רזרבות הנפט העצומות בונצואלה - המדינה השנייה בעולם בכמות רזרבות הנפט.

"מוקדם לומר מה מותו של צ'אווס יעשה למחירי הנפט", אמר היום לרשת CNBC דניאל ירגין, סגן יו"ר IHS, ועידת האנרגיה הגדולה בעולם. "מה שבטוח זה שמחירי הנפט הם מה שאפשרו את שלטונו של הוגו צ'אווס, לאחר שקריסת מחירי הנפט בשלהי שנות התשעים פתחו לו את הדלת לנשיאות. עליית המחירים מאז 2000 נתנו לו את המקורות הפיננסיים לכוח שלו".

ב-2007 הולאמה תעשיית הנפט בונצואלה, ואקסון מוביל וקונוקו-פיליפס, שהחזיקה את הנתח הגדול ביותר בשוק בונצואלה באותה תקופה, נאלצו לצאת מהמדינה. על פי פדל רייט, אנליסט נפט בכיר באופנהיימר, "מוקדם לומר מה המנהיג החדש יעשה, אבל קונוקו-פיליפס תוכל להרוויח הכי הרבה". ויש מה להרוויח במדינה - על פי הערכות היא יכולה להפיק 6-9 מיליון חביות נפט ביום, אולם כיום היא מפיקה כ-2.5 מיליון חביות ביום.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully