האירו נפל ל-4.66 שקלים: הכי נמוך מאז מאי 2010

לאחר שאתמול לא התקיים מסחר בשל חג הפסח, שוק המט"ח המקומי משלים היום פערים מול חו"ל והדולר היציג נחלש בכ-0.8% ל-3.637 שקלים

גיא קצוביץ'
27/03/2013

המסחר בזירת המט"ח מתנהל היום (ד') במגמת התחזקות של המטבע המקומי, מול הדולר והאירו. לאחר שאתמול לא התקיים מסחר בשל חג הפסח, שוק המט"ח המקומי משלים היום פערים מול חו"ל והדולר היציג נחלש בכ-0.8% ל-3.637 שקלים - שפל שלא נראה מאז ספטמבר 2011. בכך משלים הדולר קריסה של כ-10% מאז השיא האחרון ב-30 באוגוסט (4.043 שקלים).

גם האירו נפל מול השקל בשיעור של כ-1.6% ל-4.665 שקלים. מדובר ברמה הנמוכה ביותר מאז יוני 2010 ובנפילה של 9% מאז השיא האחרון ב-13 בספטמבר (5.118 שקלים). גם בעולם צונח האירו מול הדולר לשפל שלא נראה מאז ה-21 בנובמבר - 1.277 דולרים לאירו - על רקע המשבר בקפריסין.

גם בעולם צונח האירו מול הדולר לשפל שלא נראה מאז ה-21 בנובמבר - 1.283 דולרים לאירו - על רקע המשבר בקפריסין. בבנק מורגן סטנלי מזהירים שהאירו עלול להמשיך להיחלש בשל משבר החוב באירופה שעלה בחזרה לכותרות בגלל קפריסין: "המדיניות בנוגע לקפריסין תדאיג אנשים במדינות אחרות בפריפריה באירופה והם עלולים למשוך פיקדונות בנקאיים. ההשלכות לטווח הארוך עלולות להיות בעיות אשראי, בעיות צמיחה ומדיניות פיסקלית מקרטעת".

ובאירופה, קפריסין כמרקחה: בעוד הממשלה הקפריסאית צפויה להכריע עוד הבוקר בדבר הגבלות הון ספציפיות, אשר ימנעו מהציבור הקפריסאי למשוך בהיקפים גבוהים פיקדונות מהבנקים המקומיים - וזאת, לאחר שאשררה במהלך הימים האחרונים את פרטי תכנית חילוץ לה תזכה, מול המוסדות הפיננסיים האירופאים. ברקע, אלפים מפגינים בניקוסיה והחשש מ"ריצה אל הבנקים" מתגבר.

בישראל, הדולר נפל מול השקל כבר שלשום וסגר מתחת ל-3.65 שקלים לראשונה מאז אוקטובר 2011.

"כעת השאלה שמטרידה רבים היא: מתי בנק ישראל ישים קץ לחגיגה ויחליט להתערב במסחר במטרה לבלום את התחזקותו הבלתי פוסקת של השקל הפוגעת במשק המקומי", כותבים כלכלני ATrade בסקירה היומית שלהם. ללא התערבות של בנק ישראל, הצמד עלול למצוא את עצמו מהר מאוד מתחת ל-3.6 שקלים". סוחרים בשוק המט"ח העריכו לאחרונה כי אם הדולר יירד מתחת ל-3.6 שקלים - בנק ישראל ישוב להתערב בשוק וירכוש דולרים.

מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות, יוסי פריימן, הסביר את הסיבות העיקריות להתחזקות השקל: "היצעי מט"ח מצד פעילים זרים ויצואנים ישראלים תמכו בייסוף השקל. ומנגד, החששות מפני זעזועים מחודשים בגוש האירו על רקע תוכנית הסיוע בקפריסין ואי הוודאות באשר לעתיד הקואליציה הנרקמת באיטליה, מיתנו במעט את השפעת עודפי ההיצע על שער החליפין. היציאה לחופשת החג תרמה לצמצום בהיקף הפעילים בשוק המט"ח ולירידה בהיקפי המסחר, דבר הגורר לירידת רף הרגישות ולתגובות יתר כל אימת שמתקבלות הוראות חריגות במסחר".

  • יורו

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully