מה עומד מאחורי מלחמת המחירים החדשה בסלולר?

התחרות המטורפת בשוק הסלולרי כפי שראינו בסוף השבוע שעבר, אינה עוצרת לרגע, ונדמה שהמשאלות של חלק מהשחקנים שעוצמת התחרות תתמתן, אינה נראית באופק

גד פרץ

התחרות המטורפת בשוק הסלולרי כפי שראינו בסוף השבוע שעבר, אינה עוצרת לרגע, ונדמה שהמשאלות של חלק מהשחקנים שעוצמת התחרות תתמתן, אינה נראית באופק. התחרות הזו היא ערובה לכך שהמחירים יישארו נמוכים לטובתנו הצרכנים, ושכל הזמן נמשיך ונרגיש שהמפעילים רודפים אחרינו במקום שאנחנו נרדוף אחריהם.

אז מדוע השוק לא נרגע ולמה הוצתה התחרות שוב במלוא עוזה? משום שחלק מהשחקנים לא הסכימו לשחק לפי הכללים של השחקנים הוותיקים. ההנחה הבלתי רשמית בשוק הסלולר היא שכל עוד גולן טלקום נשארת ובועטת, אין סיכוי שהמחירים יתייצבו. במילים אחרות יימשכו המבצעים ואין מצב להעלאות מחירים.

אצל הוט מובייל המצב שונה. האחרונה דווקא משדרת מסר שהיא הייתה רוצה לראות התייצבות במחירים וכי המשך המבצעים שוחק אותה. הפרסומים על כך שהוט מובייל וגולן טלקום קרובות במספר המנויים שלהן להיקף הנדרש על מנת שיוכלו לקבל את כספי הערבות שלהם, העבירו מסר שעכשיו אפשר להירגע.

אבל אם מתבוננים במספרים, דרך היקפי הניודים מחברה לחברה התמונה מתחילה להתבהר. מסתבר כי בחודש אפריל גולן טלקום שהיא מובילת הגיוסים כבר כמה חודשים, האטה משמעותית את קצב הגיוסים במחצית החודש. על פי הערכות, המבצע של החברה חבר מביא חבר שבו החלה בתחילת החודש לא נחל הצלחה גדולה וכתוצאה מכך השיקה החברה את המבצע חודשיים חינם.

מתחרותיה של גולן יכלו לשבת בשקט ולא להגיב, אבל פלאפון, שחווה אף היא נטישה לא מועטה, לא יכלה שלא להגיב והצטרפה עם מבצע דומה ללקוחות חדשים. לאחריה הגיבה סלקום עם מבצע של 59 שקלים לחודש והוט מובייל שרצתה דווקא להאט נאלצה להמשיך את המבצע של 49 שקלים למשך 4 חודשים.

בלהט התחרות צריך לזכור דבר אחד, שנדמה שאצלנו נוטים לשכוח, והוא שמחיר של 99 שקלים לחודש עבור חבילה סלולרית של הכל כלול הוא כבר מחיר מבצע. ואם 99 שקלים זה מחיר מבצע, ניתן רק לשער עד כמה המחירים הפסדיים ברמות מחיר נמוכות יותר. עבור החברות הוותיקות זו שחיקה ברווחיות, עבור השחקנים החדשים זה סבסוד של לקוחות במאות מיליוני שקלים.

הערה אחרונה: יותר ויותר נראה שהמלחמה בשוק הסלולרי מוכתבת על ידי גולן והוט מובייל. נדמה כי גולן טלקום ממשיכה במבצעים האגרסיביים שלה על מנת "לחנוק" פשוטו כמשמעו את הוט מובייל. האחרונה פועלת תחת מצוקה פיננסית גדולה והיא הייתה שמחה לעצור את הדימום שלה בסלולר, אבל כל עוד גולן טלקום ממשיכה להוריד את המחירים הוט מובייל תתקשה שלא להגיב.

יתרה מכך, הוט מובייל סובלת מבעיה קשה של נטישה מוגברת. היא מאבדת אלפי מנויים כל חודש ומדובר על היקפים שהולכים וגדלים. לכן כאשר גולן טלקום נמצאת במבצע היא פשוט מגבירה את קצב הנטישה של הוט מובייל שנאלצת לצאת במבצע שבו היא לא רוצה. בקיצור, מלחמה בסגנון צרפתי.

לכן מי שחושב שהתחרות תירגע צריך לקחת בחשבון שכל עוד גולן טלקום פועלת בשוק, המחירים יישארו נמוכים. ומכיוון שהיא כבר משדרת מסר שהיא מתקשה להשלים הקמת הרשת בתנאים הקיימים היום של איסור על הקמת אתרים חדשים, התמונה מתבהרת.

גולן טלקום מתכוונת להישאר שחקן פעיל - הקמת הרשת במלואה זה משהו שנראה רחוק מאד מבחינתה. וזה המסר של מיכאל גולן לשר התקשורת גלעד ארדן הנכנס: אני אמשיך לספק מחירים נמוכים בסלולר ואגרום לכל השוק להתיישר לפי המחירים שלי, בתמורה אני מבקש להוריד מעליי את המחויבות לפריסת רשת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully