לפיד הכריע: יעד גירעון של 4.65% לשנת 2013

שר האוצר יביא לאישור הממשלה ביום ראשון את יעדי הגירעון הסופיים עליהם החליט לשנים 2013-2014. המשמעות היא שהגירעון השנה יעמוד על כ-46 מיליארד שקל

אדריאן פילוט

שר האוצר, יאיר לפיד, החליט על יעדי הגירעון הסופיים לשנים 2013-2014. לפיד יביא לאישור הממשלה ביום ראשון יעד גירעון של 4.65% השנה ו-3% בשנה הבאה. המשמעות היא שהגירעון יעמוד השנה על כ-46 מיליארד שקל.

אתמול עורר לפיד סערה כאשר נודע על הצעתו להגדיל את יעד הגירעון ל-4.9% מהתוצר השנה. זו הפעם הראשונה מאז 1985 שהממשלה לא תעמוד במסגרת ההוצאה שנקבעה. כפי שחשף אתמול "גלובס", ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, לא עודכנו בהחלטת לפיד.

יעד הגירעון המקורי ל-2013 בתקציב המדינה 2012-2011 עמד על 1.5% תמ"ג בלבד, אלא ששר האוצר דאז, יובל שטייניץ, ונתניהו, העלו את היעד לרמה של 3% תמ"ג אחרי שהבינו כי איבדו את השליטה עליו. לפיד נאלץ לתקן את המצרפים הפיסקאליים לאחר שהבין כי החבילה הפיסקאלית שהוא מתכנן להביא במסגרת התוכנית הכלכלית הבאה לא תביא את הסכומים הנדרשים השנה. זאת, בשל סיבה טכנית: רוב הגזירות, הן בצד המיסוי והן בצד הקיצוצים, אינן רטרואקטיביות או שייכנסו לתוקף רק ברבעון האחרון של השנה.

בעקבות החלטת לפיד להעלות את יעד הגירעון השנה, הורידה אתמול בערב סוכנות הדירוג S&P את דירוג האשראי של ישראל במטבע מקומי, אך אשררה את הדירוג של ישראל במט"ח.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully