וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הממונה על ההגבלים פועל להקמת נמל פרטי?

עמירם ברקת

16.5.2013 / 19:15

כפי שנחשף ב"גלובס": המדינה מבקשת להקים נמל פרטי בסמוך לנמלים הקיימים באשדוד או בחיפה וכעת הממונה על ההגבלים מכריז על נמלי אשדוד וחיפה כקבוצות ריכוז

הממונה על ההגבלים העסקיים מצטרף למאבק למען הקמת נמל פרטי גדול ראשון בישראל ומזהיר את וועדי העובדים בנמלים מכל ניסיון לפגוע במהלך. בנוסף קובע הממונה, בכפוף לשימוע כי לחברות הנמל הקיימות לא יורשו להרחיב את פעילותן לנמל העתידי, כפי שדורשים וועדי העובדים בנמלים. הממונה על הגבלים עסקיים, פרופ' דיויד גילה, הוציא היום (חמישי) מכתבי שימוע לשתי חברות נמלי הים באשדוד וחיפה בטרם יקבע כי הן מהוות קבוצת ריכוז בשירותי פריקת וטעינת מכולות. במסגרת הצעד, בנוסף להכרזה על כל חברת נמל כחברה בקבוצת ריכוז, הממונה מפרט שתי הוראות אופרטיביות אותן הוא שוקל לתת.

ראשית, החברות המפעילות כיום את הנמלים באשדוד וחיפה לא יפעילו נמל ולא יעניקו שירות נמל בשטח, מסוף או רציף שאינם מופעלים על ידן כיום. ההוראה כוללת את המסופים החדשים שצפויים לקום המכונים "נמל המפרץ" ו"נמל הדרום". ההוראה השנייה שכלולה במכתב השימוע היא כי חברת נמל חיפה או נמל אשדוד, וכן מי מטעמן, לא תנקוט בכל פעולה שיש בה בכדי לסכל או להקשות על כניסתו לשוק או פעילותו של מפעיל נוסף.

במכתבי השימוע נכתב, כי "הצעדים המפורטים לעיל עשויים למנוע פגיעה או חשש לפגיעה משמעותית בציבור או בתחרות בעסקים. מקרקעין ותשתיות המיועדים למתן שירות נמלי הינם משאב מוגבל ומצוי בשליטה כמעט מוחלטת של חברות הנמל. העברת מקרקעין נוספים או תשתיות חדשות שתוקמנה לידי חברת נמל תסכל אפשרות לכניסת מתחרים חדשים לשוק פריקת וטעינת מכולות, ובכך תפגע בתחרות ובציבור".

בעשור האחרון הוקמו שני מסופי נמל חדשים בנמלי אשדוד וחיפה, באשדוד הוקם מסוף "היובל" שנחנך בשנת 2005 ובחיפה הוקם מסוף "הכרמל" שנחנך בשנת 2011. מסופים אלה נמסרו לתפעול חברות הנמל הקיימות. לחברות הנמל ניתנה האפשרות להציג את עמדתן עד ראשית חודש יולי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully