פישר בתקופתי הצמיחה היתה גבוהה מהממוצע

נגיד בנק ישראל היוצא במסיבת פרידה מוועדת הכספים: "הסיבה שהצלחנו לעבור את המשבר העולמי בהצלחה יחסית גדולה היתה כי מצב המשק בתחילת המשבר היה טוב""

  • סטנלי פישר
אדריאן פילוט

|זו היתה זכות עבורי שקיבלתי את ההזדמנות להיות נגיד בנק ישראל. זה לא היה ברור לגמרי לכולם כי אני לא הייתי אזרח בכלל. אני ואשתי שמחנו על ההזדמנות היוצאת מן הכלל. אני לא מכיר הרבה דוגמאות אחרות לדבר כזה", כך אמר נגיד בנק ישראל היוצא, סטנלי פישר, באירוע פרידה מוועדת הכספים של הכנסת.

פישר צפוי לעזוב את התפקיד ואת הארץ בעוד כשלושה שבועות בלבד. מדובר באירוע הפרידה הראשון מפישר, כאשר מתוכננים עוד שלושה לפחות.

לדברי פישר, "הצוות המקצועי של בנק ישראל תרם תרומה גדולה בכל הדברים שעשינו. הסיבה שהצלחנו לעבור את המשבר העולמי בהצלחה יחסית גדולה היתה כי מצב המשק בתחילת המשבר היה במצב טוב. ב-2007 היה תקציב מאוזן (לא היה גירעון) והיה עודף בחשבון השוטף. היה אצלנו מיתון קטן, אבל של 6 חודשים ולא של 6 שנים".

פישר התגאה בנתוני הצמיחה בתקופתו ואמר: "הצמיחה הממוצעת בתקופה שלי עמדה על 4.3%, מעל הממוצע בקרב המדינות המפותחות, וב-2013 התחזית היא 3.8% אבל מכיוון ש-1% מהצמיחה נובעת מייצור הגז, הצמיחה הרלוונטית לתעסוקה היא רק 2.8%. זה כבר התחיל להשפיע על שער החליפין ואנו מנסים למתן את זה. השפעות החיוביות נראה כבר ב-2014 בצורה של ירידת עלויות מוצרי האנרגיה".

יוקר מחיה? "ממוצע האינפלציה עמד על 2.5% שזה בסדר"

בניגוד לביקורת בציבור על עליות מחירים ויוקר המחיה, פישר טען כי האינפלציה בתקופתו הייתה דווקא מרוסנת: "הממוצע של האינפלציה עמד על 2.5% שזה בסדר. לא היתה בעיה של אינפלציה וגם הציפיות הממוצעת עומדות על 1.8%, קרי אין חשש להתפרצות אינפלציונית".

באשר לגירעון במשק אמר פישר כי "הצלחנו להוריד את יחס החוב-תוצר מכמעט 100% ל-73%. זה הישג אדיר כי כולם רק הגדילו את החוב. התקווה היא שנצליח לעמוד ביעד הגירעון של 3% ב-2014. אסור לנו לתת לגירעון לצאת משליטה כי אז נצטרך לנקוט צעדים כואבים כדי לעצור את עליית הגירעון. כולם אומרים שבארה"ב הגירעון הוא 7%. זה כבר לא 7% כי הם כבר החלו לטפל בזה, אפילו להפתעתם. מעבר לכך, אנו בתעסוקה מלאה והם לא. אנו לא נוכל לקבל יותר תקבולי מס – הם כן".

בעקבות שאלות הח"כים, פישר התייחס לראשונה ליצירת הגירעון העתק ב-2013 ואמר: "הייתה בעיה - הממשלה המשיכה להוריד את רמת המסים אך החלה להגדיל את רמת ההוצאה... תחזית הצמיחה של האוצר הייתה סביב 4% וזו הייתה תחזית סבירה. הבעיה הייתה שהם היו אופטימיים מדי לגבי הכנסות ממסים".

הנגיד התייחס למאזן התשלומים של ישראל ואמר שאין יותר בעיות במאזן התשלומים, מה שהיווה בעיה עבור המשק מזה כ-40 שנה. פישר הוסיף כי "יש לנו הישגים גדולים שלא לגמרי מובנים, בעיקר בכל מה שקשור לשיעור האבטלה ובעיקר בשיעור ההשתתפות בשוק התעסוקה. האבטלה שלנו היא מבין הנמוכות בעולם המערבי, אבל בניגוד ל-2005 שיעור התעסוקה שלנו מתקרב לרמות שבאירופה וזו היתה אחת החולשות הגדולות בשוק העבודה. יש לנו תקווה ששיעור התעסוקה בקרב החרדים והערבים גם יעלה ואולי יהפוך לגבוה".

יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' פנתה לפישר ואמרה לו: "הייתי מצפה ממך גם לשמוע על מה קרה למחירי הדיור, לרמת השכר, לרמת האי-שוויון ולרמת העוני - שהם חלק ממטרות בנק ישראל לפי החוק החדש; לרמת הריכוזיות במשק, לרמת הבירוקרטיה".

עם זאת, יחימוביץ' הגדירה את פישר כ"מנהיג הכלכלי" של ישראל ואמרה: "מבין כל הקפיטליסטים, אתה הקפיטליסט החביב עלי".

באשר לבעיית העוני והאי-שוויון בכלכלת ישראל, פישר הודה כי "אין שינוי גדול ברמת העוני - כמעט רבע האכולוסייה לפי ה-OECD. רמת האי-שוויון היא מבין הגבוהות בעולם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully