פישר: ההכנסות מגז - 2.9 מיליארד דולר עד 2017

הנגיד היוצא: ההכנסות מחוק ששינסקי יתחילו לזרום רק ב-2018 ויעמדו על 3.9 מיליארד דולר בשנים 2018 עד 2022, מתוך הכנסות כוללות בסך 6.9 מיליארד דולר

  • סטנלי פישר
  • גז טבעי
עמירם ברקת

ההכנסות המצטברות של המדינה מהמיסוי על הפקת הגז הטבעי יגיעו ל-2.9 מיליארד דולר עד 2017 כך אמר היום נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר, בדיון ראשון בוועדת המדע והטכנולוגיה בנוסח החוק המוצע להקמת קרן לניהול הכנסות המדינה מרווחי היתר על הגז הטבעי.

הכנסות המדינה עד 2017 מהגז מורכבות מהתמלוגים המוטלים על מכירות גז (בגובה כ-11 אחוז נטו) וממיסוי החברות ומס הכנסה על רווחי המשקיעים במאגרים. המדינה אינה צפויה לקבל הכנסות כלשהן מהמיסוי לפי חוק ששינסקי על רווחי היתר של מפיקי הגז.

ההכנסות מחוק ששינסקי יתחילו לזרום רק ב-2018 ויעמדו על 3.9 מיליארד דולר בשנים 2018 עד 2022, מתוך הכנסות כוללות בסך 6.9 מיליארד דולר. בשנים 2023 עד 2027 יגיעו הכנסות המדינה מהגז לסכום כולל של 14.4 מיליארד דולר 10.9 מיליארד מס ששינסקי.

יו"ר ועדת המדע וטכנולוגיה ח"כ משה גפני נפרד מפישר ואמר כי "אני רואה בישיבה היום מסיבת פרידה שלי אלייך. תושבי מדינת ישראל עצובים, והיו רוצים שפרופ' פישר יישאר".

פישר הודה לגפני ואמר כי "אני מתחיל להרגיש כמו היהודים שאומרים שהם צריכים להיפרד ובסוף נשארים". הוא ברך את פרופ' יוג'ין קנדל על מינוי לקדנציה נוספת כ"יועץ כלכלי לממשלה".

לפי הצעת החוק הממשלתית, הנמצאת בהכנה לקראת קריאה שנייה ושלישית, יופנו ההכנסות ממס ששינסקי לקרן ההשקעות הריבונית. פישר אמר כי "יש שלוש סיבות להקמת קרן ההשקעות הריבונית או כהגדרתו "קרן העושר". הסיבה הראשונה היא צדק בין-דורי שתכליתו לשמור חלק מהעושר לטובת הדורות הבאים. הסיבה השניה היא המחלה ההולנדית שגורמת לייסוף ריאלי של השקל ודחיקת תעשיות ייצוא אחרות.

"השקל התחיל להתחזק באפריל וכששאלנו את אנשי השוק למה הייסוף הזה אמרו לנו שזה בגלל תחילת הפקת הגז. חשבנו שזה היה מוגזם אבל זה מה שקורה וכל עוד שיש ייסוף ריאלי של השקל - זה המחלה ההולנדית. שער החליפין מושפע כבר עכשיו מהציפיות לייסוף עתידי".

"הסיבה השלישית היא אפשרות להשתמש בקרן ככרית ביטחון שתוכל לשמש לקבלת הלוואות בעיתות חירום ובמצבי קיצון חריגים כמו מלחמה, אסונות טבע ומיתון חריף".

בעשר השנים הראשונות לפעילותה תוכל הקרן לחלק עד 3.5% מרווחיה למטרות חינוכיות בנוסף תוכל הממשלה לפנות לקרן בבקשה להלוואה בנימוק של אירוע חריג. על-מנת להגביל את יכולת המדינה לקחת הלוואה מהקרן נקבעו בהצעת החוק סדרת דרישות ובהן דרישה לרוב של 65 ח"כים בכנסת.

לדברי ראש המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל "לממשלה יהיה קשה להכריז על אירוע חריג כי זו תהיה אינדקציה שתוכל לגרום להורדת דירוג האשראי של ישראל".

המבנה הניהולי של הקרן הועתק ממבנה האיזונים והבלמים של קרנות הפנסיה ומורכב ממליאת הקרן, בראשות שר האוצר ומתחתיה וועדת השקעות בראשות מומחה הצעות חיצוני ובה חמישה חברים שמתוכם שלושה יועצים חיצוניים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully