וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האם זכיין מקדונלדס בארץ ידבוק בערכיו?

שי ניב

12.6.2013 / 8:19

התארגנות עובדי מקדונלד'ס עשויה להשליך על התדמית של אחד מנסיכי המשק הישראלי, ממקימי "שלום עכשיו" ובעל דימוי של "אמא תרזה". בימים הקרובים התדמית הזו תעמוד למבחן

ד"ר עמרי פדן, מזכירים לנו השבוע בסביבתו, הוא לא רק הזכיין המצליח של רשת מקדונלד'ס בישראל, הוא גם ממקימי "שלום עכשיו". עובדה זו מוזכרת בימים האחרונים יותר מפרטים נוספים וחשובים בביוגרפיה שלו, כמו היותו בוגר סיירת מטכ"ל ודוקטור לכלכלה.

ייתכן שזה לא מקרי: התדמית של איש שמאל רודף שלום, אחד מיוזמי "מכתב הקצינים" שקרא להסדר מדיני עם מצרים, אמורה לסתור לכאורה את הטענות של עובדי מקדונלד'ס ופעילי הסתדרות הצעירים בדבר התנגדות של ההנהלה למהלך ההתאגדות של העובדים. הרי אדם ערכי, לפי אותו רציונל, לא יעז לפגוע בערך חשוב כמו חופש ההתאגדות.

מנגד, ותיקים בשוק העבודה, שראו כבר מנהלים עם דימוי של "אמא תרזה" שוברים בכוח את רצון העובדים שלהם להתאגד, אמרו היום: "מי לא מכיר הומניסט אחד או שניים שמפסיק להיות הומניסט כשערבי עובר לגור אצלו בשכונה".

פדן ערך שיחות לא רשמיות עם עיתונאים, אך סירב להשמיע דברים לציטוט זולת המסר הבא: "לא תיפגע שערה אחת משערות ראשו של אף עובד במקדונלד'ס אם יתארגן".

פדן ומנהליו טוענים כי ברגע שיוגשו להם הטפסים של העובדים, הם יוכלו לקבוע אם אכן מדובר בהתארגנות אותנטית לפי דין, אבל באותה נשימה מציפים בפני "גלובס" בעיה חדשה: לא רק בני-הנוער שמועסקים ברשת צריכים לחתום על הטפסים, הם טוענים, אלא גם הוריהם.

במקדונלד'ס טענו כי מדובר בדרישות החוק, לפי "חוק הכשרות המשפטית והאופוטרופסות". בחוק זה נאמר במפורש כי פעולה משפטית שמבצע נער מחויבת באישור הוריו.

עו"ד דפנה שמואלביץ, שמייצגת מעסיקים גדולים במשק ונמצאת בחזית מול ההסתדרות, מסכימה עקרונית עם הטענה אבל מצביעה על סייג גדול בחוק - סעיף שקובע כי אם מדובר בפעולה שבני-נוער רגילים לעשותה, אין צורך באישור כזה.

לדבריה, ייתכן כי הצטרפות לארגון עובדים שקיים 90 שנה היא אכן בבחינת פעולה רגילה. הרי הארגון הזה חתם על עשרות הסכמים קיבוציים עבור בני-נוער ללא אישור הורים.

בנוסף, שמואלביץ טוענת כי אם מקדונלד'ס לא ביקשה אישור הורים לעצם ההעסקה של ילדיהם, הרי שמדובר ב"מוסר כפול של ההנהלה ופגיעה בחופש ההתארגנות". במקדונלד'ס הודו: אין צורך באישור הורים להעסקת נער מתחת לגיל 18.

פדן שלח עד עתה אל החזית את טלילה יוספת, סמנכ"לית בכירה למשאבי אנוש והדרכה. לאחר שיודפת שלחה דואר אלקטרוני למנהלים ברשת בו הבהירה כי אין לשתף פעולה עם מי שכינתה "מתחזים" שמגיעים לסניפים כדי להחתים את העובדים על הצטרפות להסתדרות הצעירים, היא התראיינה בתוכנית הרדיו של קרן נויבך ברשת ב' וירתה להנהלה ברגליים.

"יש לנו בעיה עם ההסתדרות הזו", הודתה יודפת בשידור עתיר רייטינג. לאחר שנויבך הביעה פליאה מההתבטאות, יודפת המשיכה בהסבר: "הארגון הזה ספציפית הוא הארגון שעומד כנגדנו בכל מה שניסינו במאבקנו להעסיק נוער יהודי בשבת".

צריך להבין: העסקת בני-נוער בשבת אסורה בחוק, וייתכן מאוד שמדובר בחוק ארכאי, שכן רבים מבני-הנוער מעוניינים לעבוד בשבת ואפילו רק בשבת.

דווקא ההתארגנות של העובדים יכולה לתרום למאבק בעניין אם אכן זה רצון הצעירים, אבל לא זו הבעיה בהתבטאות של יודפת: על-פי פסק הדין הגורף והמחייב של בית הדין הארצי לעבודה מחודש ינואר האחרון, חל איסור מוחלט על כלל המעסיקים בישראל להשמיע כל עמדה או ביטוי ביחס להתאגדות עובדיהם.

האיסור הזה כולל לא רק מסרים שמועברים לעובדים באופן ישיר, אלא גם באופן עקיף ובאמצעים שיש בהם מידה של השפעה. ראיון בתוכנית הרדיו הפופולרית של נויבך, יש ודאי מי שיטען, עשוי לענות על ההגדרה הזו.

כמו אחרון המעסיקים

במקדונלד'ס מקפידים לציין בכל הזדמנות כי הם מכבדים את זכות ההתארגנות של עובדיהם. אלא שכל מעסיק שהוקם בחצרו ועד עובדים השתמש עד היום באותן מילים ממש, כולל הנהלת פלאפון שחצתה כל קו אדום אפשרי ו"זכתה" בכך שאותה פסיקה מפורסמת של בית הדין נרשמה על שמה.

מקדונלד'ס, כמו הרבה מעסיקים אחרים, מנסה מאחורי הקלעים ובדרכים שונות לייצר דה-לגיטימציה לארגון העובדים ואף לעובדים עצמם שמובילים את ההתארגנות. הדה-לגיטימציה נעשית באמצעות מסרים פנים-ארגוניים ("מתחזים", "גורמים חיצוניים") ובאמצעות שיחות עם עיתונאים.

אתמול (ג') הבהירה ההנהלה כי היא מוכנה לקיים פגישה שבה יוצגו טפסי החתימות של העובדים, אולם בארגון העובדים מתעקשים כי נוכח האירועים האחרונים קודם צריך לקיים פגישה ראשונית לביסוס יחסי אמון בין הצדדים.

בהנהלה, כמו בסכסוך הישראלי-פלסטיני, אומרים מנגד: "לא ננהל משא-ומתן עם תנאים מוקדמים".

בסרטונים שפרסם שלשום (ב') העיתונאי חיים ריבלין בערוץ 2, נראו מנהלי משמרת במקדונלד'ס אוסרים על עובדיהם לשוחח עם נציגי הסתדרות הצעירים, וזאת לדבריהם בהוראת מנהל בכיר יותר ("סופרווייזר").

בהנהלת הרשת טענו כי מדובר בסרטונים שצולמו ביום הראשון של ההתארגנות ולכן האנדלמוסיה, ובכל מקרה מדובר היה במנהלות שבחרו מרצונן החופשי שלא להצטרף להתארגנות.

עמרי פדן יעמוד בימים הקרובים למבחן. אם הוא ימשיך לעסוק בפרשנויות משפטיות מתפתלות כמו בסוגיית "אישור ההורים", לא תעמוד לו חזקת תום-הלב. גם לא הרקורד המרשים כלוחם נועז ורודף שלום. הוא ייזכר כעוד מעסיק שדיבר כלפי חוץ על חופש ההתאגדות, אבל בחצרו שלו עשה את ההפך.

ממקדונלד'ס נמסר בתגובה כי "המסרון ששלחנו ל-5,000 איש נועד להסביר שאין לנו שום כוונה למנוע את ההתאגדות. הזמנו את נציגי הנוער לבוא ולפגוש אותנו ולהציג את החתימות שהם אספו, על מנת שנוכל להכיר בהם כנוער מייצג. אנו מבטיחים ששום נער או נערה לא ייפגעו מהעובדה שהם חתמו על ההתארגנות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully