עושים סדר: מה העקרונות לשכירים במימוש חיסכון?

לאחרונה התווספה באתר משרד האוצר האפשרות לאיתור חסכונות פנסיוניים לא פעילים וביטוחי חיים בגופים המוסדיים השונים; רבים מבקשים לבדוק האם ניתן לממש את החיסכון שצברו

מולי הורוביץ

באחרונה קיבלנו פניות רבות בנוגע לתנאים, שבהם ניתן לממש כספים הצבורים בחסכונות הפנסיוניים. ניתן לשער, כי זרם הפניות הגובר מושפע מאתר האינטרנט החדש שהעלה משרד האוצר (itur.mof.gov.il), בליווי מסע פרסום באמצעי התקשורת השונים.

אתר האוצר האמור מאפשר מציאה של חסכונות פנסיוניים לא פעילים וביטוחי חיים בגופים המוסדיים השונים, לאחר הזדהות פשוטה מצד החוסך (או קרוביו, אם נפטר), והוא מתעדכן מדי חודש על ידי הגופים המוסדיים השונים.

החיסכון הפנסיוני לשכירים מורכב מפיצויים ותגמולים. על מימוש כספי הפיצויים דנו במספר הזדמנויות בעבר. בטבלה המצורפת אנו סוקרים בקצרה את העקרונות לפדיון כספי תגמולים במעמד שכיר, ובטור הבא נעסוק במשיכת תגמולים במעמד עצמאי.

עוד בוואלה! NEWS

ביקשנו מחברי להקת "שלוה" לספר על עצמם. זה כנראה הסיפור הכי מרגש שתשמעו

בשיתוף מפעל הפיס
לכתבה המלאה
גלובס

אם אתם מתלבטים מהו מעמד הכספים שצברתם - שכיר או עצמאי - תוכלו למצוא נתון זה בדוחות התקופתיים המתקבלים מהגופים המוסדיים. נוסיף ונאמר, כי אין לראות באמור המלצה למשיכת כספים שנצברו בחיסכון הפנסיוני. למעשה, ההיפך הוא הנכון - כל משיכה כזו עלולה להפחית באופן משמעותי את החיסכון הצפוי לגיל פרישה, דווקא במועד שבו נזדקק לכספים על מנת לשמור על איכות החיים הכלכלית.

דגשים נוספים

משיכה כדין, כמתואר בטבלה, מאפשרת מימוש מלא של כספי התגמולים, ללא מס על הקרן ובפטור ממס על הרווחים (מס רווחי הון).

על פי פרשנות נציבות מס הכנסה, משיכת כספי תגמולים מתוכניות קצבה כסכום חד-פעמי פטור ממס, ניתנת עד גיל 75 בלבד, או מועד תחילת קבלת הקצבה (על פי המוקדם ביניהם); אחרת, תיחשב המשיכה כהיוון קצבה על כל המשתמע מכך.

משיכה לא כדין (לא על פי המקרים שתוארו בטבלה) כפופה לתשלום מס סופי בשיעור של 35% עבור תגמולים הוניים, שהופקדו עד דצמבר 2007; ומס מינימלי בשיעור של 35%, או המס השולי (על פי הגבוה ביניהם), עבור תגמולים בקצבה או תגמולים הוניים, שנצברו מינואר 2008. מותר לקזז נקודות זיכוי אישיות שלא נוצלו באותה שנה.

הכותב הוא מנהל המטה המקצועי במבטח סימון מקבוצת הביטוח מגדל. אין לראות בסקירה זו ובאמור בה ייעוץ פיננסי ו/או פנסיוני כהגדרתם בחוק. בכל מקרה, בטרם קבלת החלטה יש להיוועץ בבעל הרישיון המתאים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully