וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנכ"לית באג והמנהל בדיוטי פרי חשודים בהונאת מכס

אלה לוי וינריב

22.8.2013 / 14:21

החשד: השניים פצלו עסקאות של מכירת עגלות ילדים וקונסולות משחק שמחירן עולה על 200 דולר לשתי עסקאות. אחד המוכרים אף תועד כשהוא אומר "אנחנו עושים קומבינה למכס"

נירית מודן, מנכ"לית חברת באג מוליטיסיסטם, המפעילה תחת אותו רישיון של המכס חנות צעצועים וחנות בגדים פטורות ממס בדיוטי פרי בנתב"ג, ומנהל החנויות ירין סקורצרי, נעצרו על ידי רשות המסים בחשד לביצוע הונאת מכס.

על פי החשד, השניים פצלו עסקאות של מכירת עגלות ילדים וקונסולות משחק שמחירן עולה על 200 דולר לשתי עסקאות. בכך, טוענים ברשות המסים, הטעו החשודים את הקונים כשהסבירו להם שאינם צריכים להצהיר על אותם המוצרים בכניסתם לארץ, ואפשרו להם להשאיר את המוצרים בארץ במסגרת הסדר ה"פטור ושמור", וכל זאת במטרה להגדיל את המכירות של המוצרים. השניים הובאו הבוקר לבית משפט השלום בראשל"צ ושוחררו בערבות.

כפי שעולה מבקשת המעצר, לפני כחודשיים נתפסה ע"י מכס בנתב"ג נוסעת במסלול הירוק, כשברשותה עגלת ילדים של חברת "מקלרן" ארוזה וחדשה. בדיקה קצרה שנערכה הצביעה כי מחיר העגלה הנו 359 דולר, דבר המצריך תשלום מסים ונקיטת צעדים עונשיים כנגד הנוסעת, מאחר ולא טרחה להצהיר על טובין שערכם מעל 200 דולר. ואולם, הנוסעת טענה להגנתה כי ברשותה חשבונית שהוצאה מחברת באג, לפיה פוצלה עסקת רכישת העגלה לשניים: העגלה תומחרה בסך של 200 דולר, והאביזרים לה תומחרו בסך נוסף של 159 דולר.

לדבריה, נאמר לה בחנות כי אם יעברו שני נוסעים עם המוצרים, אז הם יהיו זכאים לפטור ממסים. בדיקה קצרה של חוקרי המכס בנתב"ג גילתה כי במקרה האמור נמכרה עגלת ילדים אחת, והפיצול במחיר נעשה על מנת להטעות את הנוסעים ואת המכס.

על פי נהלי המכס לא ניתן למכור לנוסע מוצר שערכו מעל 200 דולר על מנת שיאוחסן עד חזרתו מחו"ל במחסן "פטור שמור". הדבר נועד למנוע מקונים תמימים לרכוש מוצרים בערך העולה על 200 דולר ולאחסנם במחסן הפטור שמור, מתוך סברה כי בעת המעבר במכס המוצר יהיה פטור ממיסי יבוא.

בעקבות החשדות בוצעה פעילות סמויה של המכס במהלכה תועדו בצילומי וידיאו מוכרים שונים בחנות, כאשר הם מוכרים את המוצרים כמקשה אחת, וכשלא ניתנה אפשרות לפצל את העסקה קרי לקנות עגלה לחוד ואביזרים לחוד. אחד המוכרים אף תועד כשהוא אומר "אנחנו עושים קומבינה למכס".

בנוסף, נערכה קניית ניסיון על ידי עובד מכס במהלכה נרכשה עגלה אחת במחיר 359 דולר - והעסקה פוצלה בחשבונית לעגלה בסך 200 דולר ולאביזרים בסך 159 דולר, בעוד שבפועל נמכרה עגלה אחת על כל מרכיביה ולא הייתה שום יכולת לפצל את העסקה בעת הקנייה.

כפי שנטען בבקשה, החשודים, שידעו היטב את נוהלי המכס, החליטו להונות את המכס ואת הקונים שרכשו מוצרים בחנויות ומשראו, לפני כ-3 שנים, כי עגלות ילדים שמתומחרות במחירים של 359 דולר ו-400 דולר אינן מצליחות להימכר מאחר ולא ניתן להשאירם במחסן הפטור ושמור, החליטו לפצל את המכירה לשתי עסקאות פיקטיביות - עגלה ואביזרים.

בנוסף, לפי החשד, לפני מספר חודשים החליטו החשודים להרחיב את המהלך לקונסולות משחק מסוג סוני פלייסטיישן 3 ולפצל לקונסולה ולשלטים. הקונסולה נמכרה כמקשה אחת במחיר 319 דולר - והעסקה פוצלה כך שהקונסולה תומחרה בסך 200 דולר, והשלטים והאביזרים תומחרו לכאורה במחיר 119 דולר. באמצעות מהלך זה, טוענים ברשות, הצליחו החשודים למכור כמויות גדולות של פריטים מסוג זה.

עוד עולה מבקשת המעצר, כי מנהל החנויות הודה בחקירתו כי הדבר נעשה ב ידיעתה ובשיתוף פעולה מלא של מנכ"לית החברה. בנוסף הודה, כי נהלי המכס בנושא ידועים לו היטב וכי בפעילותם זו נעברו עבירות מול המכס בנתב"ג. החשודה מסרה בחקירתה כי ידועים לה היטב נוהלי המכס לגבי שמירת טובין במחסני הפטור שמור, וכי היא מאשרת את גרסת החשוד לגבי הפיצול ומאשרת כי בפועל נמכרו עגלות על כל מרכיביהן כמקשה אחת ואותו הדבר לגבי קונסולות המשחק, אך סירבה להודות שהדבר בוצע על מנת להונות את המכס.

בהתאם להחלטת השופטת שרית זמיר מבית משפט השלום ברשל"צ שוחררו החשודים תחת מגבלות, כאשר דרכונם הופקד במשרדי היחידה החוקרת.

  • עוד באותו נושא:
  • באג

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully