פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   רשות המסים פשטה על עשרות דוכנים שמכרו את ארבעת המינים

   לקראת חג סוכות: במכס נתפסו כ-400 אתרוגים, שהוברחו לארץ ובמחסנים ברחבי הארץ נתפסו סוחרים שהעלימו מסים במכירת ארבעת המינים

   במיוחד לכבוד סוכות, רשות המסים במבצע נגד סוחרי ארבעת המינים המעלימים הכנסות. אתמול (ב') פשטה רשות המיסים על עשרות דוכנים ומחסנים העוסקים במכירת ארבעת המינים לקראת סוכות. פקחים סמויים של הרשות הגיעו לדוכנים בכפר סבא, בני ברק, נתניה, הרצליה וערים נוספות, זאת כחלק ממבצע רחב לתפיסת עברייני מס המנצלים את תקופת החגים לרווחים מהירים ללא דיווח.

   שוק ארבעת המינים מהווה חלק מהנוף הישראלי לקראת חג הסוכות, וברשות המסים הבינו כי גם שם מתגלגלים כספים מתחת לרדאר. הסוחרים בתחום מגלגלים מיליוני שקלים מדי שנה בתקופת החגים, כאשר רבים מהם אינם מדווחים לרשות המיסים על הכנסותיהם או מספקים דיווח חלקי בלבד.

   במקביל לפעילות בארץ, מתנהלת גם פעילות של הברחת ארבעת המינים מזנים משובחים פנימה אל תוך הארץ תוך ניסיון להתחמק ממס. בשבועיים האחרונים תפס מכס נתב"ג כ-400 אתרוגים ברשותם של שלושה נוסעים, שניסו להבריח את האתרוגים ארצה, תוך התחמקות מתשלום מסים וללא אישור של הגנת הצומח במשרד החקלאות ואישור שירות המזון במשרד הבריאות.

   בין המבריחים נתפסו מנהל ישיבה מבית"ר עילית, שעבר במסלול הירוק ובבדיקה במזוודותיו נמצאו כ-125 אתרוגים מהודרים. מתשאול של מנהל הישיבה עלה, כי הוא הגיע ארצה עם נוסע נוסף, שכבר יצא אל אולם מקבלי הפנים. הבודקים איתרו את הנוסע הנוסף, שברשותו נמצא תיקו האישי של מנהל הישיבה, שאף הוא הכיל אתרוגים. ההסבר שסיפק מנהל הישיבה, ששב ארצה ללא כל כבודה אישית אלא עם האתרוגים בלבד היה: "נסעתי לג'רבה כדי להביא את האתרוגים הללו רק עליהם אנחנו מתפללים".

   עוד בין מבריחי האתרוגים, יהודי צרפתי שהגיע מצרפת ובמזוודתו נתפסו ע"י בודקי מכס נתב"ג כ-150 אתרוגים מהודרים העטופים בקפידה. לדבריו, הוא רצה לקיים מצווה ולכן הביא את האתרוגים מצרפת "כדי לחלק אותם בישראל ליהודים"; וכן אזרח ישראלי, שעבר במסלול הירוק, ובמזוודתו נתפסו כ-125 אתרוגים מהודרים.

   המסים החלים ביבוא אתרוגים הם מכס בשיעור של 2.72 שקלים לק"ג אך לא יותר מ-144%, בתוספת תשלום מע"מ. שווי כל אתרוג לצורך תשלום מסים נאמד בכ-30 דולר לאתרוג.