וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר בשפל של שנתיים - בנק ישראל יתערב?

יוסי ניסן

23.9.2013 / 8:42

שער המטבע מתקרב לרף הפסיכולוגי שבנק ישראל "סימן" - 3.5 שקלים, ומעריכים כי הבנק לא יתן לדולר לרדת מתחת לרמה זו. האירו נחלש גם הוא. היום החלטת ריבית לאוקטובר

הדולר ממשיך להיחלש היום (ב') מול השקל בפתיחת שבוע המסחר המקומי במט"ח, והוא נסחר ברמת שפל של מעל שנתיים. שער המטבע האמריקני יורד כעת ב-0.1% ל-3.5006 שקלים ומתקרב לחצות מטה את הרמה הפסיכולוגית החשובה.

החזאים בשוק ההון מעריכים באחרונה כי רמה זו מהווה רמת סף לבנק ישראל וכי הוא לא ייתן לדולר לרדת מתחתיה ויתערב במסחר ע"י רכישת דולרים שלא מן המניין. כזכור, בנק ישראל רוכש כ-200 מיליון דולר מדי חודש כדי להסיט את השפעת הגז מ"תמר" על שער החליפין, אם כי רכישות אלה נפרסות על פני מספר ימים ולא גורמות להשפעות חריגות במהלך המסחר.

ביום שישי, נזכיר, הדולר היציג נחלש מול השקל ב-0.93% ל-3.504 שקלים, לאחר שבמהלך יום המסחר צנח שערו מתחת לרף הפסיכולוגי של 3.5 ש'. הפעם האחרונה בה שערו היציג של הדולר נקבע מתחת לרף זה היה בתחילת חודש אוגוסט 2011.

גם האירו נחלש היום מול השקל: שערו יורד ב-0.2% ונסחר בין הבנקים תמורת 4.7342 שקלים. ביום שישי האירו דווקא התחזק ב-0.44% ל שער יציג של 4.743 שקלים.

היום בערב יפרסם בנק ישראל את החלטת הריבית לחודש אוקטובר, ולפי רוב ההערכות, הוא יתיר את שיעורה ללא שינוי על 1.25%. למרות זאת, קיימים מספר גורמים שעשויים לגרום לבנק דווקא להוריד את הריבית ב-0.25% ל-1% בלבד: חשש מירידה בקצב הצמיחה במשק; סביבת אינפלציה נמוכה מאוד הרחק מאמצע יעד יציבות המחירים; צניחה בשער הדולר מול השקל; שיפור במאזן התשלומים מגירעון לעודף בשני הרבעונים הראשונים של 2013 וגם השיפור הניכר בתמונה הפיסקלית מעניק מרחב נוסף להרחבה מוניטרית, או לכל הפחות, לא מונע אותה.

ב-FXCM ישראל סבורים כי הבנק אכן יוריד ריבית היום, ומציינים כי כרגע, רק שילוב של התערבות בנק ישראל, ביחד עם שינוי בדולר העולמי, עשויים לשנות את התמונה השלילית של הדולר-שקל.

עוד ברקע למסחר במט"ח, החלטת הפדרל ריזרב מיום רביעי האחרון שלא לצמצם או להפסיק את ההקלה הכמותית שבמסגרתה הוא רוכש אג"ח ממשלתיות ב-85 מיליארד דולר מדי חודש. בהודעה של הבנק המרכזי נאמר כי "הפד מחכה לעדויות נוספות לכך שהשיפור הכלכלי מתמשך". כלכלני FXCM ישראל ציינו, כי "החלטתו של הבנק הפדרלי היא מכה לדולר, היא איתות מדאיג על חומרת המצב הכלכלי בארה"ב, והיא עשויה לעורר שוב בעולם את השיח סביב 'מלחמת המטבעות'".

  • עוד באותו נושא:
  • דולר
  • אירו

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully