האם יוטלו קנסות על מונופולים המפריזים במחיר?

רשות ההגבלים העסקיים מתכננת להתחיל לאכוף סעיף ישן בחוק אשר יאפשר לה להטיל קנסות על מונופול הגובה מחירים מופרזים מהצרכנים

אלה לוי-וינריב

רשות ההגבלים העסקיים מתכננת להטיל קנסות על מונופולים שיגבו מחירים מופרזים - כך עולה מטיוטת גילוי דעת שהפיצה הרשות, בראשותו של דיויד גילה. אם הטיוטה תאושר, תוכל הרשות להתערב במחירים אותם קובעים מונופולים אשר אינם נמצאים גם תחת פיקוח ממשלתי.

"גביית מחיר מופרז גורמת להקצאה בלתי יעילה שכן היא מונעת מצרכנים אשר התועלת שיפיקו מן המוצר גבוהה מן המחיר התחרותי אך נמוכה מהמחיר המופרז מלרכוש את המוצר, ומאלצת צרכנים אלה לפנות למוצרים שאינם תואמים את צרכיהם באותה המידה או להימנע כליל מרכישה", נכתב בטיוטה. "באופן זה, נמנעות מהמשק עסקאות המגדילות את התועלת המצרפית. בנוסף, כתוצאה מהעובדה שהצרכנים משלמים מחיר גבוה מהמחיר התחרותי, נוצרת העברת עושר מידי ציבור הצרכנים לבעל המונופולין. גביית מחיר מופרז מלבה באופן חד ביותר את בעיית יוקר המחיה וטמונה בה פגיעה יישרה ומיידית בציבור הצרכנים".

הרשות מבקשת למעשה להחיות סעיף ישן בחוק ההגבלים העסקיים (29א(ב)(1)) הנוגע לאיסור ניצול מעמד לרעה של מונופול. עד כה לא נאכף סעיף זה בחוק אולם בטיוטה נכתב כעת כי "עמדת הרשות היא כי הקושי שעשוי להתעורר ביישום האיסור על גביית מחיר מופרז אינו מצדיק גישה גורפת של אי-אכיפתו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully