פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   נעילה יציבה בוול סטריט; מניית טוויטר עלתה 3%

   טוויטר צללה ביותר מ-7% ביום שישי. ביום חמישי יערך שימוע בסנאט לג'נט יילן. טבע משחררת "רווחים כלואים" ותשלם בגינם מס של 2 מיליארד שקל. מניית טסלה עולה 4.6%

   המסחר בוול סטריט ננעל היום (ב') בעליות קלות, בהמשך ליום המסחר האחרון בשבוע שעבר, בעקבות פרסום נתונים כלכליים חיוביים. המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות שערים קלות ואילו באסיה נרשמה מגמה מעורבת. זירת המאקרו דלילה היום והמשקיעים ממתינים בדריכות לקראת השימוע שיערך ביום חמישי בסנאט לג'נט יילן, סגינתו של ברננקי ומי שעתידה להחליפו בחודש ינואר.

   המסחר בוול סטריט סגר שבוע חיובי נוסף. מתחילת השנה מדד ה-S&P 500 הוסיף לערכו כ-24% ומאז תחילת השוק השורי ב-2009 מדד הבנצ'מרק של הארה"ב זינק בכ-160%. לכן, רבים תוהים האם השוורים בוול סטריט ימשיכו לדהור?

   רן קבין, מנכ"ל קבין בית השקעות, אמר ל"גלובס" כי "מבחינת רמות המחירים, נראה שבסה"כ המניות מתומחרות במחירים הוגנים ובמקרים רבים אף מתחת לשוויין הכלכלי. למרות העליות מכפיל הרווח הממוצע של ה-S&P 500 עומד כיום על כ-16.7 והצפי הוא כי רווחי החברות ימשיכו לצמוח גם בשנה הבאה". קבין טען כי הגאות בשוק המניות יכולה להימשך גם עוד 15 שנים ויותר.

   מנגד, הנרי בלודג'ט, פרשן כלכלי ועורך באתר "ביזנס אינסיידר", סבור כי השוק יקר מדי וישנם מספר נתונים המוכיחים זאת. להערכתו, בטווח הקצר-בינוני, השוק עלול לקרוס בשיעור של עד 55%.

   בסוף השבוע פורסמו שני נתונים חיוביים. שיעור הצמיחה בארה"ב האיץ ברבעון השלישי לקצב של 2.8% (שנתי) לעומת 2.5% ברבעון השני. שיפור נרשם גם בשוק העבודה כאשר דוח התעסוקה הצביע על יצירה של 204 אלף משרות בחודש אוקטובר, כפול מהצפי בשוק. לכן, שאלת מיליון הדולר שכולם שואלים כעת היא האם הפד יחליט להקדים את צמצום התוכניות להקלה כמותית, שלפי הצפי מתוכננות לתחילת 2014?

   המשקיעים ינסו לחפש תשובות לשאלה זו בשימוע שיערך בסנאט ביום חמישי לג'נט יילן, סגניתו של היו"ר ברננקי ומי שתיכנס לנעליו עם פרישתו בחודש ינואר. יילן תחשוף את עמדותיה לגבי כלכלת המדינה והמדיניות המוניטארית בה נוקט הבנק המרכזי.

   גרף וול סטריט (גלובס)

   טוויטר (43+3.24%) המשיכה לרכז עניין, לאחר שזינקה לאחר הנפקתה ביותר מ-70%. ביום שישי המניה התממשה בשיעור של יותר מ-7%.

   טבע (37.26-0.03%) תשלם מס בהיקף של 2.54 מיליארד שקל, כאשר תשלום הרווחים הכלואים יסתכם בכ-2 מיליארד שקל. סכום זה כולל תשלום של 336 מיליון שקל שבוצע כבר במאי 2013. בנוסף, טבע תשלם סכום של כ-840 מיליון שקל בגין שומות המס לשנים 2005-2011.

   מניית טסלה (144.70+4.89%) המשיכה לעמוד במוקד, לאחר שהשילה מערכה 25% ב-3 השבועות האחרונים, זאת בעקבות תקלות שגרמו לשרפה ב-3 מכוניות שהחברה מייצרת.

   חברת תוספי התזונה הישראלית אנזימוטק (23.292+6.21%) דיווחה היום על תוצאות שיא בדוחות הראשונים שהיא מפרסמת כחברה ציבורית. ‏‏‏ההכנסות צמחו ב-72.2% ל-17.8 מיליון דולר, ואילו הרווח הנקי צמח ב-87.5% לעומת התקופה המקבילה, ל-3.3 מיליון דולר. הרווח לפני ריבית, מסים, פחת והפחתות (‏EBITDA‏) עלה ב-59.9% והסתכם ב-3.9 מיליון דולר.

   האם חברת התוכנה מג'יק (6.5) תנצל עלייה של 44% במחיר מנייתה מתחילת השנה על מנת לבצע גיוס? החברה הגישה בסוף השבוע ל-‏SEC‏ (רשות ניירות הערך של ארה"ב) תשקיף מדף שיאפשר לה לגייס עד 60 מיליון דולר.