כ"ץ ייפגש עם ההסתדרות - הדיון על הנמלים יידחה

בכיר בוועדים: "כל מי שיכול למנוע את מלחמת העולם הזו, ואנו ערוכים למלחמה, תבוא עליו הברכה. אם בכל זאת תפרוץ מלחמה, זה כבר המגרש שלנו"

שי ניב
19/11/2013

שבוע אחרי שהבהיר כי לא יירתע גם משביתה של שנה בנמלים וקומם עליו את התעשיינים שקראו לו למנוע את השביתה ולא "להיערך" אליה, שר התחבורה ישראל כ"ץ הסכים להשתתף הערב (ג') לראשונה בניהול המו"מ מול ראשי ההסתדרות בעניין הרפורמה בנמלי הים.

נציגי המדינה וההסתדרות דיווחו על כך בשעות הבוקר לבית הדין הארצי לעבודה, והדיון המכריע שאמור היה להתקיים הערב בעניין במעמד סגן נשיא ביה"ד, השופט יגאל פליטמן, צפוי להידחות. על פי שתי החלטות קודמות של פליטמן בסוגיית הנמלים, ביה"ד צפוי היה לאפשר לעובדי הנמלים לפתוח בשביתה מוגבלת, לאור מה שהגדיר כחשש סביר לפגיעה בעובדים הקיימים כתוצאה מבניית נמלים חדשים באופן חד צדדי.

כ"ץ יארח בלשכתו את יו"ר ההסתדרות עופר עיני, את יו"ר האגף לאיגוד מקצועי אבי ניסנקורן, ואת ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי. ראשי הוועדים בנמל אשדוד ובנמל חיפה, אלון חסן ומאיר תורג'מן, לא ישתתפו בפגישה. מידורם מהפגישה עשויה להתפרש ככניעה לתכתיב של כ"ץ (בסביבתו הכחישו כי הוא ביקש שלא ישתתפו), אולם גורם בכיר בקרב הוועדים הבהיר כי במו"מ שכזה אין מקום לאגו: "כל מי שיכול למנוע את מלחמת העולם הזו, ואנו ערוכים למלחמה, תבוא עליו הברכה".

לדבריו, ההסכמה לפגישה כזו מעידה על חוזק מצד הוועדים ולא על חולשה, ובכל מקרה הם ימשיכו להיות מעורבים בכל שלבי המו"מ אם אכן ימשיך להתנהל מו"מ כזה. "אם זה לא יצליח ותפרוץ מלחמה, זה כבר המגרש שלנו", הוסיף. הסיכום על הפגישה הצפויה נקבע בתום מגעים חשאיים שהוביל בימים האחרונים ניסנקורן, בעיקר מול ראש אגף התקציבים אמיר לוי ותוך שיתוף הוועדים.

רק ביום שישי האחרון העלה השר כ"ץ פוסט מתריס לפייסבוק, ובו תמונה של השחקן קלינט איסטווד מתוך הסרט "הטוב הרע והמכוער". וכך הוא כתב: "מתקרבים לרגעי ההכרעה בנמלים. איומי השביתה גוברים. כמו במערבון הקלאסי הטובים מול הרעים. נציגי התעשיינים, כמו בני ערובה שמקריאים את הודעת החוטפים. בגלל תופעות כאלה הגענו לאן שהגענו. הפעם זה יהיה אחרת. לא ניכנע. הרפורמה תתבצע. הנמלים החדשים ייבנו". ברשתות החברות היה כבר מי שכתב כי השר "חי בסרט".

ככלל, כ"ץ ונציגי המדינה סירבו תחילה להידברות בעניין הרפורמה בנמלים, גם לאחר שביה"ד הארצי לעבודה פסק כי עליהם לעשות כן. המדינה עתרה בעניין לבג"ץ, אולם זה סירב להתערב בפסיקתו של ביה"ד לעבודה. בפועל התקיימו מספר פגישות בין הצדדים, אולם מעולם הן לא כללו דרג בכיר כמו עיני מצד אחד וכ"ץ מהעבר השני. גורמים המעורים במגעים הביעו תקווה כי הפעם הסתיימו הדיבורים בפייסבוק, וכי ניתן יהיה להגיע להבנות.

נזכיר כי ממשלת ישראל פרסמה שני מכרזים לבניית נמלים חדשים, שיוקמו במימון ממשלתי ויתופעלו על ידי זכיינים פרטיים. במשרד האוצר סבורים כי אין טעם להקים שני נמלים וכי מוטב להסתפק בנמל אחד בין היתר לאור ההשקעה העצומה שכרוכה בכך ולאור העובדה כי בנמל חיפה כבר היום הפעילות דלה מאוד. השר כ"ץ, לעומת זאת, מתעקש לפי שעה על הקמת שני נמלים, באשדוד ובחיפה.

בוועדים ובהסתדרות דורשים לשדרג את הנמלים הקיימים כדי שיוכלו להתחרות באלה החדשים, בין היתר באמצעות העמקת הרציפים כך שיאפשרו עגינה של אניות ענק. ללא שדרוג שכזה, הם טוענים, לא תתקיים תחרות אמיתית ובסופו של יום הנמל הפרטי יהפוך למונופול החדש. כמו כן דורשים הוועדים להבטיח את ביטחונם התעסוקתי במקרה של פגיעה בפעילות הנמלים הקיימים, ולאפשר להם להחזיק מניות בנמלים החדשים כפי שסוכם במתווה הקודם, שכונה "מסמך ברצלונה".

הוועדים דורשים עוד כי הנמל החדש והנמל הישן יהווה "יחידת מיקוח אחת", כך שבפועל העובדים יהיו מאוגדים תחת ועד אחד. בפועל, הדבר ככל הנראה בלתי אפשרי מבחינה משפטית, שכן הנמל החדש אמור להיות ישות משפטית נפרדת.

  • נמלים
  • ישראל כ"ץ

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully