שר השיכון: "ב-2014 יחלו מחירי הדירות לרדת - תבחנו אותנו"

אורי אריאל, שדיבר בוועידת ישראל לעסקים, נשאל מה היה אומר לזוג צעיר ששוקל לרכוש דירה וענה: "אפילו לילדיי אינני מייעץ על רכישת דירות"

  • אורי אריאל
אורי חודי

שר השיכון אורי אריאל מתחייב היום (א') שוב להוריד את מחירי הדירות ודוחה את הטענה לפיה לממשלה אין אינטרס להוריד את המחירים. "ב-2014 נייצב את המחירים ותחל מגמת ירידות לקראת סוף השנה", הבטיח שוב אריאל.

"אין שאלה אם רוצים להוריד את מחירי הדירות. כולם רוצים כי זה מגיע לאזרחי ישראל וכל פוליטיקאי יודע שאם לא יעשה את זה - הוא לא ייבחר בפעם הבאה. שרי הפנים, אוצר, שיכון, תחבורה ועוד עובדים ביחד עכשיו על הפתרונות", אמר אריאל בוועידת ישראל לעסקים 2013.

אריאל אמר את הדברים בפאנל "בין זכות הדיור לדיני המקרקעין", שהתקיים בשיתוף פעולה עם ועד מחוז ת"א והמרכז של לשכת עוה"ד. בפאנל משתתפים גם עו"ד אפי נוה, יו"ר מחוז ת"א והמרכז בלשכת עוה"ד; עו"ד עוזי סלמן, היועמ"ש של עיריית ת"א-יפו; עו"ד אמיר חן, יו"ר (משותף) של ועדת קניין ומקרקעין, מחוז ת"א והמרכז, לשכת עוה"ד, משרד עוה"ד פישר, בכר, חן, וול, אוריות ושות'; עו"ד מיכה גידרון, יו"ר ועדת ערר מחוזית לתכנון ובניה ת"א; עו"ד ענת בירן (רקם), משרד עוה"ד ענת בירן; עו"ד רון צין, משרד עוה"ד שביט בר-און גלאון צין יגור ושות'; עו"ד ליאור עמידור, משרד עוה"ד ונוטריון ל. עמידור ושות'; וחנן מור, יו"ר קבוצת הנדל"ן חנן מור.

"אנחנו מחויבים לפתרונות גם לטווח הקצר, אחד מהם זה מחיר מטרה", אמר אריאל בהתייחסו למכרזי הקרקעות. "המדינה תקבע יעדים למחיר על פי אזורי הביקוש. בקרית גת למשל, יודעים מה המחיר בינואר 2013. אם המחיר גבוה נוריד אותו ב-10%. כלומר, המדינה תביא כסף מהבית. הפירוש הוא שהשר כחלון שדיבר כאן לפני כן טועה. אנחנו יושבים על זה עם משרד האוצר".

אריאל התייחס גם לתוכנית השכירות של יאיר לפיד ואמר: "התוכנית של שר האוצר יוצרת שוק חדש להשכרה וזה לטווח של למעלה מארבע שנים קדימה. הפתרון של מחיר המטרה הוא לשנה ושנתיים קרובות. צריך להבין שבתחום הדיור יש הרבה מאוד גורמים מעורבים, וזה לוקח זמן. זה לא בשליטה של משרד אחד, צריך לתת לציבור להתנגד לתוכניות ובצדק. התפקיד שלנו הוא לקצר את כל התהליכים ולעשות הכל מהר. לא תכננו שנים במרכז וזה מה שאנחנו עכשיו עושים. חייבים גם לתכנן וגם לשווק במהירות במרכז. בשנת 2014 נייצב את המחירים ולקראת סוף השנה תהיה גם ירידה. תבחנו אותנו".

אריאל העריך כי בחודשים הקרובים תפחת האטרקטיביות של הדירות כאפיק השקעה: "הביקושים הגדולים נובעים מחוסר תכנון מצד אחד ומצד שני העובדה שהנדל"ן הוא ההשקעה הטובה ביותר היום מאפיקי השקעה אחרים. בחודשים הקרובים נראה ירידה בהשקעה בדיור ונראה יותר שיווקים ולכן יגיעו התחלת ירידות המחירים".

באשר לשאלה האם השר פונה בעיקר למגזר שבחר בו לכנסת ולממשלה - המתנחלים - אמר אריאל: "אחוזים בודדים מהעבודה שלי מופנים להתנחלויות. אין לנו בירושלים שום מלאי לשיווק. זה דבר מדאיג. מה נגיד לתושבי ירושלים? אין לנו תשובה. זו תוצאה של חוסר תשומת לב מספקת לעיר ירושלים בעבר. אז אנחנו עכשיו נותנים תשובות במודיעין, בבית שמש וגם במעלה אדומים. לצערי הרב בונים מעט מידיי ביהודה ושומרון זה היה יכול להוסיף הרבה היצע ולסייע בהורדת המחירים בכל הארץ. השיווקים המתוכננים ל-2014 כוללים מקומות מבוקשים ומדובר בעשרות אלפי יחידות דיור. נמשיך לפתח את הפריפריה וגם המרכז. נשחרר החסמים ונזוז קדימה".

לשאלה מה אומר השר לזוג צעיר שרוצה לקנות היום דירה אמר שר השיכון: "אינני יועץ נדל"ן ואפילו לילדיי אינני מייעץ על רכישת דירות".

אריאל גם התייחס לדברי שר האוצר מוקדם יותר בוועידת ישראל לעסקים על המו"מ המדיני ואמר: "היה פעם ראש מפלגה בשם לפיד שאמר לראש ממשלה לערוך שינויים קואלציוניים כדי לקדם שלום. ראש הממשלה הזה זרק את לפיד האבא והכניס את החרדים. האם זה יקרה שוב? אין לדעת. מי שרוצה, יעזוב".

חנן מור: רוכשי הדירות לא מעניינים את הממשלה

חנן מור אמר בפאנל כי "חזרתי מארה"ב מדיונים רבים בתחום הנדל"ן ופעם אחר פעם חוזרים שם ואומרים שהאזרח הוא במרכז. כאן בישראל אין חוק יסוד המעגן את הזכות לדיור. אין חקיקה הנוגעת לדיור בר השגה. עומס החוקים והתקנות שקיימים היום בארץ לא מאפשרים את קידום הפיתרונות השונים בענף הנדל"ן. ראשי ערים שונים עם אג'נדה משלהם תוקעים תוכניות. יש לחצים שונים במקומות שונים שמעכבים. זו המציאות בשטח.

"אם ניקח למשל את הזוגות הצעירים - עד לפני כמה שנים היה תקציב של כ-2 מיליארד שקל שהיה מיועד למשכנתא מסובסדת של המדינה. בגלל שהריבית ירדה זה כבר לא היה רלוונטי ואת כל הכסף הזה שאב האוצר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully