הסחורות הוזלו - המזון בישראל התייקר

תנובה, אסם ושאר חברות המזון והמשקאות טוענות תמיד שמחירי המוצרים עולים בגלל מחירי הסחורות בעולם. מאמצע 2012 הסחורות הוזלו, השקל התחזק - והמזון בישראל רק התייקר

  • מחירי המזון
עדי בן ישראל

כשבכירים בענף המזון נשאלים על יוקר המוצרים, בדרך-כלל הם מאשימים את העלייה במחירי הסחורות בעולם כתירוץ להעלאת המחירים בישראל. אלא שסקירה שמפרסם בנק לאומי שופכת אור על המחירים בענף ומראה כי בעוד מחירי הסחורות ירדו מאמצע 2012, מחירי מוצרי המזון בישראל דווקא עלו. הסיבה: היעדר תחרות.

עוד בוואלה!

המותג שכובש את השוק: סל מוצרי הטיפוח לשימוש ביתי שאת חייבת להכיר

לכתבה המלאה
(צילום: גלובס)

"רמת התחרותיות בענף היא מהנמוכות בענפי המשק ותורמת לכך שמחירי המזון בישראל גבוהים יחסית", כותב מקסים פריאמפולסקי מאגף הכלכלה בבנק לאומי. "בשנים 2005-2013 (חודש אפריל) עלו המחירים לצרכן של מוצרי המזון בישראל ב-16.1%, כאשר באיחוד האירופי הם עלו בשיעור של 4.6%, ובארה"ב ב-3.4% בלבד".

כפי שניתן לראות בגרף המצורף, בעוד שמחירי סחורות המזון ירדו ב-15% מאמצע 2012, ומחירי סחורות המשקאות ירדו בכ-11% באותה תקופה - מחירי המזון בישראל זינקו בכ-9%.

העלייה במחירי המוצרים בישראל מקוממת עוד יותר אם מכניסים למשוואה את העובדה ששערו של השקל התחזק אל מול הדולר ומול האירו ושוהה בשיא שלא נראה מאז אוגוסט 2011.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully