פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   כיצד מעריכים רעיון טוב? זה הזמן ללמוד

   חדשנות היא כלי חשוב בדרך להצלחת העסק אך יש להיזהר ולא להיגרר אחר רעיונות מזיקים. כיצד תזהו רעיון טוב? הנה מספר דברים שכדאי לבחון

   רבים מעריכים חדשנות כאחד המפתחות להצלחה עסקית בעולם המודרני, בו קיימת התחושה כי כבר ראינו הכל. חדשנות יכולה להתבטא ברעיון חדש שיתורגם לעסק משנה שוק או פיתוח של תחום חדש בעסק קיים. בכל מקרה, מחסור בחדשנות עסקית יהפוך את העסק לדומה מדי למתחרים ועלול לגרום לחיסולו בידי אותם מתחרים.

   המרדף אחרי אותה חדשנות מוביל לעיתים בעלי עסקים אל האמונה שהרעיון החדש שלהם הוא רעיון טוב, לעיתים – שלא בצדק. כל בעל עסק חייב לפתח, כאחד הכלים שהוא מחזיק בארגז הכלים העסקי שלו, את היכולת להעריך ולבחון רעיונות לעומק לפני התחייבות אליהם.

   אחת השאלות הראשונות שיש לשאול את עצמנו לפני שאנחנו מבצעים שינוי כלשהו היא: "מהי הסיבה לעשיית השינוי"? אם אין לכם תשובה טובה, כדאי לכם לחכות עם השינוי המתוכנן עד שתהיה לכם אחת. הדרך להעריך רעיונות היא לשאול את עצמנו עוד מספר שאלות דומות, קיבוץ התשובות יחד עשוי לספק הכרעה בנוגע לטיבו של הרעיון והנחיצות להוציא אותו אל הפועל.

   "מה המטרה?"

   בעל עסק צריך להגיע למצב שביכולתו להסביר על גבי דף אחד, בשפה פשוטה במיוחד, מה הוא הולך להשיג בעזרת הרעיון החדש שלו. השימוש בשפה פשוטה נחוץ כדי לוודא שהרעיון עצמו פשוט וברור גם לאחרים ולא רק להוגה הרעיון. יש הטוענים כי אם חמשת האנשים הראשונים להם סיפרתם על הרעיון שלכם לא התלהבו אז אולי הגיע הזמן לחשוב עליו מחדש.

   איך הרעיון משתלב בעסק הקיים? האם אפשר לשלבו בהדרגה?

   לא מומלץ לזנוח את כל מה שעשיתם עד עתה לטובה רעיון חדש. בכל מקרה עדיף לשלב את הלקוחות שלכם בשלבי הפיתוח בכדי לוודא שאכן קיים שוק לאותו רעיון חדש. אם באחד השלבים הראשונים התגובות לא יהיו טובות תוכלו לעזוב אותו מבלי שהשקעתם בו יותר מדי מזמנכם ומתקציבכם.

   מהי כמות העבודה הנוספת שרעיון חדש זה יצריך?

   שיפור מוצרים קיימים ופיתוח כאלו חדשים דורש מאמץ, רוב העסקים הקטנים אינם יכולים להרשות לעצמם לבזבז את משאביהם (כוח אדם ותקציב) על עבודה שאינה חלק מהעבודה היומיומית. ברוב המקרים בעל העסק הוא שנאלץ להשקיע את מירב מאמצי החדשנות, אך רבים מבעלי העסקים אינם מוצאים את הזמן הנדרש לכך בשל הדרישות הרבות הנופלות על כתפיהם. לכן, מומחים רבים מאמינים כי ביצוע שיפורים קטנים באופן קבוע יניב תוצאות טובות יותר מהניסיון לשנות ולחדש באופן מוחלט.

   אילו משאבים יידרשו?

   כישלון מהיר/זול, זוהי המנטרה שעליכם לאמץ. בצעו ניסויים קטנים במוצר שלכם ואמצו את אלו שהצליחו, ברגע שהצלחות אלו יצטברו הן יניבו רווחים גדולים. כשאתם מחשבים את המשאבים הדרושים לביצועו של רעיון אל תעצרו רק באלו הכלכליים, קחו בחשבון גם את הזמן וכוח המחשבה שתצטרכו להשקיע. כמו גם במי תצטרכו להיעזר.

   כיצד אפשר לדעת האם להמשיך או לנטוש?

   זוהי אחת השאלות החשובות ביותר בתהליך, לכן, לפני שיוצאים לדרך כדאי לשבת ולחשוב על כמות הזמן והכסף שאתם מוכנים להשקיע ברעיון. כשבידכם תשובה מוכנה תוכלו לקבל החלטה מושכלת וקלה יותר כשתגיעו לגשר ותימנעו מהסתבכות במחשבות שעלולות לגרום להפסדים מיותרים.

   מתי הרעיון יסתיים/יגיע למימוש?

   זוהי שאלה מטעה, כי הרי עסקנו בכך שעסק טוב ממשיך לפתח את המוצרים שלו ולחדש אותם. בכדי לחוש סיפוק אפשר לסמן את הרגע בו המוצר הופך לזמין עבור הלקוחות שלכם, אבל אין זאת סיבה מספיק טובה לעצור. הרי אם תעשו זאת אתם עלולים להישאר מאחור.